ŞİMDİ OYNA

12.05.2024 Uzaktan Akademi & Spark-ed - Python'a Giriş #2


� � 
LIVE � �  � � 


12.05.2024

Herkese merhaba arkadaşlar hepiniz. hoşgeldiniz Biz ekranımı paylaşarak. başlayayım ben o sporları verdik Evet. parçalama giriş dersinin 2. Haftasına. geldik Arkadaşlar bu hafta ben. anlatacağım konuları sorunuz olursa sana. dediğim gibi Çetmen ya da discorddan. yazmayı unutmayın bir teyit alayım sesim. iyi bir soru var Hemen Daha başlamadan. ne bakayım ben mi bakayım Evet hemen. bakıyorum nereden bakacağım paylaşırız. sizden zorsa bakma şey ilk ders. izlemeden girmeyelim mi diye sormuşlar. da yok yani katılabilirsiniz takip etmek. zor olursa isterseniz daha. Bu arada izlersiniz zaten bütün haftanın. videoları teker teker yayınlanacak Eğer. takip etmeniz zorlaştı ysa. bırakabilirsiniz sonra devam. edebilirsiniz problem değildi o zaman. başlıyorum iki haftaya bu hafta neler. yapacağız bu hafta ilk olarak akış. diyagramları ile başlayacağız akış.

Diyagramlarını biraz gördükten sonra. bunu operatörlerle örneklendir ip. operatörlere ne olduğunu açıklayacağız. operatörleri de kullanacağımız koşul. ifadelerine geçeceğiz daha sonra koşul. ifadelerinden sonra da önemli dat. atıklarından olan listeler ve. sözlükleri beraber inceleyeceğiz yoğun. bir programımız var umarım herkesin. anlayacağı şekilde bir hafta geçireceğiz. Biz ek olarak akış diyagramları akış. diyagramları direkt olarak programlama. ile ya da yazdığımız kodla ilgili değil. ha. ve algoritmaları ifade edebilmemiz için. bir araç bizim için yazdığımız. algoritmaları göstermemizi sağlıyor ve. Aslında bir çok çok yani programlamaya. başlayan bir insanın programı yapan bir. insanın anlaması gereken bir olay Belki. çok sık kullanmayacağınız bir şey ama. gördüğünüz zaman ne demek istiyor bir. akış diyagramına anlamamız gerektiğini.

Düşündüğümüz için koyduk solda kişiler. gamların da kullandığımız simgeler var. bu simgeleri Ben de Ezbere bilmiyorum. sizinle ezbere bilmeniz gerekmiyor. attığınız zaman Akış diyagramı diye bu. simgeleri ve anlamlarını. görebiliyorsunuz sağda da bunun bir. örneği var bakalım Mesela başlangıç için. elips kullanıyoruz demişiz solda ve. sağda yine elbise başlangıç için. kullanmışız başladıktan sonra. paralelkenar çizmişiz Bu da. bu veri giriş işlemi için kullanılıyor. Biz ne demişiz bir yaş girdisi almışız. kullanıcıdan bu yaş kendisine göre de. daha sonra eşkenar dörtgende geçmişiz. eşkenar dörtgende bir karar verme. işlemini gösteriyor Peki nasıl karar. vereceğiz içine İçinde yazıyor yaş. 18'den küçük mü diye bakıyoruz yaşam. sekizden küçükse Evet o konu takip. ediyoruz ya şans Bir de şu an 8'den. küçük değilse Hayır okulu takip ediyoruz.

Daha sonra da burada ehliyet alamazsınız. ya da ehliyet alabilirsiniz gibi. yapacağımız işlem görüyoruz Daha sonra. da programımız bitiyor Yani bu aslında. bir küçük bir Algoritma ehliyet alabilir. misiniz alamaz mısınız görmek için ve. bunun için yaş girdi sağlık daha sonra. karar veriyoruz Bunu en başta. tasarlarken akış diyagramları ile. tasarlayabilir yoruz bu amaçla. ve akış diyagramlarını bir sonraki. konuya geçelim bir sonraki konumuz. operatörler operatörler mantıksal. operatörler bu olayın lar ve. karşılaştırma operatörlerinden oluşuyor. bunları buraya yazdık ama daha çok kodda. göreceğiz Aslında o yüzden ben kod. ekranına geçiyorum görünüyor bitiriyorum. görünmüyorsa beni uyarın küçükse ilk. olarak mantıksal operatörlerden. başlayacağız bu aslında lise da. gördüğünüz belki üniversitede gördüğünüz. mantık matematikte kullandığımız.

Mantıklar mantık işlemlerinden oluşuyor. ve veya değil gibi işlemlerden oluşuyor. altında da bu ve veya değil işlemleri. için en Thor ve Nat kullanıyoruz. İngilizceleri bu kelimelerin bir örnekle. başlayalım 1x değişken oluştur. bu ve bunu geçen hafta öğrendiğimiz. bulayım değerlerinden turu ya isteyelim. yani doğruya eşitlerim yedes olsa yani. Yanlış eşitlerim Şimdi İşte gördüğünüz. mantıksal operatörleri kullanarak bir. print yani çıktı yazalım Örneğin bu X ve. Y bunun için End kullanıyorum buradan. beklediğim şey X ve Y yazdığım zaman. yani turu ve Fox yazdığım zaman bunun. mantıksal işleme Tabii ki sos gelecek. matematikten de hatırladığımız kadarıyla. doğru ve yanlışı böyle bağlarsak Bak. yanlış cevabını görürüz bir tane daha. örnek yazalım daha sonra da bunları. çalıştıralım exe veya diye yaz. var bunun da da Parkı'nda yazmak için.

Ilk zor ya yazıyoruz hemen bir. çalıştıralım sürede büyütelim burada. gördüğümüz gibi İX FG dediğimiz zaman. cevap poz geldi yani yanlış biri doğru. bir yanlış olduğu için ve mantıksal. işleminde yanlış geldi veya işleminde. ise doğru geldi mi peki nasıl. kullanabilir dik print teksin değil. ibilling Max xe80 değil Ee x doğruysa. değil yanlıştır bundan elime ve teksin. değil de yanlış geldi bunlar Kendi. başlarına şu an çok anlam ifade etmiyor. olabilirsin için ama bunları daha çok. koşul ifadelerin içinde kullanacağız. bu mesela Eğer x doğruysa bunu yap Eğer. İsyan mesaj şunu yap gibi kullanacağız. larda bunları o yüzden gösteriyoruz. mantıksal operatörler bu şekilde. karşılaştırma operatörleri ne geçelim. karşılaştırma operatörleri de büyüktür. küçüktür eşittir eşit değildir ya da. büyük eşit küçük eşit gibi ifadeleri.

Göstermek için kullanıyoruz bunun içinde. bir örnek yazalım yine sayı yazalım bu. sefer bir sayımız on olsun ikinci. sayımızda da 20 olsun iş şimdi Bu. sayıları karşılaştıralım nasıl. karşılaştırabiliriz Örneğin sayı biri. küçük Payı 22 bastıralım sayı bir küçük. sayı 2. ne diyor ki yazdığım küçük yapalım bunun. doğru olmasını bekliyorum çünkü 10 20. den küçük deneyelim hemen ben gördüğünüz. gibi sayı bir küçük sayı ki turu geldi. doğru geldi şunlar da kapatalım kafanızı. karıştırmasın küçüktür bu şekilde. kullanabiliyoruz aynı şekilde büyüktür. kullanalım Bir de zaman kaybetmemek için. kopipest yapacağım aradaki işareti. büyüktür yapıyorum ve hemen deneyelim. sim burada gördüğümüz gibi sayı bir. küçüktür sayıyı ki doğru sayı bir. büyüktür sayı ki yanlış Çünkü on 20'den. büyük değil büyüktür küçüktür bu şekilde.

Yapabiliyoruz bunun içine eşittir ve. eşit değildir edebi bakalım sayı 11. eşittir sayı 23. var bunun Tabii ki doğru olmasını. bekliyorum çünkü on 20'ye eşit değil bu. toplumda dışarı yazmışım Hemen içeri. yazalım o Evet sayı bir eşittir sayı ki. yanlış gördüğünüz gibi bulaşık değildir. de yapabilirdim hemen eşit değildir. yapalım O eşit değildir içinde ünlem ve. eşittir kullanıyorum Bu sayı bir sayı. iki eşit değildir demek gördüğünüz gibi. doğru bastı Çünkü 1020 eşit değil. bunları yine böyle tek başına çok fazla. kullanmıyoruz yine ifasının içinde sayı. bir sayı ki den küçükse bunu yap sayı. bir işte sayı giden büyükse bunu yap. gibi koşul ifadelerini üstünde. kullanıyoruz bunun dış. çok küçük eşit büyük eşit adı örnek. verelim aynı sayılarla yine bu üstteki. leri kopyalayabiliriz sayı bir küçük. eşit sayı 2 dediğimiz zaman hem sayılır.

S2 den küçükse hem de eşit sebze doğru. Cevabını verecek Burada doğru cevabını. verdi Çünkü zaten 10 20 den küçük Eğer. 20 yapsaydım da bunu çalıştır saydım. yine bana doğru diyecekti eşittir de. aldığı için ama gördüğünüz gibi küçüktür. dediğim zaman sadece Fox'ta dedim aynı. şekilde büyük eşittir de kullanabilirim. büyük eşittir de yazalım bunda. çalıştıralım bunun da şu an doğru. vermesini bekliyorum eşitler çünkü. Örneğin ona göre alalım gördüğünüz gibi. bu yanlış verdi Bu sefer Çünkü sayı Bir. saniye giden küçük bu şekilde. karşılaştırma operatörleri ile. oynayabiliyoruz biz şimdi karşılaştırma. operatörleri de gördük slayttan devam. edelim Eğer bu operatörler ile ilgili. sorunuz varsa lütfen çete yazın hızlı. geçtim bir yer varsa bak şimdi bu. operatörleri kullanacağımız yerler koşul. ifadeleri bi gördüğünüz gibi burada bir.

Akış diyagramı koyduk hem akış. diyagramına mantığına bir kere daha. tekrar edelim diye koşul ifadelerini. python da ve birçok dilde diğer dil. deyiş asla ifade ediyoruz burada bir if. condition dediğimiz if koşulu yazıyoruz. Eğer bu koşul doğruysa başka bir şey. yapıyoruz yanlışsa başka bir şey. yapıyoruz. bu peki bunu nasıl kullanıyoruz. nerelerde kullanıyoruz kodun nasıl. yazıyoruz ona devam edelim Bu. açıklamaları daha hızlı olması için ve. daha kolay yetişmesi için önceden yazdık. bu hafta ilk olarak sadece üst yazacağız. yani bi Eğer ve bunun Örneğin de güncel. bir örnek vermek istedik komut 19 sokağa. çıkma sistemi yazacağız küçük be hemen. şuraya yazalım komut 10900 Sokağa çıkmam. yasağı sistemine Hoş geldiniz diyelim ve. geçen haftaki bilgilerimiz de kullanarak. birim tutalım kullanıcıdan bu. alacağımızın tut kullanıcının yaşı.

Olacak lütfen ya. bu kırmızıyı giriniz with Geçen hafta. öğrendiğimiz bir şey vardı anonim putlar. her zaman String olarak alınıyordu ama. ben burada karşılaştırma yaparken bunun. bir sayı olmasını istiyorum çünkü. Örneğin yirmi yaşından küçük mü Değil mi. diye kontrol edeceğim üste yaptığımız. gibi küçüktür büyüktür kontrolü. yapacağım iki sayıyı karşılaştırmak. istediğim için bu yaşın sayı olmasına. ihtiyacım var o yüzden yaşım enter'a. kasa diyorum Geçen hafta gördüğümüz en. ticra çeviriyorum stringi a gibi birinci. örneğim olarak bu aldığım yaş 20'den. küçük mü diye bakacağım şu Meğer yaş 20. den küçükse diyeceğim ki hafta içi. pisaat 11. 34 arası dışarı çıkabilirsin en son bu. şeklinde buldum ama değiştiyse sonra. anne bilemiyorum yanlışlık Kusura. bakmayın en son böyleydi Eğer. girmesinden küçükse hafta içi 1 ve 4.

Arası dışarı çıkabilirsin diyeceğiz şu. istekleri kapatalım Kafanız karışmasın. var mıydı başka yok Tamam şimdi kodumuzu. çalıştıralım Şurayı da böyle değildi. yanlış yaptım ha temizleyelim daha net. görelim CLS komutu Bu arada eğer merak. ediyorsunuz burayı Terminali temizlemek. için kullandım şimdi kodumuz. çalıştıralım Evet komut 19 sokağa çıkma. yasağı Aslında Hoşgeldiniz Lütfen. yaşınızı girin 20'den küçük mü koşul. yazdığımız. Bu sadece 20'den küçük bir şey girelim. ki kodun içine girsin 15 gördüm dedi ki. hafta içi saat bir ve Dört tarafı dışarı. çıkabilirsin şimdi biraz daha kodun. yapısına bakalım İlk yazarken şu şekilde. yazıyoruz iş yazıyoruz daha sonra koşul. umuzu yazıyoruz Yani doğru mu yanlış mı. diye algılanacak kısmı yazıyoruz buraya. bizim bir mantıksal bir şey yazmamız. lazım Yani doğru ya da yanlış cevabını.

Veren bir şey yazmamız lazım Herhangi. bir mesela String yazamayız Yani oradaki. Stephen oradaki kot parçasının bize. doğru veya yanlış diye bir sonuç vermesi. lazım eğer doğruysa burada inen taşın. Çok önemli çünkü iki nokta koyduktan. sonra isim için. o not parçası bu İnan taşın yaptığımız. kısmı oluyor anne şuraya yazalım işinin. dışkısını mı diyelim burası bu sadece. yaşı 20'den küçükse yapılmıyor her zaman. yapılıyor Çünkü işin içinde değil ama. eğer ben birinden teşin verirsem artık. işin içinde oluyor Sadece yaş 20'den. küçükken yapılıyor o yüzden farkında. ünlem taşın yani tepki görüntülü yazmak. çok önemli O yüzden de işin içinde. koşulun içinde olmasını istediğim kot. parçalarına inen taşına yazıyorum zaten. iki noktayı koyduktan sonra enter'a. basarsanız direkt kendisi elinden taşın. şeklinde başlıyor Elif'in dışına çıkmak.

Istediğini zamanda bir tek geri. geliyorsunuz onu da şiddetle kısa. yoluyla yapabilirsiniz bunu çalıştıralım. MS. Ama bu sefer 25 girelim 20'den küçük. sayıdı gördüğünüz gibi içindeki kodu. yazmadı sadece dışındaki ne yazdım çünkü. bu bir koşula bağlı değil her şekilde. bunu yazacak Bak ilk bu şekilde şunu. siliyorum devam edelim iki olarak if. Elif'e bakalım şuna kopyalayıp. yapıştırıyorum bundan devam edeceğiz. Çünkü Air mi yaşından küçük sayı. Hallettik Peki başka bir koşulunda. olabilir mesela yaşın 65'ten büyük. eşitse Bu sefer de ki hafta içi saat. 1011 arası dışarı. ne diyeceğiz biz Elif mm Elif. dediğimizde de diğer bir koşul yani kod. ilk olarak geliyor yaş 20'den küçük mü. diye bakıyor küçükse içine girip bunu. yapıyor ve sonra çıkıyor devam etmiyor. bir diğer türlü baktığımız zaman eğer. yaşı küçükleri sa 20'den yeni ki koşula.

Geçiyor bakıyor 65'ten bir Geçit mi. 65'ten Bir geçse yine bu sefer Elif'in. içindekini yapıyor Eğer ikisine de. girmezse girmeden çıkıyor burada önemli. olan şey şu Elif ve Elif burada. birbirine bağlı yani ipe girerse Elif'e. bir daha girmiyor girmezse bu sefer. Elif'i kontrol ediyor Yani bu olmazsa. buna geçiyor Elif bu if in devamı. gibidir. Evet şimdi bu örneği de çalıştıralım. şunun o Hemen yorum alalım o Evet. yaşımızı girelim bu sefer 65'ten büyük. bir aşk girelim Aleyna 68'de geldi. 20'den küçük değil girmediği içine baktı. 65'ten büyük o zaman bunu yazdı yağı. Eğer 20 tane de küçük değil 65'ten de. büyük değil bir şey yapsaydım hiç böyle. girmeyecektir ve hiçbir şey basmayacak. tıbbı onu da deneyelim şuraya yine. temizliği M Örneğin 55 diyelim. gördüğünüz gibi hiçbir şey yazmadı bu. iki koşulda girmedi Çünkü Elif'in bu.

Şekilde kullanıyoruz şimdi if Elsa. bakalım. var burada da yine bunu kullanacağız O. yüzden şu kısmını alayım dışında yorum. alalım Oğlum karıştırılmasına tutumunuzu. şimdi burada şöyle yapabiliriz a yaş 20. den küçükse hafta içi saat 14 arası. dışarı çıkabilirsin artık dediğimiz. zaman hiçbir koşul yazmıyoruz yanına az. demek şu demek oluyor yaşı 20'den küçük. değilse Seher alkher de buraya gel ne. olursan ol yani ilk isim koşunun. sağlamıyor samom kesin Elsa giriyorsun. espoo anlama geliyor ilk dışındaki bütün. olası senaryolar elsin içine giriyor. Burada da şey yazabiliriz kesin. biz demiyoruz Çünkü 65 yaşından büyük mü. değil mi bilmiyoruz O yüzden kesin bir. şey diyemiyoruz yazabiliriz Öz hemen. deneyelim Örneğin 25 girelim kesin bir. şey diyemiyoruz diyecek Çünkü burada. baktı yaş 20'den küçük mü değil o zaman.

Geldi burada Elif var Yani bu diğer her. şeyi içeriyor zaten Eğer eve girmiyorsun. Elsa kesin geliyorsun O yüzden buraya. girdim ve kesin bir şey diyemiyoruz. bastım hemen be Su içeceğim bu mor Aslı. bu şekilde şimdi üste Elif kullandık. altta az kullandık bunları beraber. kullanamaz mıyız Tabii ki kullanabiliriz. Şimdi de bunları beraber q. gel buraya Hatta alalım ve yoruma kapa. yalımed Tamam tamam peki bunu nasıl. yapabiliriz Örneğin buraya bir Elif. ekleyebiliriz biz Elif yaş büyük eşit 65. Semra Ne yazacağız buradaki Ne yazacağız. onu da hemen kopyalayıp yapıştıralım. zaman kaybetmeyelim Ben şimdi burada ipi. Elif ve Asi beraber kullanacağız bi. ceske yaşını 20'den küçükse Affet saat. 14 arası dışarı çıkabilirsin yaşını. 20'den küçük değilse bir aşağıya geç. 65'ten büyük eşitse. 11 arası dışarı çıkabilirsin 65 yaşından.

Da büyük değilse mal8 asma hafta içi. istediğin gibi dışarı çıkabilirsin. istediğin saatte dışarı çıkabilirsin hiç. bu şekilde kişinin yaşına göre dışarı. saat kaçta çıktığını kontrol eden ve. abartma yazabiliriz sadece ise Elif ve. Aslı hı bunu da bir çalıştıralım a. Örneğin kişinin Yaşı 40 olsun Hafta içi. istediğin saatte dışarı çıkabilirsin. diyecek Çünkü 20'den küçük mü Değil. girmediği içine 65'ten büyük eşit mi. değil girmediği için E o zaman sen ne. yapmış beş yaşından büyüksün ya da yirmi. yaşından küçüksün istediğin saatte. dışarı çık. ne diyecek programımız Kız bunun dışında. 15 senaryo olarak içiçe de yazabiliyoruz. bu işlere buna Mesela niye ihtiyacımız. olabilir Örneğin kullanıcı mantıklı bir. yaş girdi mi mi çıkıştan kullanıcı 15. de girebilir 20 de girebilir ne. girdiğini bilmiyoruz NASA bunu da.

Kontrol edebiliriz O nasıl kontrol. edelim öyleyim if yaş büyük mü sıfırdan. diyelim sıfırdan büyükse burada. yaptığımız işlemini aynısını yapacağız. şu hemen bu önden taşları Düzeltelim onu. da hemen açıklayalım Örneğin bu işin. içinde yazıyorum yani yaş sıfırdan. büyükse bu işi çalıştıracağım adlı ki 25. ya o yüzden gördüğünüz gibi inen taşında. bunu da yaş 20'den küçük saç. alıştıracağım o yüzden bunun bitap. içeride olması gerekiyor aynı şekilde. buradaki Elif bu isim değil içerideki. isin Elif'i ki o yüzden bunun da da. tablo olması gerekiyor Bununla birlikte. değer bunu da Demek ki gibi yapmasaydın. ne olacaktı sanki bu ipten sonra bu. geliyormuş gibi çalıştır acaktım yani. bakacak biraz sıfırdan büyük mü bu. mesela değilse yaş 65'ten büyük eşit mi. diye bakacaktım Ama ben bunu istemiyorum. bunun içeride olmasını istiyorum yani.

20'den küçük sayı baktıktan sonra buna. bakmasını istiyorum o yüzden bu aslında. İçerdeki için o yüzden bir tabi içeri. alıyorum aynı şekilde ki buradaki astı. bunun da. bu İçerdeki isimasi O yüzden bunu da. içeri alıyorum Bilmem taşın yani. görüntülü şekilde yazmak bu yüzden çok. önemli nereye yazınız Bu Elif'le Rivers. leri ben bu ismi içerisine yazmak. istediğim için bu üstteki mantığı. hepsini bir TEB içeri yazdım bunun kendi. airside olacak Örneğin burada o da ne. olacak bak girdiğiniz Vizyon yaş geçerli. bir yaş dayız burada ne yaptığımızı bir. daha üstünden geçelim Çünkü biraz. karışmış olabilir bu TEB mantı TEB. mantığı şu şekilde iki noktayı koyduktan. Sonra işte bu isim içinde yani. bu sağlayan bir şey olduğu zaman. çalıştırmak istediğiniz kodu bir tepki. ntile yazıyorsunuz Örneğin ben ya. sıfırken kontrol ya sıfırdan büyükken.

Kontrol etmek istiyorum Bu kişi Sokağı. kaçta çıkabilir Çünkü ya sıfırdan küçük. söz atan yanlış bir aşk girmiş O yüzden. sonraki kodumun bu if yaş büyük sıfır. sana içine yazıyorum diyorum ki eğer ya. sıfırdan büyükse Şimdi başka bir şey. bakalım yaştaki 20'den küçük mü 20'den. küçük sabunu yap 65'ten büyük eşitse. bunu yap hiçbiri değilse de istediğin. saatte çık diyorum ama dışarıdaki ise. girmiyorsa yani ya sıfırdan küçük. değilse büyük değilse Bu sefer Elsa. giriyor yani girdiğiniz Aşk geçerli bir. aç değil ki bunların hep. Bir deneyelim Sen temizleyelim biraz. yavaş çalışıyor bakalım sıfırdan küçük. bir yaşı zalımo et üstü bir şey. unutmuşuz buraya unutmuşuz buraya kap. alalım o burayı temizleyip güzel. çalıştırdım Hım yaşımızı girelim ne. girmiştik ax12 girdiğiniz aç geçerli bir. yaş değil dedim hiç burayı kontrol.

Etmedi bile bile neden çünkü buna baktı. yaş sıfırdan büyük değil bunun altına. geçtim bunun Elif'i olsaydı ona kontrol. edecekti Elif olmadığı için aslına. baktım ve girdiğiniz et geçerli bir yaşı. değil dedim Başka bir yaş. O zaman bu sefer sıfırdan büyük ve. 20'den küçük olsun yani Buradaki her bir. dalı herbirisi deneyelim istediğimiz. şekilde çalışıyor mu diye doğru bir. şekilde bastı bir ve 4 arası dışarı. çıkabilirsin dedim hemen 65 yaşın. üstünde deneyelim Şimal 68'de 10.00 ve. bir arası dışarı çıkabilirsin dedi Bunu. da doğru yazdım Bir de şu 40 girelim. şimdi bu da hafta içi istediğin saatte. dışarı çıkabilirsin dedi yani burada. Aslında programımız doğru bir şekilde. çalıştım Peki biz ne öğrendik Bu e. kısımda operatörleri öğrendik ve koşul. o ellerini öğrendik kuşl ifadeleri bazen. özellikle ilk defa gördüyseniz E başka.

Programlama dili daha önce. kullanmadıysanız karışık gelmiş olabilir. ama bu mantığı basit aslında bir koşul. yazıyoruz ve bu koşula bağlı olarak bir. karar vermesini istiyoruz programın. şimdi Bununla ilgili bir kartımız var o. kaputu yapabiliriz Ben kaçacaktı ben. paylaşım o zaman ekranı sordum ben. salaktır burs arkadaşlar ekranı paylaştı. Biraz sonra pişecek oraya sistem zaten. biliyorsunuz bilmeyenler içinde web. sitesine gidip bu. de saklarız birazdan soruları yaşa. bileceksin Zaten size Minikler girmeniz. gereken başta daha sonra topladıkça. yeterse ulaşınca başlarız sesi paletler. için şeyde konsepti de bize anlatır. mısın nasıl oynanacak sen yoksan. seviyormusunuz sesle ilgili bir sıkıntı. yapacağım şey şimdi sorular ekranınızda. görünmeyecek buradan bakacaksın. sorularınız umdan bakıp ekranda sadece. renkleri seçeceksiniz dört tane şık.

Oluyor o kafa karışıklığı yaratmasın. ekranda sorular görünmeyecek sizde de. senin sesin gelmiyor değil mi bakıyorsun. şu an ondan emin değilim şansa geliyorum. size mükemmel haberk sağ üstte şey var. ya kontrol paneli Evet onu da şuraya. tıkla Tamam şer saat olması lazım ama. Tamamdır şu an geliyor mu geldi. geliyorum tamam süper Biraz bekleyelim. ve yine 3 sorumuz olacak o yüzden de o. Umarım hatalı yazmışız bu sefer belki. bir sorayım kontrol karşıya mıydı toplu. comment Aynen öyle kontrol şey kontrol. öde yapabilirler O da olsa para tekne. alıyor o rekor Bir de sonradan son. unutturmayın. Bu ilim dilidir Porto en son tabloyu. Evet biz hafta beklemem bisiklet. birlerine haksızlık ettim şu an. hatırlamıyorum birinci göstermedik diye. üzülen olmuştu Bir dakika daha bekleyin. sonra başlamıştır sanız baştan çünkü.

Başka konularda var bu geri gerilim. müzikleri gelecek değil mi şimdi. müzikleri kontrol etmedik sevdim. rastgele müzikler falan soru yine. gelirim ne olabilir tamam mı yanlış. hatırlamıyorsam için bir dakika kız. olacak diye hatırlıyorum kız için. bu sefer sol için lütfen niye olabilir. bir tane alıyorum olabilir Sen ters. şeklinde yanlışlıklar olacak şıkları. Bizum da göreceksiniz Daha sonra kendi. ekranınızda istediğiniz çıkış şart. diyeceksin cadının belirtir bir daha. belirteyim soruları sıkıştı ya benim şu. an son dakika göreceksiniz tekrar. ediyorum ve baştan başlamışsın arkadasa. yap başlatıyorum. Allah hayırlı etsin. abone ol. abone ol. o o. çok güzel çok kişi doğru yapmış ki. senden alalım Evet burada Aslında biraz. daha tam benim bahsetmedim Bir şey. değinelim istedim kabukla birlikte. burada bir sayı ve saç rengi.

Karşılaşıyoruz hem karakter dizisinin. karşılaştırıyor Uz bunu. karşılaştırabilirsiniz bir hata. vermeyecektir size ama yanlış cevabını. dönecektir Çünkü karakter dizisi de on. sayısı birbirine eşit değil Bu yüzden. cevap polis olacak yani yanlış mavi olan. bir sonraki soru. ya herhalde bir anında yanlış şartlı. direkt çıkılmaz o. ama bayağı bir kişi sadece seni çok. güzel biraz karıştırdığını düşünmüştüm. Evet burada en son yaptığımız İşte. işleri Aslında sormaya çalıştık puanı 50. öğrencilik durumu da turu olan birini. verdik ilk ismimizde diyor ki öğrencilik. durumu sadece bunu diyor bu olabilir. Neden Çünkü türü ya da fos değerine. sahip bir değişken doğruysa puanlarını. kontrol edeceğiz yalnız öğrenci. değilsiniz diyeceğiz Burada doğru olduğu. için Orkun içine giriyoruz daha sonra. puana kontrol ediyoruz bir sonraki işte.

90'dan büyük mü Değil Kırktan büyük mü. Evet dersi geçtiniz O zaman diyoruz. Kırktan da büyük olmasaydı maalesef. kaldınız diyecektik bir sonraki söyle. tamam edelim. en son soru Tuh. abone ol. bu fırsat bayağı bir kişi aşık ve düşmüş. kırmızı çıkar düşmüş biraz öğrenci dost. olmuyormuş koyduk sen açmışsın Evet. burada biraz kafaları karıştırmak. istedik işe yaramış burada hileli olan. kısım şu iki tane iş var aslında Elif. değil o Yani bir bilgisayar gibi. algoritmik düşünmeye başlayalım sayı 25. ve geldik diyor ki sayı 5'ten büyük mü. büyük sayı beslen büyük yazdık zaten çok. şunu yazdırmış Daha sonra bir anormal de. Elif olsaydı diğerleri Elif'i ve az. kontrol etmeye cektik Ama buradaki Elif. değil başka bir üst O yüzden bunu da. tekrar kontrol edecek yani üstteki cifle. adlı kifas birbirinden Aslında farklı. beraber.

Bu evlendiriliyor lar yani sayı beşten. büyüktür hazırlıktan sonra alttaki F. okuyor bakıyor sayı 30'dan büyük mü. değil o zaman bu ipin altına geçiyor. yani bu Üf ve asler arka arkaya. yazıldıkları zaman birbirlerine bağlı. oluyorlar o yüzden aşağıdaki az hemen. üstündeki ise bağlı ilk ise bunlardan. ayrı bir koşul ifadesi O yüzden alttaki. ise Elsa ve girecek sayı ve diyecek ki. 30'dan büyük değil O zaman sayı 30'dan. küçük yazacak yani burada önemli olan. şey şu alt alta yazılan if Elif ve asla. birbirine bağlı aynı elinden taşında. yazılan Bunlar arka arkaya gelirse. birbirine bağlı Eğer bir isten sonra. başka bir is geliyorsa Bunlar. birbirinden bağımsız sen üstteki ne. girdi ya alttakine. ne yazık yapmıyor alttakine de giriyor o. yüzden buna dikkat edelim çok. teşekkürler Güle örnek koyarız discord. atacağımız Koda Anlaşılmadı ysa yine.

Sorarsınız buz aşağı bitkisel. birincilere bakalım mı Tamam takıldım. sana yaptığınız podyumu Evet. bu dışarı doğru tebrik ediyoruz çünkü. için ikincil için Kübra'yı Bu ilk uzun. birincisi Bu öyküde buradan Tebrikler. Tebrikler ve istedim ve bitirdim ve kan. parasını durduruyorum sonra iki kısım. daha uzun sürecek ama bölünmesini. istediğim için bence 10 dakikalık araya. şimdi verelim daha sonra iki kısma. geçelim herkes yavaş yavaş geldiyse. başlayabiliriz saatte 8 geç zaten o ne. sessiz bir şey diyecek misiniz diye. devam ederiz tamam o zaman ekranımı. paylaşayım tekrardan bu sanırım geldi a. evet iki kısmında daha çok asma listeler. kapılı. ve sözcükleri göreceğiz Bunlar String. karakter dizisi yani ve sayı entity gibi. da tipleri ama bunları anlamak için önce. değiştirilebilir yani YouTube ull. değiştirilemez anne Ümit Bu da tipine.

Anlamamız gerekiyor önce Parkı'nda iki. tane ki çeşit data tipi var Ders. verilebilir ve değiştiremezler Bizim. gördüğümüz Seat renkler yani karakter. dizileri ve sayılar değiştirilemez de. giriyor buradaki değiştirilemez lan. kastımız mı onu açıklayalım Çünkü. karıştırılıyor bu değiştirilemez lan. kastımız şu Örneğin siz x değişkeni. yarattınız pantolon gözüküyor muyuz. köftenin süper Eğer siz 12 sayış kendi. yarattığınız ve bunu 24601 işlediniz. daha sonra. bu değiştirdiniz ek taşıtı 24600 iki. yapıyorsunuz bunu daha önce Yazdığınız. yerdeki sayıyı değiştirmiyor da başka. yere yazıyor ve ona eşitliyor. değiştirilemez bu demek yani daha. önceden eşit dediğiniz gel'deki değeri. değiştiremiyor sunuz başka bir yere. atıyorsunuz değişkene İşte bu tipte. üçgenlere değiştirilemez değişkenler. deniyor Geçen hafta gördüğümüz sayılar.

Karakter dizileri bu şekilde. değiştirilemez diziler bu hafta. göreceğimizi liste ve sözlükler. değiştirilebilir yine. değiştirilemez data tiplerinden Bu sayı. ve karakter dizisi yani interesting ler. için çok önemli olmuyor Çok. kullanmıyoruz ama tuple' iste arasındaki. önemli bir farkı oluşturuyor şimdi böyle. kısaca bir bahsetmiş olayım topu ve. listeyi açıkla. bu daha çok beğeneceğim zaten. değiştirilebilir ve değiştirilemez in. farkına bugün Elif'in geleceğimizde tipi. listeler listeler yapıları göre iyi. karakter dizilerine yanlış sıkıntılara. benziyor genellikle çok sık kullanıyoruz. Bu yüzden de o öğrenmemiz gereken. yararlı bir veri tipi desteler ve bir. Listenin içinde her veri tipinden işte. sayısı tranq başka bir liste her şeyi. saklaya Biliyoruz zaten bunların. detaylarını göreceğiz zarar hakkında. lütfen nasıl yaratırız iste elemanlarına.

Nasıl çağırırız listeyi nasıl keseriz. nasıl eleman değiştirip ekleyip strip ya. da çıkarırız ve listeye özel bir iki. tane metot göre. Ben burada aşağıda Örneğin bir liste. görüyorsunuz Bu örnekte pro5 ve e. harflerinden oluşan bir liste bu. bilgisayar teriminde programlama daim. lütfenin elemanları her zaman sıfırdan. başlar Yani bu birinci eleman diye. indeksi de bir olmuyor bilgisayarda her. zaman sıfırdan başlıyor sıfırıncı eleman. birinci eleman 2 eleman diye gidiyor bu. dikkat etmemiz gereken bir şey çokça. hata yapılabiliyor O yüzden bunu. unutmayalım bilgisayarda her zaman liste. topples dictionary gibi sözlük gibi bazı. tiplerinde ya da String de karakter. dizisinde de böyle her zaman indeksler. sıfırdan başlıyor şimdi Koda. başlayacağız zaten orada. Bu hatalı bir şekilde görürüz bunları. bebek olarak listeler nasıl yaratılıyor.

Buna Bakacağız bir listeyi köşeli. parantezler yaratıyoruz öyle yaşam ben. boş bir liste Yarattım Bunu bastırırız. devam edelim boş bir ister attım köşeli. parantezler atıyoruz dediğim gibi. listeyi hemen sayılardan oluşan bir. liste eşit değilim Bunu iki üç dört beş. sayılardan oluşan bir liste Yarattım. listede elemanları virgüllü ayırıyoruz. her bir Güllü ayrılan şey bir eleman. anlamına geliyor Bunu da bastıralım aynı. zamanda listeyi oluştururken tüm. elemanları bu aynı tıkla dat olmak. zorunda değil Aynen 12 yazdınız Daha. sonra bir karakter dizisi yazabilirsiniz. ve daha sonra tekrar sayı yazabilirsiniz. tekrar karakter dizisi yazabilirsiniz Bu. şekilde bir liste de oluşturabilirsiniz. bunu da hemen bastıralım en son bunları. çalıştırdığımız zaman görürüz bir diğer. oluşturabileceğimiz şekilde sana şu. annem biz iki yaptınız bir eleman olarak.

Başka bir liste oluşturabilirsiniz. tekrar şunu yazalım bu mesela kendi. içinde bir liste ve başka bir Listenin. içinde bu da olabilir herhangi bir sınır. yok liste oluştururken başka bir. Listenin örneğini 0 1 2 eleman olarak. başka bir liste oluşturabilirsiniz Bu da. kesinlikle olabilecek bir şey hemen bir. çalıştıralım this. Hı hı görelim nasıl oluşturmuş Evet. üsttekini kapama mışız Bir dakika burayı. kap alalım şu yaşadığımız kısmı da. kapatalım Şimdi tekrar çalıştıralım. gördüğünüz gibi boş liste sayılardan. oluşan liste karışıklıkta tüplerde. oluşan liste ve Eee çiçeği listeyi. Başarılı bir şekilde bastırdık desteleri. bu şekilde oluşturuyoruz Şimdi ben. burayı yorumu alayım ve be ileride. oynamamız için elemanlarıyla bir hemen. liste yazayım harflerden oluşan ki. ileride eleman ekleyip eleman çıkara. bilelim rahatça diye bir liste oluşturup.

Buraya bırakıyorum şimdi. O senin elemanlarına nasıl erişeceği. mize bakalım lütfen elemanlarına. yarışmak çok kolay şu şekilde. yarışıyoruz lütfen adını yazıyoruz. listeyi ne istediyse kadına köşeli. parantez koyuyoruz ve ulaşmak. istediğimiz elemanın endeksini yazıyoruz. Annen ayrı ulaşmak istiyorsak sıfır. yazıyoruz Ben ya ulaşmak istiyorsak bir. yazıyoruz yazalım bir ve hemen bakalım. ne basacağız be bastık gördüğünüz gibi. ulaştık elemanı Peki buradaki desem kaç. eleman da beş eleman da örneğin ben. buraya beş yazdığım zaman ne olacak. Burada 01234 index var ancak 5 indeksi. yok Peki ben 5 yazarsan bana ne verecek. hemen bakalım gördüğünüz gibi liste. O da French dediğin liste de bu kadar. index yok yani Yazdığınız index geçerli. değil hatası verdi O yüzden destek. elemanları alışırken Listenin içinde. bulunan elemandan daha fazla bir ilmek.

Yazmaya çalışıyoruz yoksa hata veriyor. Bunlar Man yorum alayım ki Hataylı. karşılaşmayalım Daha sonra tekrardan bir. Peki başka nasıl çalışabiliriz negatif. sayılarla da yaşayabiliyoruz örneğin. eksik yazalım Bu ne demek oluyor negatif. Yazdığınız zaman bu sefer sondan. başlıyor hemen bir slayt da geri. dönüyorum orada vardı Burada gördüğünüz. gibi mesaj son eleman 1 sonra eksi 2 -3. eksi 4 5 yani eksi bir değer -1 index. yazarak da elemanlara erişebiliyorsunuz. O bizim 1 elemanımız bu da -2 yani ben. burada da yazmasını bekliyorum Hemen. çalıştıralım gördüğünüz gibi bize iyi. bastırdım negatif index bu şekilde. kullanıyoruz Bunun dışında eleman eleman. değil de belli eleman parçalarına da. yaşayabiliyoruz annesi kese biliyoruz. Aslında buna rağmen yorum alalım ona. devam edelim Nasıl kese biliyoruz şu. şekilde yine Listenin adını yazıyoruz ve.

Köşeli parantez açıyoruz daha sonra iki. nokta koyuyoruz soluna başlangıç. indeksini kesmek istediğimiz sağına da. bitiş indeksini yazıyoruz Örneğin 24 Bu. ne demek ikinci elemandan başla dördüncü. elemana kadar olan kısmı al 4 dahil. değil indexten bahsediyoruz. bu birinci index bu İkincide sosyal. buradan başlayacak ikinci indexten. başlıyor 3. indeksi alıyor 4'ü almıyor. Çünkü ikinci yazdığımız dahil değil Bunu. çalıştırdığım zaman bana cvd parçasını. aramasını bekliyorum çalıştıralım. gördüğünüz gibi CV Dayı kesti ve bana bu. listeyi döndürdü bunu başka bir şey. değiştirebilir dik mesela burada. kesilmiş lütfen de deyip buna da. isteyebilir dik daha sonra kullanmak. için ben göstermek için Şuan hemen print. in içine yazdım bu şekilde de. kullanabiliriz Örneğin liste de başını. boş bırakırsak Sadece dört yazarsak bu.

Sıfırdan başla demek oluyor Yani en. baştan başla dördüncü dakika kadar. bastır. da aynı şekilde a sola yazıp sağ. yazmazsak da bu sefer son Birincide Sen. başlayıp sona kadar hepsini yazdı demek. oluyor şunu da yapabiliriz Biz hiçbir. şey de yazmaya biliriz Bu da hepsini. bastır demek oluyor aslında pirinç. listeden farklı değil bunlar da hemen. bir çalıştırıp görelim gördüğünüz gibi. bu sadece iki ile dört arasında bastırdı. bu baştan başladı dördüncü günde kadar. hepsini yazdırdı bu birincilikten. başlayıp dörde kadar hepsini yazdırdım. Daha doğrusu Birincide kan başlayıp. sonuna kadar hepsini yazdırdı Çünkü son. bir sınır vermedik Bu da bütün liste. yazdırdı bu şekilde liste istediğiniz. gibi kimse biliyorsunuz ineklerle lütfen. erişmek bu şekilde. Ha bir de ekstra olarak gösterebileceğim. şu var bu erişme ile ilgili A Örneğin ve.

Iç içe liste yazalım buna sarışı yoruz. buzu uzaktan Akademi diyelim eve bir. liste daha yazalım sayılardan oluşan. Örneğin ben burada bu iki yarışmak. istiyorum nasıl alışacağım şu şekilde. beğen listesi Bakıyorum bu Bu sayılardan. oluşan liste bu büyük Listenin birinci. elemanı birinci indeksi de o yüzden bir. diyorum Daha sonra bir köşeli parantez. da açıyorum Bu ne demek birinci eleman. da ki iste git onun içindeki listede bir. index2 sayıyı iki yol açmak istiyorum O. da bu Listenin birinci indeksinde O. yüzden buraya da bir yazıyorum. da arttıralım gördüğünüz gibi ikiye. ulaştım iç içe olan liselerde de bu. şekilde yarışıyorsunuz elemanlara Çapa. kilisenin elemanlarına nasıl. değiştiriyoruz nasıl eleman ekliyoruz. listeye şimdi ona geçelim öp tamam. listemiz duruyor Bu listeyle devam. edelim görebilmek açısından önce.

Listenin ilk haline bastıralım ilk hali. iste Tamam şimdi listeye Örneğin eleman. değiştirmeye bakalım ilkk şunu bir daha. buraya yazayım ki Deist anne karnı. unutmayalım Burada dursun onun Örneğin. ilk elemanına a değil deze yapalım nasıl. yapacağız biz köşeli parantez da. sıfırıncı elemanı erişiyorum sonra. diyorum ki bunu. o z ye şişle bunu yapabilir miyim. yapabilirim neden Aslında daha önce. gördüğümüz mü neden kaynaklı Çünkü liste. değiştirilebilir da tüpünde yani. Listenin içindeki elemana yazılmış ama. ben bundan sonra Z yapabilirim Bunda bir. sıkıntı yok bu yüzden sıfırıncı. yandexteki karakterize ye. değiştirebilirim hemen son anda basalım. son hali bu lütfen çalıştıralım. gördüğünüz gibi ilk halinde ilk elemana. ikinci halindeki eleman zevk bu şekilde. eleman değiştirebiliyoruz Peki ki daha. demin üste listeyi kesmiştik bu.

Kestiğimiz kısmı da değiştirebiliriz O. yüzden onu da yap. bu Örneğin byn24 arasına kestik yani 2. ve 3 aldık bunu diyorum ki ben bir en. ticır eyleen tecrübe lise ile. değiştirelim sayılardan oluşan bir liste. değiştirelim aynı şekilde şunları. kopyala yı mor görebilmemiz için ön ve. çalıştıralım O gördüğünüz gibi iyi şu. şekilde ediniz tam Daha sonra ben 24. arasını kestim ve oraya 2 ve 3 den. oluşan bir liste eşit dedim değiştirdim. Bu şekilde değiştirebilirsiniz. elemanları bazı değiştirme bu şekilde. Şimdi de eklemeye bakalım nasıl. ve eklemenin bir yolu Öpem dediğimiz. metot bu Listenin Parkı'nda. kendiliğinden gelen ve fonksiyonu nokta. Paint yaptığınız zaman içine eklemek. istediğiniz elemanı yazıyorsunuz oraya. ben k harfi eklemek istiyorum Bu ne. yapıyor Listenin sonuna karne gidiyor. yazalım iste İslam A B C D E de.

Oluşuyordu K harfini ekledim gördüğünüz. gibi sonra artık k harfi de var o yüzden. eklemek için harfini kullanabilirsiniz. Bunun dışında ekleme yarayacak başka bir. metot ek santimetre oldu ama Accent. metodu içine bir eleman değil ekran. zaten geniş. ne demek aslında ek santimetre oldu. içine başka bir liste alıyor Örneğin siz. bu olan istanın sonuna biraz sayılardan. oluşan bir liste eklemek istiyorsunuz O. zaman bu Accent metodunun içine başka. bir liste yazıyorsunuz sonunda eklemek. istediğiniz ve görelim sonra ekleniyor. gördüğünüz gibi buydu listemizden sonra. bir iki üç listesinde ekledik sonra. eksende de bu şekilde komple birlikte. ekleyebiliyorsunuz elbisemizin sonuna Bu. da bunun dışında efsane dışında bir de. eswort metodu var bir de ona bakalım. silmemiş Şimdi ben de en sert içine iki. tane değişken alıyor ek Yazdığınız şeyin.

Sert yerleştirmek Demek ki yani İlk. yazdı. Bu sayı burada şey veriyor Siz nereye. yerleştirmek istiyorsunuz Örneğin bir. indeksleme İkincide xm3 direk seminere. yerleştirmek istiyorsunuz Örneğin biz. sıfırıncı index eleştirmek istiyoruz. diyelim Sonra da ne yerleştirmek. istediğiniz yazıyorsunuz Örneğin uzaktan. Akademi diyelim şimdi bakalım Ne oldu. Aman çalıştığım şuraya bi temizliğim şu. gördüğünüz gibi sıfırıncı indekse. uzaktan Akademi ekledi ama başka bir şey. de değiştirmedi yani aslana listeyi. büyüttü başına sıfırıncı ayındaki sınava. uzaktan kademe ekledi bulunmamasına. ikinci indekste yapabilirdik onu da. hemen deneyelim gördüğünüz gibi bu sefer. ikinci indeksi dedi ama diğer elemanları. silmeni kesinlikle Sadece ikinci ikinci. endeksi uzaktan Akademi yap. Evet bu şekilde listelere ekleyip eleman. ekleyip değiştirebiliyorsunuz bunları.

Hemen yorum alalım ekstra burada. listelerle ilgili göstereceğim şey artı. ve çarpı operasyonları Geçen hafta. Strike ve kullanmıştık aynı şekilde. liseyle de kullanabilirsiniz Örneğin. liste bir yazalım mı maveb e. harflerinden oluşsun Bir de liste iki. yazılım O da bir iki üç tane olsun bu. listeleri toplayabilirsiniz biz artık. liste ikiye ya da geçen hafta gördüğümüz. gibi liste bir çarpı 5 yapabilirsiniz. O ne yapıyor iki listeyi birleştiriyor. ben gerçekten toplama işlemi yapabi bu. Kilis'te birleştiriyor alttaki ne. yapıyor bir listeyi alıyor beş defa aynı. listeyi birleştiriyor beş defa çarpıyor. yani sayım hemen bakalım gördüğünüz gibi. ilki birleştirdik listeyi ikiside ABD. den oluşan listeyi beş kere yazdım. toplama ve çarpma operasyonlarda listede. bu şekilde Hemen bunları da yorum. alıyorum ve liste elemanların ismi Mac.

Ve çıkarmaya geçiyorum bir su içeceğim. hemen ben şimdi süt elemanlarının nasıl. silip çıkarıyoruz liste de bunu. gösterebilmek için bir listemizi tekrar. üstteki Hatta direkt alalım at at. Evet tamam mı gerek yok ama gözümüzün. önünde olsun diye buraya yapıştırıyorum. size bilmemizin ilk yolu schubel anahtar. kelimesi bunu yazıp silmek istediğimiz. elemanı gösterdiğimiz zaman siliyor. Aslında bakalım sana gördüğünüz gibi. listemiz ab-c-d-e dedi bir index2. elemanı sildik artık acdsee hissemiz. yine aynı şekilde bir Aralık verip de. silebilirsiniz birden başta 3 e kadar. olan tüm elemanları sil diyebilirsiniz. bakalım Ace'de edip birden başladık C. oluyor üçe kadar olanları sildikce ve. Day. ve geriye a ve kaldı değerle birlikte. tüm sayıda silebilirsiniz Ama şöyle bir. şey var bunun yazdırmaya çalıştığınız. zaman bakalım ne olacak Bak şunu da bana.

Temizleyelim çalıştıralım gördüğünüz. gibi liste tanımlı değil dedi Niye Çünkü. sildik listeyi komple liste yok ettik en. sadece için ek elemanları değil liste. değişik kendini sildi komple O yüzden. bir daha yazdırmaya çalıştığımız zaman. bize hata veriyor O yüzden bunu hemen. yorum alalım Hatta burayı komple yorum. ağladım almış yaptım ha ha bu eleman. silmenin bir yöntemi bir diğer yöntem de. şu yine Primo metodu ubume. içine bir eleman alıyor Örneğin siz be. elemanı silmek istiyorsunuz içine be. yazıyorsunuz daha sonra isteği. yazdırdığını zaman be elemanı silinmiş. oluyor peki olmayan bir şey yazarsanız. ne olur hemen yapalım Örneğin 5 sürmeye. çalışıyorsunuz Ben elim gördüğünüz gibi. hata verecek çünkü x Yani beş lisede. değil o yüzden bu limon içine burada. olmayan bir şey yazdığını zaman size. hata verir Burada ol ama olan böyle mana.

Yazmanız gerekiyor içine ben gibi. yapacak gibi ya da gibi remoda elsadaki. elemanları silmeni bir diğer yöntemi bir. tane daha yöntemimiz var Ona da bakalım. hemen bu. Evet bu diğer yöntemde pop diye bir. yöntem ve bunun içinede indeksi. yazıyorsunuz anne sıfırıncı mi silmek. istiyorsunuz birinciye mi ikinci mi ona. göre bir yazalım bunun özelliklerinden. biri şu biyo ve o elemanı döndürüyor. yani Örneğin siz silinen Sen eleman na. eşit Dediğiniz zaman bunu qw bunu. bastırdığını zaman bir de listeyi de. bastıralım Oğlum çalıştıralım ne yapacak. gidecek listeden birinci elemanın. silecek ve bu elemana geri döndürecek. size geri verecek Siz de onu mesaj sizin. eleman diye bir değişken. işleyebilirsiniz. bu bastırdığımız zaman sizden elemanı. görebilirsiniz gördüğünüz gibi listeden. de silinmiş yok artık pop metodu da bu.

Şekilde işe yarıyor Eğer listedeki tüm. yalanları silmek istiyorsanız. kullanacağınız metot şu tabi Delete. kullanabilirsiniz Ama bu Lisa'nın. kendisinin asılıyor Eğer liste tat Clear. yaparsanız Bu sadece içindeki elemanları. siliyor komple listeyi silmiyor. çalıştırdığımız zaman da size hata değil. boş bir liste dönüyor O yüzden tüm. elemanları silmek için klavye. kullanabilirsiniz bunu da aman yorum. aldım ekstra göstereceğim iki metod daha. var bunun için yine üstteki listeyi. kopyalıyorum aşağı in metodlardan biri. index metodu ile lütfen nokta diye. çağırır. bu topları Bu ne demek index ne yapıyor. şunu yapıyorum Siz bunun içine listede. bulunan bir elemanı yazıyorsunuz Örneğin. de diyorsunuz size bu D'nin listedeki. indeksin döndürüyor önlem deneyecek sna0. 12333 döndürüyoruz Size en yakın endeksi. metodu bu şekilde işe yarıyor e2 NATO'da.

Gör göstermek istediğim count metodu. bunun için bunu sonuna mesela birkaç. tane daha C ekleyelim bu kan tuşu ne. yapıyor içine yine bir eleman. yazıyorsunuz ve listede kaç tane bu. elemandan var Bunu sayıyor önce üç tane. var üç yazacak bunları bu farklı konteks. larda kullanabilirsiniz bir program. yazıyorsunuz dur işte. o gün içinde kaç tane Mehmet kişisi var. bilsen içinde kaç tane Mehmet kişisel. onu sayma nız gerekiyor Bu metodu. kullanabilirsiniz mesela o yüzden bu. metotlar gösterdiğimiz işlerim of rap. and clear containex Pınar Önemli çünkü. göğüste en çok kullanılan da tiplerinden. biri ve bu metodlar da bilirseniz. işinizi çokça kolaylaştırıyor hemen. çağıralım Örneğin de önündeki 3 Tüh 3. pastayı C kaç tane var saydığı üç tane 3. yazdı buraya Ben mesela burada da. yazsaydım ne olacaktı bir diyecektim.

Çünkü bir tane de var ya endeks ve kantu. da bu şekilde kullanabiliyorsunuz buna. Hemen yorum alalım lütfen Eğer bu. şekildeydi Meğer Kafanıza takılan bir. soru var saç Ata yazabilirsiniz. Evet şimdi bir diğer de satıp olan. toplara geçeceğiz biz Aslında. liste çok benziyor Üstat içinde bir da. satife tek farkları yani farklarından. biri şu değiştirilemez oto. tipinde şurada görmüştük Burada. gördüğünüz gibi değiştirilemez. listeler değiştirilebilir bir en büyük. farkı bu tutukluların değiştirilemez. olduğu için de içinden herhangi bir. elemana söylemiyorsunuz ve topları bu. aşağıda gördüğünüz gibi zaten birazdan. yapacağız bu aşağıda gördüğünüz gibi. oluşturuyorsunuz köşeli parantez de. değiliz normal kıranta hızlı buna Koda. baktıktan sonra gelelim bütün pulları. görelim daha sonra listelerden farkına. gelelim.

Bu ilk olarak bak aynı listede. yaptığımız gibi topları yaratalım nasıl. yaratıyoruz su pulları Öncelikle Apple. yazamıyorum neden çık Geçen hafta. görmüştük topu bir anahtar kelime o. yüzden bir değişken ismi olarak topu. atayamıyorum tuttu bir diyelim o yüzden. bu boş bir topuz topları oluştururken. ben normal parantez kullanıyorum. Aynacı Siteler gibi bir datı dizileri. içine rotaları diziyoruz listede olduğu. gibi sayılardan oluşan bir tutku. oluşturalım Mesela bu bu aynı listedeki. gibi oluşturduk Yine farklı farklı da. tipinden oluşan bir topluluk. Ne diyeceğim Örneğin bir diyebilirim. uzaktan Akademi diyebilirim sonra tekrar. iki diyebilirim bu şekilde de bir toplu. oluşturabilir İmam Bunun dışında yine iç. içe geçmiş bir Topu da oluşturabilirim. Örneğin bir sonra başka bir topul a. biberden oluşan sonra 2 3 hata topun.

Içine bir liste de yazabilirim bu. şekilde seçeneklerden oluşan gördüğünüz. gibi tut bunun içine ve farklı farklı da. tipleri yazabiliyorum listeler karakter. dizileri yine bir topu ya da bir sayı. bunların hepsini yapabiliyorum şuraya bi. temizleyip kodu çalıştırıp göre. devam et Bir yerde hata yapmışım ön. parantez mi atladım ne diyor orha buraya. eşittir koymamış Imm tekrar çalıştıralım. gördüğünüz gibi topları oluşturdum Bu. sayılardan oluşan değişik lastiklerinde. oluşan topu larımızın hepsi oluştu iki. olarak topların elemanlarına nasıl. yaşıyoruz buna bakalım bunun için al. birşeyler göstermek istiyorum pardon. toplu bir farklı şekilde da alıştıra. biliyoruz O da şu hiç bir parantez. koymadan elemanları bu şekilde yazamadım. a elemanları yan yana virgülle ayırarak. yazdığımız zaman da yine a. bir futbol şeklinde oluşturuyorlar.

Python bunu anlıyor ve bunları ve tıpla. yapıyor borç Asım gördüğünüz gibi bir. topuz şeklinde bastım kutupları. oluşturmak bu şekilde şimdi elemanlara. Eriş elim bunları yorum ağladım sadece. şunu alayım aşağıda bunun üstünden. gidelim Mart şimdi elemanlarına Eriş. elim topun aynısı olduğu gibi köşeli. parantez ve index ara görüşüyorum önem. ikinci indeksa ne var yine sıfırdan. başlıyor 012 İkincide X2 var Yani bu iki. basacak bak aynı cesed olduğu gibi i. eksi verebiliyorum eksik yine buradan. 112 2 uzaktan kademe uzaktan kadın. bastıracak bak eksi endeksa. verebiliyorum oğlum yine aynı listede. olduğu gibi iki hissedebiliyorum Örneğin. 1'den 2'ye keseyim birini kesmek ne. demek aslında Sadece birinci index al. demek Çünkü iki zaten dahil değil. çalıştıralım gördüğünüz gibi ikinci. nexte iki var o Rex ikinci indeksi.

Uzaktan kalemi birden ikiye de kestim. Topu da bir tane eleman varsa yani. sadece bir elemanı bir toplu. oluşturacaksınız sonra virgül bırakmamız. gerekiyor Aynı bu şekilde olduğu gibi bi. Yani şöyle değil de burada hemen. göstereyim onu. ama annem sadece uzaktan Akademi olan ve. toplu oluşturacaksınız bu şekilde. yapmıyorsunuz bunun Çünkü çok plus. renkli olduğunu anlamıyorsun etrafında. parantez olan bir karakter dizisi de. olabilir bu Siz bunu tutuklu olduğunu. göstermek için buraya bir virgül atmanız. gerekiyor sadece bir elemanı tuple'. yazacaksınız O yüzden de burada bir. elemanı topla bu şekilde göstermiş ve. toplumlarda bu şekilde erişebiliyor Uzel. lifta ile birebir aynı erişmek O yüzden. anlaşılmasını kolay olduğunu düşünüyorum. şimdi topla elemanlarını değiştirmeye. gelelim toplarım anlarına. değiştiremiyoruz Neden Çünkü tuple' da.

Tipi Metal yani değiştirilemez bir da. türü. bu elemanlarını değiştiremeyiz ancak. toplu başka bir şey işleyebiliriz bu. üste yapmıştık toplanınca buna istedik. sonra buna sonra buna bu Okey olabilecek. bir şey ama mesela bunun içinde bir iki. üç var ya aynı sırada olduğu gibi. sıfırıncı elemanlı bir değil de beş yap. diyemiyorum dersek ne olur deneyelim. aşağıda hemen bütün pul oluşturalım. üsttekini kullanalım Adam lütfen de. olduğu gibi mesaj 0 0. elemanla 5. yapalım çalıştıralım kent's yapmadım. Çünkü zaten hata verecek çalıştıralım. Bu gördüğünüz gibi hata verdim pople. yeni bir içindeki bir elemanı başka bir. şey eşitlemeye izin vermiyor diyor bunu. Das eklemiyor diyor Niye Çünkü. değiştirilemez yani içindeki elemanı. değiştiremem ancak işte topul bir bu. olmasında bu olsun diyebilirim bu Okey. komple başka bir şey istiyor Çünkü Ama.

Içindeki elemanı değiştiremiyorum bu. önemli çünkü listeden en büyük. farklarından biri bu tutumlarıyla artık. bu şekilde Topu da elemanları. değiştirmekte şimdi elemanları silmeye. bakalım o aynı şekilde tutup. kahramanlarını söylemiyoruz daha Çünkü. topuz'a takım Emir tibble yani. değiştirilemez ve dolayısıyla silemezdim. var Ancak komple toplu silebiliriz da. yarım kalmış hemen tamamlayayım içindeki. elemanları silemiyorum ama komple toplu. silebilirim nasıl bunu da hemen örneğini. yapalım silebilir çok üste kullandığımız. topla alalım o Evet şimdi bunu silelim. Hatta önce bir elemanı silmeyi deneyelim. gördüğünüz gibi Hata verdi eleman. silmeyi desteklemiyor diyor çünkü. değiştirilemez da tipinde de peki topun. hep kendisini silebilirmiyim komple Evet. kot hata vermeden çalıştı bir şey print. atmadı Çünkü ben bir şey yazdırmadım.

Topu bir yazdırmaya kalksam listede. görmüştük sildikten sonra da. da sildikten sonra yazdırınca hata. veriyor O yüzden toplu kompleksle. biliyorum ama eleman silemiyorum diyoruz. emmi YouTube'da tipinde olduğu için. ekstra olarak toplarla ilgili de iki. metot göstereceğim aynı metodlar listede. gösterdiğim endeks vcount metodu bunun. için hemen bir tuple' oluşturalım Çok. basit ya sayılardan oluşan ve metodları. bunun üstünde görelim seni indeksi aynı. şekilde kullanıyorum ve eleman veriyorum. Örneğin bir ve bunun kaçıncı Next. olduğunu bana döndürmesini bekliyorum. aynı şekilde kampı da bu şekilde. kullanıyorum Örneğin iki veriyorum kaç. tane 2 var topun içinde ba. 10 diyorum Bakalım gördüğünüz gibi. birbirinin 0 yazdırdım kaç tane 2 var. içinde bir tane bunda yazdırdı endeks. akan tutup Lada bu şekilde. kullanabiliyorum şimdi bir slayt ımıza.

Dönerim toplarlar ister birbirine çok. benziyor Peki Neva topun Eczanesi de. kullanacağım topları genelde bu hani bir. kural değil Çünkü İkisinde de farklı. Duty tutabiliyorum içlerinde Ama genel. olarak topları Eğer birbirinden farklı. mesaj sayısı tranq liste tutacak Sam. farklı da sattıklarını bir arada. tutacaksan topu kullanıyorum aynı dat. atıklarından şeyleri tutacaksa bizde. kullanıyorum toplanan elemanları. değiştirilemez dedik. Bu da çok az da olsa haftaya göreceğiz. bu elemanları dolaşmayı dolapları. döngüleri bu dolaşmayı daha hızlı. yapıyor Çok küçük bir farkla da olsa. birazdan göreceğimiz sözlüklerde. topuzlar anahtar değeri olabiliyor. değiştirilemez da tipinde oldukları için. şu anda anlamadıysanız çok önemli değil. Birazdan göreceğiz zaten Ve eğer. değişmeyecek bir tatlı kullanacaksanız. yani oluşturacaksınız içindeki hiçbir.

Şey kesin değişmeyecek set topuklamak. Daha garanti Çünkü değiştiremezsiniz. zaten Buna göre ne zaman toplumda zaman. işte kullanacağınıza karar. verebilirsiniz üçüncü ve son olarak. bugün göreceğimiz that A tipi sözlük. sözlükler değiştirilebilir türde yanlış. zarar gibi bi ve anahtar ve de. bu şeklinde oluşuyor lar süslü parantez. L kuruyorlar ve bir anahtar değer. veriyorsunuz ve bu anahtarın karşılık. geldiği değeri veriyorsunuz Örneğin. burada Selam be bir tek karşılık gelmiş. ceco ya karşılık gelmiş C komple tinge. karşılık gelmiş gibi bi Ama haber değer. şeklinde oluşturuyoruz anahtar tekrar. etme eşi olmayan bir değer olmak zorunda. listede yani burada iki tane be olmuyor. orta tekrar etmeyen Yürek bir değer. olması gerekiyor anahtarım ve anahtarlar. daha demin bahsettiğimiz gibi işte Seat. renk yani karakter dizisi sayıya da topu.

Gibi değiştirilemez birşey olması. gerekiyor Mesela birlikte anahtar olamaz. anahtar değeri olamaz ama değerler her. şey olabilir Şu. bu geçtiğimiz zaman daha çok. anlayacaksınız hemen Koda geçelim Burayı. da temizleyelim ek olarak aynı suda. yaptığımız gibi sözün nasıl. yaratıldığına bakalım kim boş bir sözcük. yaratabilirim du şekilde dediğim gibi su. parantezlerle oluşturuyoruz sözlüyüm. yinee anahtar değerleri sayı olan sözlük. oluşturan Örneğin bir bir armut iki üç. elma o33 ayva Burada ne oluyor bir bir. anahtar 1'in karşılık geldiği değer. armut iki anahtar 2'nin karşılık geldiği. Deere. bu anahtar değer anahtar değer şeklinde. dedep oluyoruz sözler içinde bunu. yazdıralım sözlük anahtar değerleri aynı. olmak zorunda değil aynı Atatürk'ün de. olmak zorunda değil yani Mesela biz. armut deyip işte buraya vitamin pence.

Deyip sonra burada tekrar iki ayva. diyebilirsiniz hiçbir sınırlaması yok. bunun da gördüğünüz gibi burada anahtar. derbisi renk oldu karakter dizisi burada. bir sayı bir şey fark etmiyor bu şekilde. oluşturabilirsiniz sözcükleri Hemen. bunları bastıralım gördüğünüz gibi. başarılı bir şekilde sözlük lerimizi. oluşturuyoruz. bu sözcükleri bir şekilde yaratıyoruz. Aslında kelime anlamı gibi aynı sözlük. şeklinde sözlükte de nasıl kelime ve. anlamı birbiriyle anahtar değer şeklinde. yazılıyorsa bizde bu şekilde. kullanıyoruz sözlü programı ama da. bunları ko mantı yorumu alayım ve. kullanacağımız bir sözlük yaratalım. ileride de anneyim isim şeyim Mehmet. kötü üniversite biraz burada kendi. üniversite böyle çıkarıyorum sabah önce. niversitesi de sınıf değeri olsun sınıf. 4 Bir de numarasını tutalım bu kişinin. numara ara saldırı.

Bu burada bir isim anahtar değeri var. anahtarı var değeri Mehmet üniversite. anahtarı dev Sabancı Üniversitesi sınıf. anahtarı değeri bir sayı 4 numara. anahtarı değeri Bu sayı 12563 Simdi bu. elemanlara nasıl Eğer içeceğiz şu. şekilde yaşıyoruz yine prent diyelim. sözlük al içmenin bir yolu aynı restad. olduğu gibi köşeli parantez yazmak ve bu. köşeli parantezin içine anahtar değeri. vermek Örneğin isim diyorsunuz Bu size. isim anahtar değerine karşılık gelen. değeri gösteriyor Mehmet hemen ben Eylem. gördüğünüz gibi Mehmet bastırdı isim. anahtarına karşılık gelen değer Mehmet. bu ipleri bu şekilde daha çok. kullanıyoruz yani anahtar değeri ne. bilip bu anahtar değerine karşılık gelen. değeri bulmak için örneği normal sözlü. kullandığımız düşünün bir kelime olsun a. kelimesi Bunun anlamını merak. ediyorsunuz Ne yaparsınız aya karşılık.

Gelen anlam bulursunuz bu şekilde Biz de. ismen karşılık gelen değeri bu şekilde. bulabiliyoruz sözlükte peki peki olmayan. bir değer aramaya çalışırsam ne olur. Örneğin köşeli parantez böyle bir. anahtar değeri yok at dört tane Aydan. olsam bir anahtar değeri yok ne olacak. demeyelim gördüğünüz gibi hata veriyor. çünkü böyle bir anahtar değeri yok o. yüzden olmayan anahtar değerini köşeli. parantezler çağıramıyorum ama sözcükler. değil. bu erişmek için bu yöntem daha var o da. sözlük nokta get get that zaten almak. demek bu sözlükteki içine anahtar değeri. yazıyorum yine üniversite yazalım bu. sefer üniversite anahtarına sahip değeri. al demek bu aynı bunu yaptığını yapıyor. bu üniversite de anahtarına sahip değeri. döndürüyor deneyelim Sabancı. Üniversitesi'nin döndürdüm getirin şöyle. bir güzelliği var Bunu bir daha yazalım.

Buraya Siz olmayan bir anahtar değeri. Yazdığınız zaman size hata vermiyor nam. dediğimiz yani böyle bir şey yok Man. böyle bir anahtar değeri yok dönüşünü. sağlıyor Ben elim gördüğünüz gibi Ne. yazdı mı Çünkü böyle bir anahtar değ. İşte bu yüzden geç kullanmak daha. güvenli olabilir eğer hata almak. istemiyorsanız ve bu anahtarın da bu. sözlükte olduğundan emin değilseniz. Hatta daha önce gördüğümüz ifas larla. bir kontrol mekanizması da. yazabilirsiniz mantık da yok demektir. sözlükten an dayısı var demektir gibi. mekanizmada yazabilirsiniz sözlükteki. elemanları bu şekilde yaşıyoruz Sen. şimdi hemen iki kısma geçelim nasıl. eleman değiştirip eleman ekliyoruz aynı. listede olduğu gibi isim anahtarına. sahip değeri Ayşe yap diyebiliyoruz. hemen sözlü basalım ve gördüğünüz gibi. isim vermede Ayşe oldu bu şekilde.

Eşitleyerek değiştirebiliyorum. var bunun dışında ona eklerken nasıl. ekliyorum eklerken de aynı şekilde. ekliyorum Annem aktif öğrenci bilgisi. ekleyelim aktif öğrenci mi turu diyelim. doğru aktif öğrenci anahtar değer burada. bir bu olayın Oldu oldu çalıştıralım. bastır madık sözlü bastıralım İMG. gördüğünüz gibi sonra aktif öğrenci. eklendi değeri truyen doğru aktif. öğrenci bu aynı eleman değiştirir gibi. eklemek istediğiniz anahtar değerini ve. değeri yazarak ve eleman. ekleyebiliyorsunuz sözlü söz ve eleman. eklemek ve değiştirmek bu şekilde gayet. basit üst alanda aşık olduğumuz aslında. bir şey pek elemanlar nasıl siliyorum. elemanları. Bu eksikliği silebiliyorum biri listede. kullandığımız pop yöntemi bi Örneğin. ismi sileyim Top ne yapıyordu sildiğimiz. şeyi geri döndürüyor du silinem Ben isim. Hemen bunları bastıralım silinen ismi be.

Sözlüğü bakalım gördüğünüz gibi bi. Mehmet sildim burada yer almıyor ve geri. döndürüp silden ismi eşitledi. sinirlendim artık Mehmet aynı listede. yaptığı görev yapıyor yani bu sefer. içine anahtar değer alıyor indeksi değil. listede olduğu gibi buna çok benzer bir. de top Aydın var O yüzden bunu yorum. alıp. bu şöyle yapıştırayım bu sefer Top Aydın. sadece ismi değil bildirerek kek anahtar. ve değer şeklinde bunları bir Tuğrul. yapıp döndürüyor şimdi sonucu görünce. daha çok oturacak kafanızda hemen. çalıştırayım Pardon pop art ın içine. birşey almıyordu argüman almıyor içine. içi boş oluyor en sondaki şey istiyor en. sonda yer alan eleman istiyor Örneğin. siz bunun üstüne bir daha kopartın. yaparsanız bu ve sözlü bastırır sanız ne. yapacak bu sefer sınıfı silecek sondan. eleman siliyorsunuz topa ettim yaptıkça.

Son dayanamam siliyor. Yok ya ben burada bir şey istemiştim. burada eşitleme dimash ekleyebilirim. sonra döndürdü eleman da bu şekilde. topuz şeklinde döndürüyor anne numarayı. sildi topuz şeklinde silmeni temel dedim. sınıfı sil de artık sınıf yok sondan. eleman sızlıyor pop altında içine birşey. vermiyorsunuz nasıl sileceğini. söylemiyorsunuz daha demin olduğu gibi. sondan eleman siliyor e 1 de kısır. metodu var aynı listede yaptığımız gibi. İçindeki bütün değerleri siliyor kıvır. yaptığımız zaman bastıra biliyorduk. Çünkü sadece içindeki elemanları. siliyordu komple sözlü silmiyor duşu. gördüğünüz gibi kızı yaptığımız zaman. sözlük boş oluyor artık içinde hiçbir. şey olmuyor eleman silmek ve sözün içine. temizlemek bu şekilde. ve bunlarda Hemen yorum alalım ekstra. bir kaç tane daha metot göstermek. istiyorum son olarak sözlükle ilgili bi.

Şu üstteki ne direk kopyala Yalım Buraya. giriş şu sözlük al elemanları bunları. alabilir miyim alabilirim nasıl sözlük. nokta aydınız metoduyla şu isim Mehmet. Üniversitesi Sabancı Üniversitesi gibi. değerleri alabiliyorum topuz şeklinde. değil sadece anahtarları alabilirim. sözlük anahtarları bunu nasıl alıyorum. kist metoduyla ya da sadece değerleri. alabilirim. Ben bunu da yine sözlük Balyoz metoduyla. alabiliyorum bunları bastıralım bize. neler dönmüş buna bakalım oğlum bu da. zaten son konumuz bu hafta sözlük. değerleri bunları bir bastıralım neler. dönmüş gördüğünüz gibi aytemız dediğimiz. zaman isim Mehmet Üniversitesi Sabancı. Üniversitesi gibi toplardan oluşan bir. liste dönüyor köşeli parantez var bir. liste içinde de bu iklimlerden oluşan. topuzlar var sadece anahtarlar yani kist. dediğimiz zamanda sadece anahtarlardan.

Oluşan bir liste dönüyor isim üniversite. sınıf numaram var özlediğimiz zaman da. sadece değerlerden oluşan bir liste. dönüyor. Ama bunlar Belki şu an çok bilgi olarak. geliyor kafanıza Bunlar ne yapacağım. Nasıl kullanacağım haftaya döngüleri. gördüğümüz zaman bunları nasıl. kullanmamız gerektiği biraz daha. kafanızı oturacak biraz daha mantıklı. gelecektir sözlüklerde bu şekilde eğer. anlamadığınız bir şey olursa discort. kanalımıza gelebilirsiniz şimdi. çatlağında yazabilirsiniz şimdi kısa bir. kaldığımız olacak Daha sonra da ders. sonlandıracağını kız kata da kalan. lütfen Çünkü bazen burada. anlatamadığımız böyle ince noktaları. kağıtta anlatmayı tercih ediyoruz daha. eğlenceli olduğu için kalıplar. geçebiliriz biz. bu ekranın paylaşıyorum o zaman tekrar. şu an ikinci kuzeyde açtım genkin. gelecek biraz sonra 100 10 69 giderek bu.

Aynı şekilde bırak kayıt olabilirsiniz. iki kuş için renk lazım Sonra. WhatsApp'tan paylaştılar sanırım orada. kısaca açabilirsin zaman. bu ses geliyor değil mi şehir saat. yaptığında yani ellemedim muyuz olan bir. ip Sabancı Üni Silivri var ben değilim. Yine de başlayalım istiyorsan bir dakika. sonra çok zamanımız alıyorum bu sefer. ama daha iyi sanki tayming zamanlama. daha iyi yetişte. abone ol. şu an yavaştan başlayalım zaten soğuk. seni bir kişi geldi Sadece başlık. diyorum buradaki soru var haberiniz. olsun bunun en uzun o. abone ol. çok fena değil herhalde 12'de olabilmiş. sıfır söyleyenler de gayet iyi anlıyorum. şimdi açıklayacağım bu bahsetme. dediğimiz bir nokta aslında burada. bahsetmek istedik 1 2 3'te olsam bir. listemiz var bunun sonra ayı Efendi. ediyoruz ekliyoruz Yani artık listemiz. 123 a daha sonra elimizdeki bu listeyi.

Eksende diyoruz sen başka bir liste daha. ekliyoruz sonra Bu listede uzaktan. kalemi As park et ve a var Bunlar da. ekliyoruz liste şu an kaç tane A oldu üç. tane a olduğu için de de ek Efendi. ettiğimiz ve daha sonra eksende. ettiğimiz listeden gelen iki tane a var. üç tane al dut otelde burada rimall. metodu gördüğü İlkay siliyor sadece yani. tüm ağları silmiyor gördüğü İlkay. ne diyor yani İlk Efendi ettiğimiz ayrı. silecek diğerleri duracak o yüzden. saydığımız zaman iki tane almış olacak. Biz senin içinde tekrar ediyorum Jumbo. metodu tüm ağları silmiyor gördüğü İlkay. siliyor on bir sonraki soruya. geçebiliriz Sanırım evet İkinci soru. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. Hoş geldin müzik fırtık Earth. abone ol. abone ol. bu Mehmet çok kişide olacakmış Pardon.

Mesajlaşıyorsun alışkanlık burada. İmam Hatiplerin değiştirilemez dedik. elemanlarını değiştiremiyoruz içindeki. ya da söylemiyoruz Ama bu liste için. geçerli değil listeler değiştirilebilir. o yüzden cevap değiştirilemez bir da. tipidir Peki diğerleri niye değil Çünkü. liste için geçerli mavi olan şık liste. değiştirilebilir sarı da bizler için. geçerli Çünkü anahtar değer olamazlar. sözcükleri için Çünkü mi youtuberlar ne. demiştik sözcükler anahtar değerleri. ilmi youtuber olmak zorunda yeşilde. listeler için geçerli Çünkü listedeki. elemanları size biliyorduk. değiştirilebilir da tipinde oldukları. için bir problem yaşamıyor duk eleman. silmeden Bu yüzden cevap. bu değiştirilemez kendi desteler. değiştirilebilir bir sonraki soruyu. Şenol yine liderliğe oynuyor burada Evet. son sonra o. abone ol. bir Fatiha sur'da sonra yaratmayı.

Başarmış hataları karıştırdık Şimdi. burada Ama burda yerlere bakalım biri. bilgiler bir toplu değeri olabilir. anahtarlığa yerler topu olabilir. demiştik İsim soyisim diye bir topu beri. de Buket Karakaş diye bir topuz olabilir. yaş 23 O bir de hobi değişken üste. tanımlanmış sanat demişiz bir String. sözlükte Hiçbir problem yok Peki biz ne. demişiz Buket anahtarına sahip elemanı. değeri döndürür ben bakıyorum Buket diye. bir anahtar değer yok. var yani Get ne yapıyordu olmadığı zaman. hata vermiyor Duman döndürüyor dua Eğer. bu köşeli parantez dikkat olsaydı. dediğiniz gibi erojen hata verecekti ama. gitme tutun özelliği neydi hata. döndürmüyor nan döndürüyor yani böyle. bir şey yok diyor o yüzden cevap mavi. ışık sık Teşekkürler iyi küçüğü gelelim. tekrar 3. Ah ay aç gece bir gidilecekler. için ikinci Emine tebrik ediyoruz pirinç.

size bu öldürdüm hele ne Şennur. kaybetmişiz son sordu yani dördüncü. Kübra'da V herkes tebrik ediyor burada. Buket Çok teşekkür ederiz keyifle. anlatımın için baksana kademe gelen. hastalık teşekkür ederiz çok. de güvence

All Devices iOS Android Chromecast