ŞİMDİ OYNA

12.05.2024 Kumar bağımlısı olmak | "Kumardan kazanan bir tane adam göster bana"


� � 
LIVE � �  � � 


12.05.2024

Yani bunu oynamadan yapamıyorsun. Bırakamıyorsun işte, kumar bağımlılık. Hani derler ya "Düşmanımın başına vermesin" diye. Öyle bir illet. Kolumda bile floş vardır yani, poker bu kadar içimize işlemiş. Eline ful papaz gelmiş senin. Şöyle herkesin önünde para dolu. E ful papaz gelince mesela bir şey oluyorsun yani. Diyorsun ki "Ulan ah! İşte geldi." "Şu an" diyorsun, "Ne var ne yok kaldırırım" diyorsun. E adamda da kare çıkınca bitiyorsun. Alırsın bir paket sigarayı, ne zaman bittiğini anlamazsın cebindeki sigaranın oyun oynarken. Kaç tane çay içtiğini bilmezsin çünkü beyin sadece oyunda. Beyin "error".

Telefon Evden arıyor. Böyle sessiz tuşuna basarsın durur telefon burada. Anan aramış, baban aramış, ölmüş belki de. "Alo" demezsin o telefona. Ailene harcayacağın parayı gidersin kumara verirsin ya da içkiye verirsin. 1 saatte 2 saatte cebinde 5 kuruşsuz kalırsın. Eve gidersin buzdolabın bomboş. Böyle bir şey yani kumar. Lezzet duyuyorum, bu oyunu oynaya oynaya artık lezzet alıyorsun. İşin cilvelerini, kurnazlıklarını, her şeyini öğreniyorsun. Söylediğim gibi hastalığın değişik bir hastalık. Bana "Okey oyna" de, "Yanık oyna" de oynamam. Poker, vazgeçemiyorum. İstesem de vazgeçemiyorum. Her şey düzenli gidiyordu, rayında gidiyordu yani.

Fabrikada çalışan bir işçiydim. Sorunlardan dolayı ayrıldım. Tazminatımı aldım. Ondan sonra alkole başladım. Normalde ehlikeyif içen adamdım yani. Şimdi bıraksan 24 saat içer miyim? İçerim. Niye? Onu içtikten sonra neye yöneliyorsun? Oyuna. Ayağın gidiyor, sürüklüyor seni. "Hadi bu akşam evime gideyim," mesela "Yatayım" diyorsun. "Oturayım, bakayım, cebimde kalsın param'' diyorsun ama O hırsa şey kalamıyorsun. Ama işte kumarın da en kötü şeyi bu. O masaya oturduğun zaman bütün her şeyi sana unutturuyor. İnsanlar mesela her gün dua ederler "Allah'ım sağlık ver, Allah'ım uzun ömür ver." Ben de her gün dua ediyorum, "Cenabı Allah beni sabaha çıkartma" çünkü sabah bağlanacak hiçbir bağlantım yok.

Hiçbir görecek bir insan, konuşacak hiç kimsem kalmadı. Kumarda kaybettiğin gece, eve gittiğin zaman bir karış suratın olur. İştahın olmaz. Çoluk çocuğunla konuşmazsın. Sırtını döner yatarsın. O psikolojik Sen zaten bitmişsin orada. Kumarda yenilmişsin, paran gitmiş. İş Sabah kalkmış… Sigara paran bile kalmamış. Adam umursamaz ki buradaki parayı. Ben çıkarım dışarı, onu ararım, bunu ararım. "50 lazım, 100 lazım" derim, oyunu çekerim, parayı bulurum. Oynayacağım çünkü. Aşk gibi düşün. Adam aşık olmuş artık ona, müptelası olmuş yani. Adam gerekirse şu sigarayı almaz, gelir oyun oynar. Kumara milyarlar veriyorsun, cebine bir paket sigara almıyorsun.

Ondan bundan sigara dileniyorsun. Cebindekini de veriyorsun, ondan sonra 5 kuruşsuz kalıyorsun. İşte o yüzden çok kötü bir şey. Yani sana hiç istemediğin insandan bile borç para isteten bir illet. "Para lazım" dersin. "Kiramı veremedim" dersin, adam sana çıkartır "Al kardeşim kiranı yatır" diye. Sen o kirayı yatıracağın parayla gider kumar oynarsın. Gündelik 200 lira alıyorsun, 200 artı 200 daha gidiyor veya 400 daha gidiyor. İşte sen eşinden dostundan alıyorsun 400 lira. "Yarın döneceğim." Ondan alıyorsun 400 lira. "Yarın döneceğim." Yani aylık 5560.000 lira gelirim vardı. 7 ayı toplasan 450500 milyar para yapar.

Bunu 7 ayda gidip memlekette 5 ay kışı geçirdiğim için 5 ayda bunu veriyordum. Bir de üstüne 150200 milyar tefeciye borçlu kalıyordum bir dahaki seneye. Gelip hem çalışacağım hem tefecinin borcunu vereceğim hem de kumar parasını çıkartacağım. Faizli para alıyorsun, onu da ödüyorsun. Gittikçe içeri giriyorsun. Ondan sonra daha elinde ne varsa onları zaten satıp yiyorsun. Olmazsa daha kötü şeyler yapmaya başlıyorsun. Artık uyuşturucudan tut, gece aleminden tut, adam dövmekten tut. Cezaevine girdik ve hâlâ cezalarım var. Artık kaybedecek bir şeyim kalmadı. Çok para kaybettim bu kumarda. İşim de iyiydi.

Kamyonum vardı. Sonra kamyonu verdim kırkayak aldım. İşlerimi yükselttim. Sonra kırkayağımı verdim tır aldım. Bir de yüksek oynuyoruz böyle, ufak falan da oynamıyoruz tabii ki. Her akşam poker, her akşam poker. Bir akşam 10 milyar verdiğim oluyor, bir akşam 20 veriyorum. Bazen 5 veriyorum, bazen 10 alıyorum. Hayatta hiçbir idealimiz kalmadı yani. Her şeyi verdik yani. Yani en misali başımızda bir evimiz vardı. O ev gittikten sonra zaten bütün hayaller gitti. Bu kumar için parayı bulmayan yoktur yani. Her şeyi bulur. Evini satar, arabasını satar, damını satar. Karısının elindeki bilezikleri alıyordur.

Bilezikleri alır. Şu anda %90'ı boşanmıştır zaten. Poker oynuyorduk işte para kalmadı. Kumarhane sahibinden büyük bir para istedik. Adam da dedi "Tapuyu getir" dedi. Tapuyu götürdük adama. O gece parayı aldık. O gece parayı da kaybettik. Götürdük attık imzayı, evi verdik. Oynayan kazanmaz ki hiçbir zaman. Kim kazanmış? Göster bana. "Ben de kazandım" diyen adam göster. Bir tane adam göster bana "Ben kazandım, kumardan şu parayı kaldırdım" diyen. Kumardan gerçekten kimse para kazanamaz. Kumardan gelen kumara gidiyor. Bir gün senin cebinde, bir gün onun cebinde, bir gün bunun cebinde. Bir kişiyi göstersenize bana kumardan zengin olan bir insan.

Hep döner, hep döner. Hani bir kişi alır, iki kişi alır. Zannetme o bir kişi alacak ya, yarın altındakine verir, karşındakine verir. Ben kumardan hiç daha bu zamana kadar birinin adam olduğunu görmedim yani. Bu alemde, bu kumar masasında. Kumarcının kumarcıya senede 25 kuruşu geçer. Bunu öğrendim. Ama tabii bunları öğrenene kadar, tabii ki kendimizi de bitirmiş olduk. Bunu kim kazanır? Mekancı kazanır. O da, bu para da onlara ah olmaz. Mekancının da sonu iyi olmaz. Hep ahlı para. Sen çoluk çocuğun rızkını veriyorsun. Hepsi beddualı para. Ya alın terinle 2430 derece sıcağın altında Antalya'da çalış.

Gece git, kumara otur, 1 saatte ver. E bunun içinde annenin var, çoluk çocuğun var, hepsinin ahı var. Hepsinin ahıdır bizden çıktı işte. Senin burada gördüklerin ufak paralar. Hakimi, savcısı, doktoru, avukatı, Yargıtay'ı, banka müdürü, bankacısı Onların oynadığı kumarlar daha da büyüktür. Buraya iş adamı da geliyor, garibi de geliyor, efendisi de geliyor, hırsızı da geliyor, psikopatı da geliyor, Yani adam parayı bulmuş, emekli olacak, parayı harcayacak yer bulamıyor. Kumara düşürüyor. Sen de bunu bekliyorsun. Sen de onu avlamak için oyun oynuyorsun. Şirket oluyorsun. Her türlü film dönüyor.

Şimdi kurnaz kumarcı var,. keriz kumarcı var.. Ben 7 ayı gurbette çalışırım,. getiririm 300 milyar400 milyar.. O çalışmaz grand tuvaletle gezer.. Ben ona 3 ayda teslim ederim parayı, . giderim o adam yine grand tuvaletle,. ben yine inşaata giderim.. Kağıdı dağıtırken. 2 dakikada. bir film yapıyor.. Sana. mesela. kendine kare alıyor,. sana ful papaz veriyor.. Oyunu geceden kurduk, biz 4 gün oyundan kalkamadık.. Yemeğimiz geliyor, çayımız geliyor, içkimiz geliyor.. ama kumar tutkusu bırakmıyor seni gidesin.. İşe gitmiyorsun.. Sabah çalışanın 50 tane var.. Onlara da gidemiyorsun.. Yenilmişsin, içeridesin.. Boyuna müteahhiti arıyorsun,. "Para gönder.". "Ne yapacaksın?". "İşçilere vereceğim.". Yok yalan söylüyorsun,. "Memlekette para isteyen var.". Bir sürü kumarcı gördüm. kahve köşelerinde uyuyan,. sandalyelerde uyuyan,. evine gitmeyen,.

Çoluğunu, çocuğunu, eşini rezil eden. İntihar edeni de gördüm. Kafasına sıkanı da gördüm. Kumarcıların sonu hepsi öyle. Çoğu intihar eder, kurtulur. Allah'a şükür biz intiharı da 23 kere yaptık, başaramadık. Elimize yüzümüze bulaştırdık. onu da yapamadık. Yani şu anda ölümü bekliyoruz. Sağdan soldan adam faiz para almış. Ondan almış, öbüründen almış, ondan almış, ondan almış. Artık adam gırtlağa kadar girmiş. Çıkış yolu da yok adamın. Adam bir akşamda astı kendini. Yılbaşı gecesinde büyük kumarlar olur. Adam karısına demiş ki "Ver, ben araba alacağım, taksi alacağım." Karısının bütün takılarını vermiş.

Gece kaçtı? 11'di masaya oturdular, sabah 5 buçuğa kadar. Çocuğun bir tane sigara parası bile kalmadı. Hanımına söylemiş böyle bir şey. Hanımı 10 günlükken dava açtı, direkt boşandı. Bizim burada çok güzel, kurnaz bir tane abimiz vardı Şeytan Bekir diye. Kılıç atardı, istediği kağıdı içeriye alıyordu, böyle bir yetenekliydi. Dedim ya çok kişinin hanelerini söndürdü. Çok kişiyi bitirdi. E kendi de köprü altında öldü. Ah aldı çünkü. Abi elimizi yüzümüzü yıkıyoruz, dışarıya çıkıyoruz, çorbamızı içiyoruz. Ondan sonra kahveye düşüyoruz, meyhaneye düşüyoruz. Acaba oyuncu var mı? Acaba meyhanede var mı? Orada var mı? Burada var mı? E buradan gece saat 1'de çıkıyor, 1'de çıktıktan sonra aldın parayı gidiyorsun kulüplere.

Kulüplerde veriyorsun. Paranı iyi mi toplamışsın hop buradan sevdiğin arkadaşların var değil mi mesela? Gidersin pavyona gece. Oturursun 35 bira, iki poz, keyfini yaparsın. Gece pavyon 2'de kapandı mı hop geri gelirsin var mı başka oyuncu diye. Ya her şey birbirini tetikliyor. İçkiyi içtin mi ne yaparsın? Kumarı da oynarsın. Kumarı buldun mu parayı, içkiye gidersin. Birinden kaçsan birine yakalanırsın çünkü zaafın var yani. Zaaf en büyük düşman. Bu işi yapan adam, oynayan adam zaten gelecek düşünmez ki ya. Adam gündelik yaşıyor, bu adam yarını düşünmez, evini düşünmez, damını düşünmez çok. Adam "Ev" diyor, "Araba" diyor. Adam ortaya tapu atıyor, anahtar atıyor.

Yalnız yaşıyorsun. Evim kira. Kendi başımayım kimse kalmadı. Kendi ailemle, eşimle, çocuğumla, herkes, herkese ters düştüm hep bu kumar yüzünden. Lanet edeceğiz yani etmeyeceğiz diye bir şey yok. Bir gün yeter diyeceğiz. Şimdi bundan çıktım, öldüm zoruma gitmez. Çünkü yarın göreceğim bir şey yok. Yarın ben "Çocuğumu göreceğim, ailemi göreceğim, annemi göreceğim, kardeşimi göreceğim" diyeceğim öyle bir şey yok yani. Öyle bir umudum yok. Öyle bir ışık yok. Öyle bir ışık olmadığı için benim için hiç fark etmiyor bu saatten sonra. Yani yaşayan ölüyüz. Yani adamı yuvasından, yurdundan, çoluğundan çocuğundan, her şeyden eder yani.

Canından eder yani.. Bir yerde "Tak" dersin. gözün hiçbir şey görmez.. O esnada kendini öldürürsün yani.. O kadar lanet bir şey yani.. Allah kimseyi kumar masasına düşürmesin.. Çünkü ben. gördüm, geçirdim,. her şeyi bildiğim için. hayatım. bu masalarda bittiği için. kimseye tavsiye etmiyorum.

All Devices iOS Android Chromecast