ŞİMDİ OYNA

12.05.2024 Arduino Tarifleri #4 - Dijital Pinleri Giriş Olarak Kullanmak / LRT (720p)


� � 
LIVE � �  � � 


12.05.2024

Arkadaşlara merhaba Bu videomuzda Ard. tarifleri serimizin 4 videosunu. gerçekleştireceğiz Eğer izlemediyseniz. Şuraya tıklayarak bir önceki ders olan 3. videoyu izleyebilirsiniz 3 videomuzda. dijital pin nasıl çıkış olarak atandık. nasıl kullandıklarını öğrenmiştik Bu. videomuzda da dijital pin nasıl giriş. olarak atandıkları öğreneceğiz onun. beraberinde if komutunu öğreneceğiz İyi. seyirler. Evet arkadaşlar şimdi ardino için çok. büyük bir klasiği gerçekleştireceğiz. bunu da zaten biliyorsunuz her şey dill. let yakıp söndürmekle başlar klişesi. Aslında küçümsemek için söylemedim klişi. gerçekten çok doğru bir cümle Ben de. kullanıyorum çoğu zaman her şeyi B yakıp. söndürmekle başl Gerçekten böyle bir. anda böyle tutup da quart copter işte. hez botlar falan yapamazsınız biz 4. videoya geld geldiğimize rağmen hani bu.

Ilk yapılması gereken daha yeni. yapıyoruz ama olsun bizim müfredatı da. bu şekilde işliyor Biz kendinden emin. küçük ve kararlı adımlarla ilerliyoruz. şimdi bu videoda da o led yakıp son. uygulamasını yapacağız onun beraberinde. giriş çıkış nasıl giriş olarak. kullandıklarını öğrenmiş olacağız aynı. zamanda if Koma giriş yapacağız Ardan. sizin için güzel bir proje hazırladım o. projede de hem if komutun nasıl. kullanıldığını iyice kavramış olacağız. hem de bu dijital giriş çıkış plan nasıl. kullanması gerektiğini iyice anlamış. olacağız hadi başlayalım İyi. seyirler şimdi biliyorsunuz Öncelikle. breadboard üzerindeki kurulumu. göstermemiz gerekiyor hemen unuzu. alıyorum o. yüzden Tamamdır Ard. Hatta bunu şöyle koyayım Çünkü ben böyle. kullanım lastikle rep üstüne falan dol. bunu güzel oluyor. Tamam hemen güç bağlantısını yapayım ilk.

Başta araki 5 voltluk güç kanalından. bardu. besliyorum sonra da Toprak beslemesini. de yapıyorum gen toprağından breadboard. Toprak hattına da kablo çekiyorum gücü. kırmızı yapalım toprağı da mavi yapalım. güzel olsun tamam. şimdi Ne yapalım Digital 6 pinden çıkış. alalım Digital 5 pinden de giriş alalım. hiç fark etmez Hangi pini kullanacağınız. Ben 5i kullanmak istiyorum giriş için. hemen bu yüzden bir buton alıyorum şöyle. iki bacaklı buton kullanacağız Bu. projede Ama eğer isterseniz şu şekildeki. dört bacaklı butonlardan da. kullanabilirsiniz Fark eden bir şey yok. hemen size izah edeyim. şöyle Bakın arkadaşlar bu iki bacaklı. buton bizim kullanacağımız buton. yani üstüne bastığınızda iki tane. bacağını birbirine değdiriyor yani. çalışma mekanizması çok basit şu dört. bacaklı butonlar ise bundan birazcık. daha kompleks ama bunların da kendine.

Göre güzel yerleri var Bu dört bacaklı. butonu Şuradaki gördüğünüz iki pin zaten. birbirine içeriden bağlı buradaki. gördüğünüz iki pin de Zaten içeriden. birbirine bağlı Siz buna bastığınız. zaman da bu dört pini birbirine değirmi. oluyor Yani aslında şunun mantığıyla. aynı işliyor bu bacak pini kullan bir. tane bunu kullanın Bir tane de bunu. kullanın Şu arkadaki iki tanesini boş. bırakabilirsiniz Umarım net. anlaşılmıştır yani kullanımları aynı. demek istiyorum Kısacası hiç fark. etmez frte şekilleri biraz farklı O. yüzden özellikle gösterme gereği duydum. devam edelim. şimdi diyeceğiz ki Ard bu 5 nolu. bacağından Logic bir aldığın zaman yani. 5 volt aldığın zaman yani oradan. komutunu yani yüksek komutunu gördüğün. zaman bunun ne demek olduğunu bir önceki. videodan biliyorsunuz diyeceğiz K ledini. yak diyeceğiz O yüzden pinin bir.

Bacağını ben 5 vol. bağlıyorum bu pin götürüp arun Digital 5. girişine bağlayacağım şu. şekilde şimdi bir T ledim ii. bağlayalım Nerede benim. ledim işte. burada ledin Pardon şurası 5 volt değil. bakın Bakın Gördünüz büyük bir hata. yaptım az önce Şimdi yeni fark. ettim Biz güç hattını buraya taktık ben. gittim buradan 5 volt aldım Hayır orada. 5 volt yok bu yanlış oldu Bunun asına. götürüp böyle bağlamam gerekiyor ha. Dilerseniz şu da. olabilir bakın Şunu şuraya getirip. bağlayın şöyle aynı şekilde toprağı da. getirip bağlayayım. şunu da mavi. yapayım Bakın bu sefer Burada 50. deliklik bir 5 volt Hatta değil de 50. delik Burada 50 delik burada toplam 100. deliklik bir 5 volt güç hattına Sahip. oldunuz artık istediğiniz yerde. kullanabilirsiniz zaten bunu breb. videosunda. değinmiştim Burada da bir uygulamayla. göstermiş Olum Şimdi hiçbir sıkıntı yok.

Devam ediyorum kulumu yapmaya bunun e. direncin eksisine toprağa götürüyorum. kısa olan bacağı eksi bacağ unutmayın. dirençler kutuplu elemanlardır nasıl. takıldıkları önemlidir uzun bacak. artıdır bu direncin artı bacağını ise. Tabii ki direkt kullanmayacağım neden. yanar 5 voltta O yüzden 220 Ohm luk bir. direnç ile kullanacağım bu direnci neye. göre belirlediğim şuraya tıklayarak. arkadaşlar LED'ler ve omı videomuz an. izleyebilirsiniz Om yasasının. anlaşılması önemli bir konu elektronik. hoby de özellikle bu kadar çok ledlerde. buna benzer elemanlar çalışır gerçekten. çok yararlı video olduğunu düşünüyorum. Umarım beğenmişsinizdir bunu da götürüp. 4 ya da bir 6 hiç fark etmez dediğim. gibi 4 pinden kullanacağım mesela onu da. oraya. taktım Tamamdır aslında şu anda kurulum. bitti gibi gözüküyor fakat çok önemli.

Bir nokta var arkadaşlar Hani bu ledler. Om dediğim önem var ya Onunkinden kat. kat daha fazla önemli bir konu Çünkü. elemanlarımız ve uza zarar verebilecek. bir konu kurulum yaparken çok dikkat. edilmesi gereken bir husus mutlaka. duymuşsunuzdur Duymayanlar da şimdi. duyacak bu Pull up ve Pull Down denen. iki tane direnç türü var bu elektronik. eleman tasarımlarında çok sık kullanılan. ve kullanılmazsa da hizmete uğranan. uğratan bir direnç Ama onun konusu biraz. uzun O yüzden onun için ayrı bir Video. çektim çok uzun bir video değil gerçi. Şuraya tıklayarak da o videoyu. izleyebilirsiniz Hatta bu videoyu. durdurun onu izleyin öyle gelin olur da. videoyu cep telefonundan falan. izleyenler varsa bu açıklamal. tıklayanlar onlar için de aşağıya link. koyacağım mutlaka o videonun izlenmesi. gerekli arkadaşlar hemen kısacık da.

Açıklayayım neden bu videoyu onu. koymuyorum diye size ikinci video. yönlendiriyorum dersen yok izlenme. sayısını artırmak için falan değil o. Pull up ve Pull Down bundan sonraki her. videoda kullanılacak bir kullanılacak. bir. terim O yüzden onu her videoda. kullanırken anlatmaktan ziyade her. videoda Eğer hatırlamıyorsanız süre. tıklayarak izleyip gelebilirsiniz. babında sizleri bırakacağım çünkü Eğer. bunu Bu videoda Anlatırsam sonra bir. sonraki videoda anlatırım sonra bir. sonraki videoda da anlatırım zaten bunu. burada izlediniz öğrendiniz bir sonraki. bir sonraki bir sonraki izlerken. sıkılırsın O yüzden sadece ihtiyacı olan. alsın diye böyle ayrı videolarla. çıkartıyorum ben bu tarz açıklamaları. Ona da bir ayr getirmiş olayım o yüzden. D Nasıl kullandığını şimdi girmiyorum. zaten o videoyu izleyip geleceksiniz.

Hemen şurada ben nasıl kullandı direkt. göstereceğim kendim de kullanacağım ve. geçeceğim ne yapıyorum arkadaşlar bakın. butonum bir ucu 5 vola bağlı ya butonum. arduinoya giden bacağına bir direnç. bağlıyorum o direnci de toprağa. bağlıyorum bu şekilde Bu yapmış olduğum. bağlantının adına pulan direnci deniyor. ve kullanılması çok önemli ayrıntısına. girmeyeceğim bu direncin değeri de. arkadaşlar 10K olacak yani kahverengi. siyah turuncu 10K kullanabilirsiniz şu. şekilde yapalım Tamamdır şu anda led. söndür programım tasarımı olduğu gibi. hazır Şimdi bunu gelin kurmadan evvel. Hadi bir de kodunu yazalım Evet. arkadaşlar tasarım bitti şimdi bunu da. kodumuzu yazacağız. ara öncesinde ufak bir hatırlatma yapmak. istiyorum Arkadaşlar şimdi bu videoda. daha önce yapmamız bir şey yapacağız. zaten her Videoda öyle yapıyoruz değil.

Mi bir şeyler öğreniyoruz ama öyle değil. ya burada bir değişken tanımlama olay. gireceğiz Fakat bu değişken tanımlama. olayını bir sonraki videoda anlatacağız. yani çünkü bu videonun asıl amacı if. komutuna giriş yapmak dijital plan nasıl. giriş ve çıkış olarak kullanıldığını. iyice öğrenmek bu videonun amacı bu. olduğu için değişken tanımlama olayı ve. karşılaştırma operatörleri olayıyla bu. videoyu uzatmayacağım onlar bir sonraki. videonun konusu olacak o yüzden bu. noktaya fazla takılmana istemiyorum. tabii mantığını söyleyeceğim ama dediğim. gibi arısına girmeyeceğim Yani neden bu. oldu Neden bu olması Yani bunun yerine. başka ne olabilirdi gibi sorulara bir. sonraki videoda gireceğiz şimdi şöyle. ara biz pinlere isim verebiliyoruz bu. bizim ne işimize yarar Şöyle ki bakın. burada yaptığımız tasarım çok basit bir.

Tasarım Ya bir tane buton taktık bir. tane led taktık ik tane dijital pin. kullanarak devremi gerçekleştirdik Tamam. Bunda bir sıkıntı yok fakat yeri gelecek. buradaki 6 tane analog pini Ya da. buradaki 14 tane dijital pinin tamamını. kullandığımız projeler olacak O zaman. şunu unutabilirsiniz hangi ledde Aman. hangi butonda hangi eleman takıldı zaten. az önce kurum yaparken bile ben kafamı. karıştır ikide bir dönüp baktım 4E mi. led taktım 5e mi led taktım hangisinde. buton hangisinde led vardı falan gibi. hani bu kadar basit bir projede bile. insan kafası karışabiliyor Ken büük o. projelerde kimir ne kadar karışır. dediğim gibi bu zor bir kısım zaten arun. bize vermiş olduğu kolaylıklardan bir. tanesi o yüzden şöyle. yapacağız diyeceğim ki ben buraya int. integer geliyor Neden int neden int. başka bir şey değil falan bunlara.

Değişmeye değişken tiplerini de. geçeceğiz bir sonraki videoda diyeceğim. ki led pin. eş led pin kaçtı bak unutmuşum zaten 4. pinden evet ledi 4 Pine bağlamışız 4 ne. yaptım bu şekilde 4 Pine yani Digital 4. pinine led pin ismini. verdim Hatta L is demeyim şeyim Kırmız. led. diim değişken tanımlarken Türkçe. karakter kullanıyoruz. da buton. olsun Evet şu an Digital 5 pinin ismi. buton oldu Digital 4 pinin ismi de. kirmizi led oldu ya Bu da çok uzun oldu. ya şunu tekrar led yapayım Sadece H. Tamamdır Bunda bir sıkıntı yok buraya. atladık zaten dedim gibi a ayrıntısına. bir sonraki videoda değineceğiz Watch. setup kısmına geçiyorum buraya da. gerekli olan tanımlamaları yapacağım. yani ne diyeceğiz pin mod pin mod kodunu. kullanacağız diyeceğiz ki pin Mode 4. eşittir ne olacak burası tabii ki output. olacak Neden Çünkü burada dışarıya güç.

Vermek söz konusu neden ledi yakmak için. Ardan led'e bir güç gitmesi lazım yani. çıkış olduğu için output kullanıyorum. aynı şekilde de pin Mode 5 input diyorum. neden bu da butonun basılıp basılmadığı. bilgisini okuyacak yani butona dışarıdan. bir bilgi alacak o yüzden de in yani. input kullandık burada bir şeye dikkat. çekmek istiyorum Şimdi yukarıda dedim ki. biz dijital 4 Pine led ismini verdik. dijital 5 pin de buton ismini verdik o. zaman niye burada 45 kullanıyoruz ki. değil mi yani ilerleyen kısımlar hep. böyle sayılarla çalışmak kafamızı. karıştırabilir zaten pinlere isim. vermenin kolaylığı bu pin numarasını. ezberlemek direkt elemanın ismini verip. o elemanı kullanabiliyorsunuz pin. niyetine yani ne demek istiyorum burada. pin mod 4 output demektense pin Mode led. output diyebilirim ya da pin Mode buton.

Input diyebilirim Yani bu kolaylıktan. bahsediyorum Tamam burayı. geçtik artık vo Loop kısmındayız şöyle. yapacağız şimdi biz bu butonun basılıp. basıl bilgisini ardunya okutacağız. ardından da bu bilgi dahilinde ledin. yanıp yanmayacağım karar vereceğiz bu. işi yapmamız lazım öncelikle şu buton. durumunun okunmasından bahsedelim Ardo. dışarıdan nasıl bilgi okuruz Sadece. böyle bir tane pin ismi koyup da o pin. ismini input diye atamakla pin girişi. yapılmaz yani girdi yapılmaz onu bir. okumamız lazım nasıl okuyacağız onu da. tabii ki Digital read fonksiyonuyla. okuyacağız zaten bakın mantık çok iyi. değil mi yani Bir önceki videoda. hatırlarsanız Digital Wright. fonksiyonuyla LED'ler imizi yapmıştık. bakın Wright yazmak Yani dışarı bilgi. göndermek manasına geliyor read' de de. okumak Hani bilgi almak gibi. düşünebilirsiniz yani bu şekilde kodları.

Öğrenebilirsiniz bence çok güzel bir. dili var ardino. onun devam ediyorum Digital read. diyeceğim Ne yapacağım. buton Digital read fonksiyonuyla Ard ne. yaptı butonu okudu Tamam bir sıkıntı yok. ama şimdi şöyle bir şey yapmamız lazım. şimdi hepimiz bilgisayar Ç hepiniz bu. örneği anlayacağınızı Düşünüyorum şimdi. şöyle bir şey var arkadaşlar mesela. internetten video falan izlerken. biliyorsunuz ki bu videolar bu iz Mesela. bu videoyu izliyorsunuz şu an bu video. sizin hard diskinize ne oluyor. kaydedilmiyor değil mi Bu geçici belleğe. kaydedilir kullanırsınız sonra. kullanmadınız zamanda da bilgisayar. kapatıp aşa o silinir gider şu anda bu. bilgi de aynen bu şekilde ardun ön. belleğinde gibi düşünebilirsiniz o. yüzden bu bilginin Hard diske yazılması. lazım ki İhtiyaç olan yerde kullanılsın. O yüzden de bunu hard disk yazabilmek.

Için bir değişkenle atamız lazım ya. değişken dediğine bakmayın ya buna bir. isim veririz yani şöyle düşünün Hani. atıyorum da işte videoyu indirdin. videoyu C'ye atıyormuş gibi düşünün aynı. o mantığı yapıyoruz o yüzden buraya Ben. ne yapacağım Hani tabir Ciş gibi bir. sürücü Yani bir değişken bir kayıt. ortamı oluşturacağım onu da diyeceğim. onu da diyeceğim şöyle. diyeceğim buton durumu adında bir. değişken oluşturdum bu butonun basılıp. basılmadığı bilgisini okuyup sonra bu. buton durumu değişken kaydedecek Yani ne. yapacak Hani tabir cse yani Digital read. koduyla okuduğun buton bilgisini yani. butonu basılıp baslama bilgisini gel. buton durumu değişkenine Ata dedim gayet. güzel gorsun şu noktaya dikkat etmek. lazım arkadaşlar E böyle bir değişken. kullanacaksanız programın içinde bu. değişkeni tut Ard o yolun en başındayken.

Söylemeniz lazım Sonra kızıyor vallah. çok sev Madem böyle bir hal diyece niye. bana en başında söylemedin diyor. harbiden Aranız bozulur o yüzden böyle. bir şey yaşamamak için olayın en başken. bu durumu da ona izah ediyorum dedim ki. ileride. Ben buton durumu adında bir değişken. kullanım bakın bunları. yapmıştım Bunlar led pinler olduğu için. bunları böyle kullanıyorum Bun 4 gibi. ama bir değişken olduğu için bunun. herangi buna eşittir bir şey demiyorum. Şu an için onu bö direk tımay nok. virgüle bitiyoruz ıkimiz bitti çok Bitti. neredey bitti yani komut yazıyorum artık. ' giriş yapalım sonunda biliyorsunuz. İngilizceden kelimesi yani manın. geliyor gayet basit hemen diyorum o. yüzden if. Eğer bakın burada ne yapacağım buton. durumu değişkenini kullanıyorum fark. ettiyseniz neden buton kullan butonu. kullanamazsınız buton pinin ismi Pine.

Verdiğiniz isim dijital 4 Pine. verdiğiniz isim onu kullanamazsınız o. yüzden buton buton durumu değişkeni. yaptık ya zaten C'yi atıyoruz mantığıyla. öyle düşünün buton durumu değişken. diyece buton durumu. eşa neden High neden low değil y neden 5. neden 0 değil tabii ki şu yüzden bakın. buraya bakın dikkat ettiyseniz Biz. burada butonu 5 vola bağladık Yani bu. butona bastığınız zaman Siz ardun içine. bu buton üzerinden 5 volt. göndereceksiniz O yüzden zaten diyorum. eğer buton durumu H İsa Yani bu şekilde. Ard Pine basılıp basılmadığı. anlar buton durumu H İsa. diyorum Digital zaten Bun nasıl kullanı. biliyorsunuz Bir önceki kullandık. Digital ne yapac. l y l hangi Pine bağı 4 Pine bağı 4. diyorum diyorum diyorum Tamamdır kodum. çalışıyor bitti bur 4 4 4 ismin yarıda O. yüzden Tamam şimdi ne. yaptık Eğer ded buton durumua yani şital.

Fyon buton pinen okunan bilg buton. durumuna kaydedildi ya kaydedilen bilgi. gel gayet güzel Şimdi bunu Argun içine. yüklüyorum bu kodu bakalım çalışıyor. mu gelin önce bir şey. yapalım programı Kont dedim Bakalım. programı doğru yazmış. mıyız nereye kaydedeyim diye soruyor. programı şuraya kaydet abiciğim Tamamdır. Aha bir hata var nerede işen bakalım bu. hata Bakın arkadaşlar Digital read. fonksiyonundan sonra Digital read fonks. Digital R kodunu yazmışım ama satırın. sonunu noktalı virgülle bitirmişim bu. çok önemli fark ettiyseniz tüm kodlarda. satırların sonunu nokta uyg bitiyoruz. fakın if gibi Karal komutlarında ve void. Loop gibi fonksiyon komutlarında bunları. yazmıyor zaten ilerledikçe bunları. öğreneceksiniz bakalım başka hata var mı. cont Onu. düzelttim başka bir hata yok gayet güzel. Şimdi bunu arun içine.

Yüklüyorum. yüklendi şimdi bu butona basınca bu. ledin yanması Laz. bakalım bastım. yandı E ama yanık kaldı bu niye. çalışmıyor öyle kalırız. işte neden bu butona bastık bu led yandı. ve bir daha sönmedi Biz bastığımızda. yansın basmadığım da yanmasın istiyoruz. Arkadaşlar bunun için tekrar Koda. döneceğiz yani Algoritma çok önemli Hani. diyorum ya ilk videomuzda demişti hani. çocuğunuza nasıl öğretiyorsun si sağa. bak sola bak sonra tekrar sağ nasıl s. bakıyorduk her neyse işte araba yoksa. geç karşı Yani nasıl böyle adım adım. öğretiyorsun da o kadar mal ki ona da. her şeyi böyle adım adım öğretmemiz. lazım yani Çünkü. demediğinizden asla bir adım dışarı. çıkmaz Ama. demediğinizden. fakat baktıysan algoritmaya bu Ard bu. ledi niye söndürmedi hiçbir yerde led. söndüren bir fonksiyon. yiyon neden şundan bahsediyorum Pardon.

Kod. digit yani şunun yazılması lazım bir. yerlerde hiç bu kodu görmed hiçbir yerde. bir kere yaptı hatırlıyorsan vo döngüsü. devamlı dönen bir döngüyü o yüzden bakın. bunu yazmadığım için bunu Silince bakın. ne oluyor hiçb yerde L yok yani hiçb. yerde L söndür komutu görmediği için bir. kere yaptı ölene kadar yaktı Ondan sonra. şimdi bu durumu düzeltmek için komutuna. geri dönüş yapacağız biz ne yaptık Ark. dedik ki eğer dedik butona basılsa L yak. Ama şunu demedik ama eğer yakılmışsa. butonu söndür Şimdi bunu diyeceğiz on. nasıl. diyorum kodlar niyon fonksiyon başka bir. şey ona ileride geleceğiz kodunu. kullanıyorum bur. durumu eşit eşittir lowsa Digital Right. left low yazmanıza gerek yok Çünkü zaten. bu şu demek Eğer bu komut haricindeki. her şey demek bu elsin manası zaten bu. buraya if diyip komut yazıyorsunuz.

Pardon koşulu yazıyorsunuz koşulunu ne. buton durumu hia led yak yani butona bas. lak buraya koşulu yazdım bu koşul. dışındaki tüm olası ihtimaller elsin. içinde var Zaten bunlar ne buton. basılmamış saa buton patlamışsa buton. gebermiş işte Kıyamet kokmuşsa her şey. var bu komutunun içinde o yüzden tekrar. buraya bir parantez açıp bir koşu. yazmama gerek yok diyeceğim. direk Hemen kontrol ediyorum kodumu. bakalım doğru mu çalışıyor mu Çalışıyor. yüklüyorum. içine. ykö RAM attığım için söndü koddan ötürü. sönmedi bakalım şimdi butona basınca. ledin yanması. lazım yanıyor çektiğimde sönmesi lazım. sönüyor. işte olayımız bundan. ibaret çok. eğlenceli Evet arkadaşlar Eğer bunu. yaptıysanız sizleri Tebrik ederim ardun. ciddi manada ilk adımını atmış olduk bu. videoyla Tabii ki bu video böyle. bitmeyecek dediğim gibi sizler için.

Güzel bir proje hazırlamıştım çok zevkle. basit ve Ayriyetten bu if ve Digital J. fonksiyonlarını kull kodlarının. kullanılmasını çok iyi bir şekilde. pekiştirecek kaynaştı fakat şimdiden. yaklaşık heralde bir 25 dakika kadar bir. kayıt oldu zaten videoyu daha fazla. uzatmayalım o projeyi ne yapalım Bir. sonraki videoya bırakalım orada. kullanırız zaten orada kullanı şu an. düşünü orada kullanmak daha mantıklı. Eğer bunu burada kullansaydım onun için. yeni bir tane proje uydurmam gerekecekti. aynen ona kal videoyu burada bitirelim. Umarım beğenmişsinizdir Arkadaşlar bu. videoda elimizden geldiğince dijital. giriş çekişme nasıl giriş olarak Altık. kullandıklarını göstermeye çalışım. sizlere Eğer videoyu Beğendiyseniz. beğenmeyi beğenmediyseniz lütfen. beğenmemeye yorumlarınız benim için çok. önemli burada Neticede.

bir öğretim eğitim yapıyoruz ve eğer bu. videoları izleyip de bir şey. öğrenemiyoruz neden öğrenemediniz ya da. neresini anlamadığınız bana yorumlar. kısmında mutlaka belirtin bak abi burada. böyle yapıyorsun ya da bak Ömer burada. böyle yapıyorsun bu yüzden yorum. demenizi çok istiyorum ki kendimi o. noktada. düzeltebilecek sizlere hitap eder bir. şekilde kendimi tekrar Dizayn. edebileceksiniz arkadaşlar kendinize iyi. bakın hoşça. kalın ah

All Devices iOS Android Chromecast