ŞİMDİ OYNA

12.05.2024 Arduino Nedir? Nasıl Kurulur ve Neler Yapılabilir? #1


� � 
LIVE � �  � � 


12.05.2024

E Herkese merhaba arkadaşlar ben diye. sabırsızlıkla bekleriz abim serisine. başlıyoruz bu serimizde arzuyla farklı. farklı modelleri nasıl kullanıldığını. öğreneceğiz isterseniz hemen videomuza. geçelim. serimizin ilk videosunu da ağzı önünüze. geçtikten sonra yazılımı yazıyorum. programı insan nasıl kurulacağını ve. gerekirse ağrıyor Driver nasıl. kuracağımız ve Driver kurduktan sonra. ilk programı nasıl açacağınızı. göstereceğiz bunun öncesinde az. yakalanırsanız kısaca inceleyelim bizim. elimizde kullanacağım olan Ağabey ona. modeli bu model dışında ardından birçok. farklı modeli bulunmakta ağlıyor. modeline göre modeli tercih etmemize. sebep olacak şey folyo göre farklı. özellikleri kullanmaz olabilir Örneğin. Eğer projenizde az yer varsa parlıyorsun. o mikrop ve projeyi kullanabilirsiniz. yani giyilebilir teknoloji ile alakalı.

Bir proje yapmak istiyorsanız milleti. kullanabilirsiniz Eğer projenizde çok. fazla ihtiyacın olursa ara Tercih. edebilirsiniz bu serimizde ve en yaygın. olarak kullanılan arıyorum ona. modelinden ilerleyeceğiz ağırlığı ona. kartını birazcık indirelim Düzenli bir. adet bilgisayara bağlamak için. bulunmakta Ve burada bir ara soket. bulunmakta Bu renk soketten yüz kişi. yapabiliyorsunuz ve bu genelde 7 12 volt. arasında Normalde 7.20 otogar. destekliyor ama önerilen 7.12 ortasına. giriş sağlamanız ve ağrı üzerine şu. etkiler de pır attı bulunuyor bu. programa üzerinde ve Show 3.3 ol bu. Montaj girişi ve genelde peyniri. bulunmakta haftasında geçtiğimiz bunu. altı tane film bulunuyor Bunlar da. analog giriş özelliği olan pinler Ama bu. günleri aynı zamanda dijital giriş çıkış. olarak da kullanabiliyorsunuz hemen bu.

Tarafa geçtiğimizde buruk 0'dan 10'a. kadar yine final bulunmakta bu penis. hepsini dijital giriş çıkış olarak. kullanabiliyorsunuz aynı zamanda bazı. filmlerinde analog çıkış özelliği mevcut. yani pil en tipik özelliği mevcut bu. filmlerde şurada yazdığı gibi yaklaşık. işaretiyle ayırt edebiliriz yani üçüncü. v 6 9 10 ve 11 filmleri bu ve modelimiz. bulunmakta ağrıyor programında ileri. seviye doğru gittiğimizde Şuradaki. pinine Nasıl kullandığını öğreneceğiz. Ama genel olarak bir proje yaparken bu. işinize yarayacaktır yavru program var. buradaki Akbank 328 mikro yazılacaktır. Buradaki tüm işlemi yapan buradaki. işlemciniz ve şurada görmüş olduğunuz. küçük atmega16 U2 işlediyse yüzden. bilgisayara bağlı bilgisayarla buradaki. mikroişlemcinin haberleşmesini sağlayan. mikro işlemleriniz ve Avcı uçuyoruz. kısmında bulunan butonda reset butonu.

Program baştan başlatmak istediğimizde. gücü kesmek yeni reset butonuna. bastığınızda yalnız program en başa. gidip tekrardan başlayacaktır Arzu. üzerinde şurada ise tek Sezan sever. Haberleşme ne durumda oluyorsan talepler. bulunmakta Ve hemen üstüne bir tane. bulunmakta bu led default olarak 13.. pile bağlı ya siz 13 bir enerji gönderdi. buradaki led yanıyor ilk konumuz. yazarken bu illetten yararlanacağız. karpuzun de bir adet de Power LED. bulunmakta Arzu enerji vardı ama ağlıyor. çalıştırıyorsa Şuradaki olmuyor bu. avlunun piyasada üç tane farklı tipi. bulmakta bunlardan bir tanesi Orcan. alıyor dedik derste Klana aldın ya şimdi. gelelim bu kalp arasındaki farklara. İlkokulu alıyoruz inceleyelim Bu klan. orjinal böyle neredeyse birebir. kullanılan bu şekildedir üzerindeki. mikro işlemci ve şu ortada bulunan müzik.

Ile mikro İstanbul haberleşmesini. sağlayan bu dikimi kontrolü oralardan. ile birebir aynıdır yeni ikinci kullana. bu kuru piyasadaki en ucuz kullan. modelidir Bunun sebebi ise. mikroişlemcide hücresi arasındaki. haberleşmeyi sağlayacak olan şurdaki. çift mikro kontrolü yine Normalde çift. kullanılmıştır Bu sebeple fiyatı kısmen. daha düşüktür burada bir kullanırken. bilgi almanız gerekebilir Bunu olarak. yapıyoruz videonun devamını bu. kısımlarda bahsedeceğiz Araba. kullanırken. bulunmamaktadır bir. çalışacaktır Bu kart arasındaki tek fark. birazcık malzeme kalitesi birazcık kafa. ömürlü alakalı ama ömür kısmından. bahsetmemiz gerekirse klan bu ile. sürekli olarak kullanarak anladın. tüketmesi çok zor yani kıvam almaya. onları orjinale göre daha çok bozulacak. diye büyük koşulu Yok kız onları alarak. da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Şimdi gelelim ağabey karşımıza neler. yapabileceğimizi birazcık bahsedeceğim. ağrıyor kartları üzerine sayesinde. fiziksel Dünya ile haberleşme. sağlayabilirler fiziksel dünyadaki. sensörlerden biri alıp bunları. değerlendirip yıl Dış dünyada fiziksel. ortama motor rol Elif gibi daha birçok. farklı aktı öyle Bunları dış fizik. almıyor aktarabilirler Bu sayede kendi. projelerimizi dışarıdaki herhangi bir. şey algılayıp daha sonra değil tekrar. düşün ya tepki verebiliriz Arzu Akalın. ilk saygı değerlendirmemek gerekir. Günlük kullandığımız bilgisayarlara göre. çok yavaş işlem kapasitesine sahiptirler. ve üzerine işletim süreç olsun. aldıklarından dolayı bilgisayarda. çalışan bir programın üzere çalışmasının. mümkün değil işlem kapasitesi düşük. olduğundan dolayı direkt olarak kamera. ve monitör bağlayarak sağlıklı bir.

Şekilde çalıştırmayı zaman Avcı. kartınızı kullanarak kendi okulum. ağaçlarımızı robot larımızı durumlarını. ve bir çok farklı proje yapabiliriz bu. albüm kartınızı kullanarak uzaktan. evinizin sıcaklığını ölçü Buna göre. kombiyi istediğiniz gibi. ayarlayabilirsiniz veya evinizde. güvenlik sistemi yapabilir ve akıllı. telefonunuza en zeki uçları kontrol. edebilirsiniz veya küçük ve evsiz ekran. kullanarak Kendi kendinize. yapabilirsiniz hatta kendi telefonunu. bile yapabilirsiniz çok uzatmamak Şimdi. hemen arzunuza ilk konumuza atmaya. başlayalım ilk yapmamız gereken ağzını. kendisine gerek Ardını programını. indirmeniz gerekiyor Bunun için herhangi. bir web tarayıcıdan Pardon sesini. gidiyoruz ağrıyor ateca deseni girdikten. sonra. ara soğuk ve kısmından. isterseniz Arzu'nun web editörü. kullanabilirsiniz isterseniz bilgisayara.

Indirip kullanabilirsiniz Nisa indir. kullandığımız için biraz da özgürlük. sağlayacaktır bu iki işletim sistemine. göre gerekli olan programı. indirebilirsiniz. bir sonraki ekranda ise isterseniz. herhangi bir bağış yapabilir veya bağış. yapmadan direkt olarak programı. indirebilirsiniz. bu. program Bizim de şimdi İnan Zip. dosyasını açıyoruz Zip dosyası. açıldıktan sonra programımıza direkt. olarak applike şişesini. sürükleyebilirsiniz bu yaptığımız işlem. Mac bilgisayarlar için geçerli Windows. bilgisayarlarda normal programı gibi. Excel çalıştırıp Next diyerek. ilerleyebilirsiniz Avrupa programı. yüklendi şimdi zaten hemen programı. açalım. da. Arzuya programımız Açıldı bu ekrandan. sonra Artık arıyoruz bilgisayara. bağlayıp çalışıp çalışmadığını. gözlemlerimiz gerekiyor ilk olarak. orjinal Arzu bilgisayara bağlıyorum.

Bilgisayar bağlarında şu Yukarıdaki. olmuş ya zaten yandı ve üzerinde default. olarak bilinen uygulaması geldi için. Şuradaki 13 ipine bağlı olan ve sürekli. olarak yanıp sönüyor şimdi yapmam. gereken abi bunun kurulup kurulmadığını. bakmak bunun için toz kısmına gelip. kullandığımız kart seçiyoruz buna modeli. kullanırken ardı edilmiyor seçmeniz. gerekmekte eğer farklı bir kart. kullanacaksınız o Kartın isminde bu iki. uygun olanı seçebilirsiniz. bunu seçtikten sonra yine tuz kısmına. gelip Porta geliyorum Eğer aşağıdaki. gibi Arzu incelemiyorum mu görüyorsa Bu. demektir ki Driver kurulum başladı bu. şekilde gerçekleşti Bazı insanlar var. otobüs kolay olmayabilir ve Chrome. kullanıyorsanız ya Driver otomatik. olarak kurulabilir bunun için Yukarıdaki. linke tıklayarak blog sayfamızda Driver. detaylı şekilde nasıl kurulduğunu.

Görebilirsiniz Öz bu yaş 140 çiftli Arzu. kullanıyorsanız Driver Muhtemelen. kendinizi kurulması gerekecektir Windows. için bir tane dosya indir tekrardan onu. beklememiz gerekiyor İstersen hemen. alıyor ilk olduğumuzu atalım Ford. kısmından da uygun Port seçtikten sonra. fark kısmında egzema olsa benzinlik Daha. sonra bir uygulamasın açıyorum bu Black. uygulaması 13 finali bağlı olan dedim. sürekli olarak yanıp sönmesini. sağlayacak konu açtıktan sonra Şuradaki. altı ol butonuna basarak ağrıya. aprotinin gerçekleşmesini sağlıyorum alt. işlemi gerçekleşir kenarda üzerinde ise. tekstilleri yapmakta Bu demek oluyor ki. almıyoruz bilgisayar daha var yaşıyor. Şuradaki kot yüklemesi tamamlandı. yazısını gördükten sonra al gözüne. baktığımızda ne sürekli olarak yanıp. sönmeye başlayacaktır ilk programda. şöyle bir değişiklik yaparak farkı.

Görelim isterseniz buradaki süreleri bin. yn100 yazarak tekrardan upload işlemi. gerçekleştirelim 13 bağlamam Evet şu. anda daha hızlı bir şekilde yani 100.000. saniye aralıklarla yanıp sönmeye başladı. bu Evet abi ilk kodumuz yüklemiş olduk. Eğer c341 için kullanıyorsanız Mac. bilgisayarlar Driver yüklemeden önce. sistem ayarlarından. güvenlik kısmına girip. aşağıdaki kilidi açıp. burada hangi pika sonra izin. verileceğini ayarlamamız gerekiyor Şu. aşağıdaki evvel kısmını seçip herhangi. bir yerden yüklenen programların. çalışmasını seçip 544 için olan Driver. blog sayfamızdan indir kullanabilirsiniz. Bu sayede bu çiftte olan Arda onlarda. rahatladık Sana da kullanabilirsiniz. yeni Windows bilgisayarlarda blog. sayfamızdan bu Driver dosyası indir. direkt olarak kurulum yapabilirsiniz ne. bilgisayarlık gibi Herhangi bir izin.

Verme işlemine gerek yok veya yükleme. sırasında bunu zaten size soracaktır. isterseniz buradan programı biraz. incelemeye başlayalım Arzu üzerinde. Savaş Yıldız ve Slash Yıldızı. yıldızlaştı bitiren yerler yorum satılık. olarak kabul edilir yani yazdığımız. kodla şu kısım Tamam ile açıklanır zaten. rengine baktığınızda bu Bu yürekte. görünüyor Eğer ben bu kısmı sistemde. programda herhangi bir değişiklik. olmayacaktır ama Şuradaki Yıldız bulaşık. aldırdım anda gördüğünüz gibi kodun. tamamlıyoruz satır oldu çünkü yorum. satımı başlık istediğinizi belirtme. dikse Eğer yorum satırı çok satıldı. değilde tek satır yapmak isterseniz iki. tane flash Arda koymamız gerekiyor Yani. burada Aslında Sedat kısmında ne. yapılacağını bize söylüyor yani. açıklamasını yapıyor Bunu silsekte. kodumuz ne çalışacaktır yine aynı. şekilde bu satırda şu yanlardaki satırda.

Da yine yorum yapılmış bunun isek. kodumuz yine çalışacaksın bizim Önemli. olan şurada görmüş olduğunuz renkli ve. direkt olarak yazılan kodlar Arzu onun. genel program yapısında isterseniz. birazcık bahsedelim program iki tane. kısımdan oluşuyor bunlardan birini setup. İkisi de bu kısmı Sedat kısmı program. ilk defa çalıştığında bir kez dönerek. Arzu üzerinde hangi ipleri kullanacağız. hangi özelliğini aktif etmeniz gerektiği. ile ilgili setup yapılan yani yüklemenin. yapıldığı ayarlama onu yapıldığı yer not. kısmı ise program setup kısmı bir kez bu. sonra geçilen yer bulup kısmını. alıyorsun de sürekli olarak döngü. halinde yani programımız Ardın enerji. kesin Evet siz ne kadar sürekli olarak. buradaki programı döndürecektir bu. sebepten arıyorum dedi yanıyor sönüyor. ve tekrarlanıyor ve bu çevrimi siz. arıyordur ne kadar yapıyor abi üzerinde.

Sap kısmına yazılan kodu İstersen şöyle. birazcık sadeleştirin Yani anlamamız. biraz daha koyuyorsun yorum kısımları. silerim Sedat kısmında pivot komutunu. kullanarak ağrıyor onun Bu yıl. indirdiğimiz pini yani 10 3. pini out. yapmışız Aslında biz burayı bu için yeni. 13 Yasakla buradaki konumuz aynı şekilde. çalışacak ama bu demek de bu filmin. çıkış olarak kullanıyor yani ağrıyor lan. Bir tane de çıkış vermemiz gerektiğini. söylüyoruz bu ayarları yaptıktan sonra. şimdi bu kısma geçelim bu kısma. geldiğimizde buradaki Bu ülkenin etler. yine tekrardan 13 yazabilirim bu demek. oluyor ki fiziksel bir Çıkış vermek. istiyorum yani 13 film değerini Hay. olarak değiştirmek istiyorum Eğer. birbirinden Siz yüksek çıkış versene 15. olduğu anlamına geliyor size bir nd5. oldu gönderirseniz Oley olacaktır Daha. sonra da 100.000 Saniyelik bir bekleme.

Süresi olmasını istiyorum Hemen altta. geçtiğimde 100.000 saniye sonra. tekrardan 13. primlerini düşük olarak. ayarlıyorum düşük olarak ayarlamak oraya. sıfır volt göndermek ve siz birileri. 0'dan sonrasında tekrardan 100.000. saniyedeki bekleme süresi oluşturuyorum. ve kolum sonra geldikten sonra tekrardan. yüz kısmı örerek buradan devam ediyor ve. sürekli olarak yüz mi saniye aralıklarla. dedim Yani sonuç oluyor Eğer siz Arzu. yüzündeki dedi kullanmayıp herhangi. birinden çıkış yapmak isterseniz. buradaki Pin numarası değiştirmeniz. yeterli. bu. videonun sonuna geldik Arzu ile hangi. projeler yapmamız gerektiğini aşağıdaki. yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Biz de oradaki yorumlardan en çok. beğendiğiniz projeyi gerçekleştirmek. istiyoruz video serimizde Arzu ile. ilgili temel modül kullanımı ve sen sol.

kullanımını öğrendikten sonra farklı. projelerde gerçekleştireceğiz Eğer. videomuzu Beğendiyseniz beğen butonuna. basmayı unutmayın Eğer henüz kanalımıza. abone olmadıysanız aşağıdaki butona. basarak kanalımıza abone olabilirsiniz. videolardan hemen haberdar olmak. isterseniz abone olduktan sonra çam. butona basarak bildirimleri. açabilirsiniz sağlık ve soldaki içerikle. tıklayarak da diğer videolarımıza. ulaşabilirsiniz bir sonraki videoda. görüşmek üzere

All Devices iOS Android Chromecast