ŞİMDİ OYNA

12.05.2024 Arduino buton kullanımı, Digital giriş, PullUP, PullDown, Arduino kodlama - Ders 8


� � 
LIVE � �  � � 


12.05.2024

Abone ol. ve. görselişitsel teknoloji kanalından. Herkese merhabalar Ardını öğreniyorum. serimizi ardından dijital pinlerini. giriş olarak kullanılan ile devam. ediyoruz bundan önceki dersimizde. ardından dijital pinlerine çıkış olarak. nasıl kullanacağız nasıl tanıyacağız. bunu öğrenmiştik bu dersimizde ise. ardından dijital pinlerini giriş olarak. nasıl kullanabiliriz bu günleri nasıl. tanımlayabiliriz bugünlere bağlaya. bileceğimiz değeri elemanlarını. bağlarken nelere dikkat etmemiz. gerekiyor Bunları değilmiş olacağım. Erdoğan'ın dijital pinlerini giriş. olarak kullanırken en çok butonları. kullanırız buton kullandığımız zaman ise. butonların hassasiyetini. ayarlayabileceğiniz pulap yapıldığını. direncini kullanmamız gerekiyor Bu. videomuzda ardından dijital pinlerinden. okuma yaparak dışarıdan ver almasını. sağlamış olacağız Hazırsanız şimdi.

Videomuza geçelim ardından dijital. pinlerini giriş olarak nasıl. tanımlayacağız öğrenmiş olalım bu. mı sizde kullanacağımız Anılar bir tane. Ardın yoğunluğu bir tane bütün bir tane. 10 kiloluk direnç iki tane 330 onluk. direnç bir tane kırmızı led bir tane. yeşil et Bir tane bir Edward ve bağlantı. kabloları bu parçaları hazır ettiyseniz. artık dersimizi geçebiliriz ardından. dijital pinlerini çıkış olarak. kullanırken halk melo'dan bahsetmiştik. çıkış verdiği zaman halk olarak. belirtiyordu kapalı konuma getirmek için. lo yapıyordum giriş yaparken hem buna. benzer bir mantıkla kullanılıyor. ardiyeye dışarıdan bir voltaj girişi. varsa bunu hayır olarak algılıyor eğer. herhangi bir voltaj giriş yoksa logolara. kaldırıyor dijital pinler bir ve sıfıra. göre çalışır Ya vardır ya yoktu Arda'nın. dijital pinlerine dışarıdan giriş.

Yaptığımız değer elemanlar genellikle. butonu vardır butona bastığımız zaman. Arzu'ya dışarıdan kendisine bir veri. geldiğini kabul eder ve buna göre işlem. yapar girişini halk olarak kabul eder. Eğer ki butona basmadığı mı zaman. herhangi bir veri girişi olması bununla. olarak kabul et da herhangi bir işlem. yapmazlar bizim belirteceğiniz şekilde. şeridinde Buna göre iş ve işlemler yapar. butonlar bastığımız zaman aklıma geçiren. parmağımızı çektiğimiz zaman akımı kesen. devre elemanlarıdır en çok kullanılan. buton tipleri iki bacaklı tonlar ve dört. bacaklı bu sorunları bulunmaktadır iki. bacaklı butonlar devreye doğrudan seri. bağlanır dört bacaklı tonlarda devreye. doğrudan seri bağlanır Lakin bunların. iki tane bacağı zaten kendi içerisinde. kısa devredir şimdi bu ikinci tip buton. olan dört bacaklı butonun bacakları.

Nasıl tespit edeceğiz ve devreye. bağlarken hangi bacaklarını kullanacağız. bunu öğrenmiş olalım çünkü kötü. uygulaması üzerindeki dört bacaklı bir. butonu görüyoruz butonun iki tane bacağı. kısa devre diğer ki baca ise basıldığı. zaman kutlanıyor oluyor buton üzerine. geldiğimiz zaman terminal bira yazıyor. yanındaki butonuna temel IKEA yazıyor. yani giriş ve çıkış bu şekilde. kullanılabilir terminal bir ve ve. terminal 2B ise yine aynı şekilde ayrı. kullanılabilir şimdi muhtarı nasıl. çalıştığını anlamak için devre bir tane. bir ekleyelim ve bir bu ekleyerek butonu. çalışma mantığına bakalım. artı bacağından terminal 2 giriş yaptım. bu. sevmelik işten çıkıp anıtı'na giriş. yaptım. 15 bu şekilde eksi bacağı bağlantı. yaptım. bu simülasyonu başlat dediğimiz zaman. dediğimiz doğrudan yandı normal. dediğimizi doğrudan yanmaması gerekiyor.

Yani terminal 2A ve 2B aynı hizada yani. kısa devlet şimdi bağlantıyı. buradan alıp bu tarafa çekiyorum Turner. bir ve çekiyorum ve simülasyon tekrar. başlatıyorum şu anda dediğimiz Yanmadı. buton üzerine gelip bastığın zaman ise. dediğimiz yanıyor gördüğünüz gibi. butonunu kullanın bacakları karşılıklı. iki tanesi giriş ve çıkış olarak. kullanılması gerekiyor karşılıklı. bağladığım zaman kısa devre çapraz. bağladığım zaman ise butona bastığında. çalışıyor artık butonunun bacaklarını. tespit ettim bundan sonra butonun. bağladığım zaman devreye nasıl. kuracağımı öğrenebilirim dört bacaklı. butonlarda bacaklarını bu şekilde. pratikçe tespit edebilirsiniz Eğer ki. sizin elinizde dört bacaklı bir buton. varsa ölçü aletinin bağırmanın da. ölçerek buluşları tespit edebilirsiniz. ölçü aletiniz yoksa bir tane pil ve bir.

Tane ledle yanınızdaki buton hangi. bacağının kısa O hangi bacağının butona. bastığınızda açık değeri olduğunu. bulabilirsiniz bunun bazen tespit. ettiğimizde göre artık devre kurulumuna. geçebiliriz. Biz. et Bir et Bornova voltaj girişlerini. yaptım dediğimi bağladım şimdi butonu. ekliyorum. terminal bir araya giriş yaptım beş. voltluk giriş yapıyorum terminal biraya. ve butonuna çıkarak ağrının 7 numaralı. piline giriş yaptım artık butonuna. bastığım zaman Ardın yedin oldu bacağına. 5 voltluk voltaj göndermiş olduğum. Dolayısıyla dışarıdan arıyor voltaj. okuyarak dışarıda müdahale edildiğini. yani butona basıldığında alınmayacak. ağrıyı butona basıp basılmadığı onun. üzerine gönderdiğimiz 5 voltluk. voltajdan almıyor Beşyol Bu gardenyanın. üzerindeki 5 voltluk kimden aldım şimdi. burada bir şeyden bahsetmek istiyorum.

Erdin Yo mikro seviyelerindeki. sinyalleri algılayabilecek hassasiyete. sahip biz arduinonun 7 numaralı filmi. giriş olarak tanımlayacağız ve bu. girişte herhangi bir voltaj hissettiği. zaman dışarıdan butonu basılmış gibi. algılayacak ağrıya mikro seviyelerdeki. elektrikler ile giriş olarak. algılayabildiği için biz butonuna. basmadı ımız durumlarda bile Ardın. yolunu basılmış olarak algılayabilir. böyle bir durumla karşılaşmamak için iki. farklı yöntem uygun verdiniz bu. yöntemlerden bir tanesi Erdoğan'ın giriş. olarak tanımladığımız pilini tuhaf adı. verilen komutu kullanmamız gerekir Eğer. kipop komutunu kullanmayacaksın mutlaka. donanımsal olarak Ardını onun buton. bacağına yani 7 Nolu pim bacağını eksiye. çekmemiz gerekir dışarıdan herhangi bir. kötü sinyal algılaması için ardı veya bu. bağlantı şeklini yapacağız ya da.

Komutlarla tanımlarken kulak komutuyla. tanımlamamız gerekir bildiğiniz gibi. Arduino Uno o üretimi olduğu gibi Çin. malı kullan versiyonlarda bulunmakta. özellikle Çin malı kullan. versiyonlarında Polat komutunu. kullandığımız zaman dahili yerleşik. direnci algılamaya biliyor Dolayısıyla. bu komutu kullanmamıza rağmen sonra. basmazsak dahi ağrıya dışarıdan butonu. basılmış gibi algılıyor Peki bu tarafa. basılmış gibi olayı nasıl algılıyor. bildiğiniz gibi elektrik sinyalleri. kablolar aracılığıyla iletilmesine. rağmen gözle göremediğimiz frekansları. da elektrikler üretilebilmektedir işte. çevresel faktörler de bulunan bu. elektrik dalgalanmalar bazen ardı butona. basması dahi havadan Yakalayarak. basılmış gibi algılıyor bu Kullanmış. olduğumuz buton kalitesinden tutunda. kabloların kalitesine kadar birçok. çevresel faktör bu durumu etkiliyor İşte.

Biz Arda onu dijital Pide bir tane buton. bağladığımız zaman ve bu filmi dijital. ilk olarak kullanacağımız zaman bu dağın. denilen bir direnç bağlıyoruz kıldan. direncini bağlamamız da ki sebep Biz. butonuna basmadı mı zaman çevresel. faktörlerden gelecek kirli elektrik. sinyallerini algılamadan doğrudan. toprağa ve eksi aktarması içindir şimdi. bizim 7 numaralı pirimize bir tane. puldan direnci bağlayacağım. kullanacağımız kuldan direncin omajı. değeri 4.7 kiloya 10 kilo arasında. olabilir 10 kiloluk bir tane direnci. şimdi bunun eksi altına bağlamak üzere. birer bordo mu yerleştiriyorum ve. arduinonun 7 numaralı prim de bir tane. daha bağlantı alıyorum. ve bir et bordo Nex attığına bağlıyorum. önce şu anda burada yapmış olduğumuz. olay Biz butonuna basmadı mı zaman yani. butonu üzerinden voltaj gelmediği zaman.

Aradın 7 numaralı pimi Trend üzerinden. eksiye çekiliyor Dolayısıyla çevresel. faktörlerden gelebilecek düşük sinyalde. ki elektrik sinyallerini ardına giriş. olarak ağlamaktan vazgeçiyor. Erdoğan'ın dijital Bilimleri 1 ve 0. olarak çalışır Ya vardır ya yoktur işte. arada yerdeki kirlisin yerleri Ara ara. gelip gittiği zaman dalgalanmalar. yaptığın zaman sanki bu açılmış gibi. gelip gelip gitmeler yapabilir bunun. önüne geçebilmek için puldan birinci bu. şekilde devreye bağladığımızda Bu. sorunun önüne geçmiş oluyoruz. Bir de pullup direnci var peki Polat. direnci ne işe yarıyor Polat direnci de. arduinonun dijital pilini arti voltajı. değil de eksi voltajı sürmemiz Gerektiği. zaman kullanılır bazı diğer eşitlerini. ardı yönü dijital pinlerini doğrudan. voltaj Barındırır ve sinyal eksiye. çekilerek tetiklenir Biz şu anki.

Yaptığımız bağlantı aşamasında artıya. çekerek yani butonu bastığımız zaman. dijital 7000'e arti voltaj göndererek. tetikleme yaptırıyoruz Eğer ki dijital. pili de sürekli voltaj bulup tona. bastığımız zaman voltajı kesecek olsaydı. yani bunu eksiye çekecek olsaydı o zaman. da pullup direnci kullanmak zorunda. kalacaktı onu bağlantısını ise hemen. örneklendir in bu butonun bacağını. artıdan değil bu sefer eksiden bir hata. alacaktım direncimi ise eksiye değil bir. et borcum da artı atacaktım Eğer. bağlantılı bu şekilde yapacak olursam Bu. sefer de kulak direnci olmuş oluyor Biz. butona bastığımız zaman arduinonun 7. numaralı filmi eksi hat gitmiş oluyor. basmadığım durumlarda ise ağrıya. breadboard üzerinden gönderdim sürekli 5. volt üzerinde duruyor Tabii kodları. yazarken biz buna göre belirlememiz. gerekir Örneğin bu bağlantı şeklinde.

Arzu'nun 7 numaralı bacağında voltaj yok. ise dememiz gerekir Budan direnci. bağladığımızda ise ağır diyorum. bacağında voltaj var ise yani butonu. basılmıştı diye sorgulama yapacağız. şimdi ben bağlantımı kulağına göre. çeviriyorum butonuna arti voltaj. gönderiyorum direncini eksiye bağlıyorum. şu anki yaptığımız puldan direnç. bağlantısı artık donanım olarak. değerimiz hazır artık kodlamaya. geçebiliriz ara bu programı. çalıştırıyorum yorum satırları siliyorum. şu. Ama bu sefer kısmında arıyorsun hangi. film nasıl kullandığınızı tamamlayarak. işe başlayabiliriz bir tane buton ve bir. tane led kullandık dedi çıkış olarak. kullandığı Pingu iki numaralı Filmimiz. out Pick. Parantezi Kapattı şimdi Arda'nın 7. numaralı Pi'nin giriş olduğu yani input. olduğunu söylememiz gerekiyor yine bunu. pinot komutuyla yapıyoruz parantez.

Açıyoruz 7 numaralı filmimizin foot oldu. İki nokta üst üste koyuyoruz artık. Ardını uzun iki numaralı filmin çıkış 7. numaralı penise giriş olarak. kullanacağımızı söyledik şimdi. mutluluğun içerisine geçebiliriz artık. yapacağımız işlemleri boyutlu içerisinde. söylememiz gerekirdi çevremizde bir tane. buton bulunuyor biz bu butona bastığımız. zaman ledin yanmasını istiyoruz ardına. içerisindeki dijital pinler iyi giriş. olarak kullandığımız zaman dijital rate. olarak okuruz Lakin herhangi bu. yapılabilmesi için bir şartın oluşması. gerekir yani butona basıldı mı basılmalı. bunu sorgulamamız gerekir Eğer ki butona. basılıp basılmadığı sorgulama Sak. herhangi bir işlem yaptırmayınız bunun. içinse Biz dijital ile birlikte if ve. Elsa komutlarını kullanırız ardiye. içerisinde bizim kullandığımız zaman. Ardında bu Eğer demektir Evet Arzu ya da.

Bize soruyor if eğer eğer Ne yani bir. şart istiyor bir koşul istiyor Yani biz. burada şunu dememiz gerekiyor Bu sona. basıldı ise Bir İşlem yap basılmadı ise. başka bir işlemiyor işte bunu ilk ve. Elsa ile söyleyebiliyoruz ve parantez. içerisinde bu koşulu söylememiz. gerekiyor işte bizim burada istedikten. sonra dijital with komutu muzu parantez. içerisinde yapıştırıyoruz. Şu anda şunu söylemiş oldu İrfan Eğer. dijital ite bak yani dijital pini oku. okuduktan sonra bu Pine basılmış ise. Yani eşit eş 3D burada tek eşittir. kullanmıyoruz tek eşittir kullandığımız. zaman farklı bir amaçla kullanıldığı. için iki eşittir birden kullanıyoruz. dijital pin 7 oku Eğer basılırsa Yani. haysy yani yüksek ise anlamı taşıyor şu. anda ardiyo gözünü kulağını açtı bizi. dinliyor Eğer dedik Eğer ne dijital read. yani 7 numaralı pini oku ve bu pin ve.

Herhangi bir voltaj var ise Tamam var. ise ne yapayım şimdi bunu soruyor Ne. yapayım bunu süslü parantezler. içerisinde söylememiz gerekiyor ardından. ve ne yapması gerektiğini hemen iki tane. süslü parantez atıyoruz. ve buraya ne yapması gerektiğini. söylüyoruz Biz arıyorum dijital BİM'deki. ledin yanması istiyoruz yani 7 numaralı. pinde butona basılmış voltaj var ise. butona basıldı ise iki numaradaki. dediğimiz yaksın dijital. Right demek dijital rahat ile yapması. gerektiğini söylüyorum iki numaralı. Haydi yap ya da dediğimizi yak şimdi. Arzuya artık bizim söylediğimizi. yapacağım şimdi kodlarımızı bir. değerlerim hatamız var mı yok mu Bir. bakalım ardına bizi zaten Hatamız varsa. ve uyaracaktır. kodlarınız değerlendiği her hangi bir. hatamız yok kollarımızı kopyalayıp. simülasyonuna geçebiliriz. bu simülasyonu Muz da kodumuzu.

Yapıştırdık ve simülasyonu başlattık. Evet biraz önce butonunu yanlış yere. bağladığımız fark ettim butonunun çapraz. bağlanması gerekiyordu düz bağladığımız. zaman butona sürekli basılmış gibi. algılanıyor du hemen kodların buraya. yapıştırdım ve simülasyonu başlattık şu. anda dediğimiz yanmıyor Çünkü biz butona. basmıyoruz ardı yine dedi ki butona. basılmış ise buton bacağı Hadise o zaman. led'i ya dedik bakalım yapacak mı. butonuna bastık ve dediğimiz yandı Lakin. parmağımızı çektiğimiz zaman lerimiz. sönmedi Çünkü biz dediğin sönmesi. gerektiğini söylemedi kardiyoda. hatırlıyorsanız kodlar satır satır. çalışır Siz ona bir şey söylemezseniz. Arzu'ya ikinci bir şey kendiliğinden. yapmaz yani bir şey yap Dediğiniz zaman. yatar söndür demezseniz söndürmez. gerektiğini bekler Biz kodlarımız da. Arda onun ledin sönmesi için herhangi.

Bir şey söylemedi O zaman burada şimdi. söyleyebiliriz burada ilk demiş değil. Eğer butona basılmış ise süslü parantez. içerisinde ledin yanmasını söyleyin else. yani Yukarıdaki şart sağlanmamıştır. zaten dijital de Ya vardır ya yoktur ya. bir bir ya sıfırdır but oraya. basılmıştır ya basılmıştı rsd bu anlamda. kullanıyor yani ifin şartı sağlanmamış. saif içerisindeki Eğer koşulu. sağlanmamış sa ense bu koşuyor şimdi. buraya yine iki tane süslü parantez. açıyoruz ve kapatıyoruz ve buraya. söylüyoruz dijital. Fight 2 numaralı pil Los yani butona. basılmamış ise iki numaralı filmi sensin. Şimdi simülasyonu tekrar başlatıyoruz. dediğimiz Normalde yenmiyor Çünkü zaten. biz henüz butona basmadım şimdi butonuna. basıyoruz dediğimiz yandı bıraktığımız. zaman söndü Tuna bastığınız sürece. basılı tuttuğumuz sürece dediğimiz.

Yanmaya devam ediyor far ne olduğundan. çektiğimiz zaman ledim söylüyor. gördüğünüz gibi ağrıyo içerisinde. dışarıdan buton bağlantısı yaptığımız. zaman bir iş koşulu kullanıyoruz yani. bunu kontrol ediyoruz butona basıldı mı. basılmadı basılmış ise ne yapması. gerektiğini yine iki süslü parantez. içerisinde ardünya söylememiz gerekiyor. Eğer ki butona basılmamış ise. yine ne yapması gerektiğini Elsa öyle. söylemiş oluyoruz Şimdi burada butonu. bastığımız zaman illaki sadece bir tane. işlem yaptırmak zorunda değiliz veya. basılmamış sa sadece bir tane işlem. yaptırmak zorunda değiliz boyutlu gün. içerisinde yine iş ve Elsa konutlarını. peş peşe kullanarak farklı işlemler. yaptırabilir Şimdi de önemli bir tane. daha led ekleyerek örneğimizde devam. edelim. değerimiz bir tane yeşil led ekledik ve. onu da 8 numaralı Pr tarafta ilk olarak.

Yapmamız gereken Pino tanımlaması. yapmanız gerekiyor 8 numaralı Filiz'in. ne olduğunu söylememiz gerekiyor. 8 numaralı Filiz'in çıkış olduğunu. söyledik Şimdi tekrar boyutlu gün. içerisinde görerek butona bastığımız. zaman kırmızı led yansın basmamış Sak. Yeşil et yağsın Şimdi burada demiştik. gibi eğer butona basılmış ise kırmızı. yazsın else yani butona basma mışsın. kırmızı sönsün O zaman burada şunu. söyleyebiliriz buraya gelerek dijital. Right komutunu kullanarak 8 numaralı. filmimizin halk olmasını söyleyebiliriz. bu sonra basılmamış sa8 numaralı pilimiz. çalışsın yani yeşil dediğimiz Yasin. butona basmış isek burada 8 numaralı. içindekileri yani yeşil lerimizi. sönmesini söyleyeceğiz dijital right. 38 numaralı alıp ilimiz LOL. Evet şimdi simülasyonu başlatıyoruz. Bu gördüğünüz gibi bu tarafa basmamış. Ken yeşil lerimiz yanıyor Eğer ki Gelip.

Butona basacak olursak yeşil dediğimiz. sürüp kırmızı dediğimizi ancak. kodlarımız da zaten biz de tam da bunu. söylemiştik butonuna basmanız durumda. yeşil hep yansın butona bastığınız zaman. kırmızı led yansın Şimdi burada Yeşil et. ve kırmızı ledlerden bahsettik bunların. iki ve 8 numaralı pinlere bağlı olduğunu. söyledik biz bunlara ağır diyor ya yeşil. ve kırmızı et olarak da tanımlayabiliriz. şurada en üstte geliyoruz bu Alt kısmını. aşağıya indiriyoruz Buraya ilk yazarak. kirmizi Red yapıyorum. şu ve eşittir diyorum. O kırmızı dedim Benim iki numaralı pin. neydi eşittir diyorum noktalı virgül. koyuyorum şu anda Ardın ve şunu söyledim. Benim kırmızı led isminde bir dedim var. ve bu iki numaralı piline bağlı Daha. doğrusu iki numarayı bundan sonra. kırmızı led olarak algıla dedim bu. ardına içerisinde bu şekilde takma.

Isimler kullanabiliyoruz pin lerimize. isim verebiliyoruz takma isimleri. verebiliyoruz ve bu isimleri kullanarak. Ardın yine işler yaptırabiliyor Uz. Dolayısıyla Biz dediğimiz 2 nolu pinde. miydi kırmızı dedim 3 Nolu pinde miydi. yeşil dedim 8 nolu pinine miydi hangi. bindeydi olduğunu bir daha tekrar tekrar. kontrol etmek zorunda kalmıyoruz. aşağıdaki kodları yazarken doğrudan. kırmızı et Yeşil et yazabiliyoruz Şimdi. ikinci derinde tanımlamak istiyorum. intelligere yeşil net diyorum. ve eşittir 8 numaralı filmde olduğunu. söylüyorum. abone ol. Ama. artık ben buraya gelip pynput. tanımlamasında kirmizi et dediğim zaman. bunun çıkış olduğunu çıkış olarak. ayarlandığını ledin çıkış olarak. ayarlandığını söylemiş oldum hemen. sekizin olduğu yere gelerek yeşil de. diyorum Arzu'nun içerisinde Turkcell. hatları kullanamıyoruz O yüzden ş ğ gibi.

Harfleri kullanmaktansa kınıyoruz. kaçıyoruz Ben şimdi dijital Right. kırmızı led'i. miami'yi yak dersin 8 yeşil dedim değil. mi. yeşillerimi yak dersem artık bu şekilde. davranacaktır iki ve sekiz olarak yine. kullanabilirim Yani değiştirmesinde yine. kodlar doğru bir şekilde çalışacaktır. simülasyonu çalıştırıp bakalım şimdi. gördüğünüz gibi simülasyonu muz düzenli. bir şekilde çalıştı butonuna bastık. kırmızı dediğimiz yandı butonu bıraktık. yeşil dediğimiz yani burada bu. tanımlamaları bir ta o günleri ardı. içerisinde en başta daha boyut setuptan. daha önce en yukarıda bu şekilde. tanımlamaları yapabiliyoruz ilerleyen. derslerimizde veri tanımlaması değişken. tanımlaması ile ilgili detaylı bir. dersim yer alacak şimdi sadece başlangıç. seviyesinde bu kadar öğrenmiş olsa. yeterli Arkadaşlar biz aynı şeyi buton.

Için de yapabiliriz buraya in tecir. buton diye bir değişken tanımlaması. yapabiliriz ve eşittir deriz buton. gördüğün yer bundan sonra 7 numaralı. pindir diye söyleyebiliriz wapion. mutfağının mamasında buraya buton. yazdığımız zaman artık butonu nimmt. olduğunu algılayacak tır ve ilk dijital. with 7 yayın artık buton diyebilirim. yani butona basılıp basılmadığı bak. diyebiliriz şimdi simülasyonu muz tekrar. çalıştıralım gördüğünüz gibi kodlarımız. düzenli bir şekilde çalışıyor ve. sorunsuz bir şekilde işliyor Evet. bağlantılarımız değer aşamasında olduğu. gibi şimdi yapıyorum. ne. dedi korumak için bir tane 330 onluk. Prens kullanıyor. unutmamak için hemen arıyorsun üzerinden. bir et borcumu artı ve eksi voltajı. uyguluyorum. artı ve eksi voltajları kullanırken artı. kırmızı renkli campeur olarak kullanmayı. unutmayın arkadaşlar Bunlar bağlantı.

Yaparken bizlere yön gösterir nereye. artı biri eksi ye bağlandığımız renklere. bakarak ayarlarız Ben genellikle eksi. atlar için siyah ya da kahverengi koyu. renkleri tercih ederken artı adları için. canlı renkleri tercih ediyorum. derimizde Bütün kullandığımız için. basmadığım zaman kendisi yerlerden. etkilenmemesi için exe altta bir tane 10. kiloluk pirinç bağlıyor şu anda devreşo. de olduğu gibi kurulumu yaptım. bağlantısını yaptım derede bir tane. bütün kullandık dört bacaklı bir bütün. vardı Ben Yukarıdaki İki bacağını. kullandım bastığım zaman kısa devre. basmadığım zaman açık devre formuna. geçiyor kullandı rengini Ardın yoğun 7. numaralı filmden gelen ucuna diğer ürün. ise eksi Hatta bağlı bir tane yeşil. dedim bir tane kırmızı dedim var ve. Ardın yoğun iki numaralı pini kırmızı. dedi 8 numaralı pinli ise yeşilleri.

Bağladım şimdi ardiyo Bilgisayarımı. bağlıyorum ve kodumuzu yüklüyorum et. kodlarımızı ağrıyor yüklendi butona. basmadığım zaman yeşil renklerimiz. yemiyor bu tarafa bastığın zaman yeşil. renk dinledim sönecek kırmızı edeceğim. Evet şimdi butona basıyorum. yeşil dedim sönüyor bıraktığım zaman. yeşili dünyaya. abone ol. bu Eğer ki bu direnci çıkartacak olursan. gördüğünüz gibi şu anda direnci. çıkarttım kullan direncini çıkarttım. çıkartma rağmen sanki basılmış gibi. ağlıyor kuldan direncini çıkarttım andan. itibaren sanki butona basılmış gibi. ağladı Şimdi direncimi yerine taktım. andan itibaren artık düzenli bir şekilde. sağlıklı bir şekilde çalışıyor burada. pullandı renginin önemi bir kez daha. ortaya çıkmış oldu. bugün sizlere Erdin yolu dijital. pinlerini giriş pil olarak nasıl. tanımlayabiliriz tanımladığımız bu.

Filmlere buton bağlanırsak nelere dikkat. etmemiz gerekiyor gibi konuları öğrenmiş. oldu Eğer buton kullanırsak butonların. pula paypal'dan direncine neden. korunması gerektiğinde kavramış olduk. derelerde kullandığımız butonların daha. kararlı çalışabilmesi için mutlaka pilav. ya da puldan birinci kullanmamız gerekir. aynı zamanda butona basıp basılmadığı. kontrolü ilk ve seri nasıl sorgulaya. bileceğimiz de öğrenmiş oldum intecno. komutu ile de butonlara değer atamın. nasıl yapılabileceğini temel seviyede. kavram o len derslerimizde değişken. tanımlamaları ile ilgili daha detaylı. videolarımı yer almış olacak bundan. sonraki dersimizde if else if Face. kullanımı daha detaylıca kavramış. olacağız bu videoyu faydalı bulduysanız. beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı. unutmayın bir sonraki videoda görüşmek. üzere hoşçakalın bay.

All Devices iOS Android Chromecast