ŞİMDİ OYNA

12.05.2024 Arduino başlangıç eğitimi/ 1 Saatte Arduino


� � 
LIVE � �  � � 


12.05.2024

Merhaba arkadaşlar Merhaba Bu videomuzda. Arduino nedir Arda'ya çeşitleri nelerdir. Arduino programının yazılımını nereden. indirebiliriz ve arzuyu kullanarak neler. yapabiliriz bunlara değineceğiz Biz. şimdi öncelikle ağrıyo nedir. bu konusunda detaylı bakacak olursak. arama çubuğuna Mehmet oldu.com. yazdığımızda buradaki yazılarından. Arduino nedir bölümüne gelelim abi. yönlüdür bölümünden Öncelikle alıyorum. ne olduğuna bakalım Arduino bir mikro. kontrolüdür ve bizim bilgisayardan. yazdığımız yazılımı projelerimizi. iletmeyi sağlar bu şekilde projelerimizi. oluştururuz abi yön üzerine bakacak. olursak da a videonun üzerinde bir adet. USB girişi. ve yine baktığımızda güç girişi ve. burada aynı yöne önemli parçalarından. biri olan işlemcisi atmaya 328 mikro. kontrolü görüyoruz ve yine yukarıda ve. aşağıda şuradan temiz olarak bakacak.

Olursak gir işlerimizi görüyoruz Bu. girişler ne işe yarar dijital girişler. vardır analog girişler vardı radyoda. bizim kullandığımız ve bunun dışında. güçle alakalı giriş çıkış filmleri. vardır bunlar arasında baktığımızda. voltaj girişi Yani buradan arıyor hiç. bağlayabiliriz takı buradan bağladığımız. gibi topraklama hatları 5 volt ne 3.3. volt olmak üzere iki tane de ayrıyeten. giriş vardı Şimdi yukarı baktığınızda. dijital girişleri aşağıda da an alıp. girişleri yine bu yukarıda dijital. gelişlerin yanında fw yazısını yani PVP. girişlerinde görüyoruz burada dijital ve. analog farkına bakacak olursak. ve analog girişler 05 volt arası. uygulanan geri dönüp bakın dijital. girişler bunu yapmıyor analog girişler. yapıyor 05 volt arası uygulanan geride. mi İki üzere ona böyle yani 0da 1023. arasında değer alabilir PVC And it edin.

TV bölümü ise yani şu yanında özel. işaret olan bölümleri ss05 waldner. müzikleri yine değiştirir takı. Aralık'taki gibi ve bunu 258 eder Yani. 0255 arasında değer alır ki bunları. projelerimizden kullanırken daha detaylı. şekilde göreceğiz. ve yine ağrıyo onu modeli bizim. incelediğimiz model ve Bu modelin. ayrıntılarına bakmak isterseniz de. burayı yazıyı okuyabilirsiniz şu anda. bizim burada çok fazla ilgilendirecek. farklı bir şey yok. Bu pek ağrıyor çeşitleri nelerdir ve. hangi arduino'yu kullanmalıyız Öncelikle. ağrıyı çeşitlerini görmek için buradaki. verdiğim bağlantıya tıklayabilirsiniz ya. da Google'a ağır Dino protar yazarsanız. buradan arıyorum kendi sitesi olan. arıyorum tavsiye giderseniz ardiyo. çeşitlerini göreceksiniz bakın Biz. ardiuno modeli incelemiştik daha küçük. projeler için ardiyona ya da Arduino.

Metroyu kullanabilirsiniz yine en çok. kullanılan Argın yollardan bir tanesi de. Ardın yok Mega dırar diomede 25 60'ı. farkıda üzerinde çok daha fazla giriş. yani çok daha fazla film Vardır büyük. projelerimizde bunu kullanabilirsiniz. yine ihtiyacınıza göre buradan bir sürü. ardına görüyorsunuz bunları çeşitlerini. inceleyebilirsiniz ki biz sadece. ihtiyacımız olanlara baktık. projelerimizde kullanacağımıza yine. da söylerseniz de bunların hangisinin ne. işe yaradığını cevaplarınız Şimdi. arıyorum kendi sitesinden çıkmadan com2. bölümünden ya da baştan gelelim Google'a. Arduino yazdığımızda acil onu da. komüniti bölümünden Project Hava. tıklarsanız burada diğer insanların. yaptıkları projeleri görebilirsiniz. burada sayfayı Türkçe değiştirmemiz. bizim için faydalı olacaktır daha kolay. anlayabilmemiz için bakın hem başta 16/2.

Ezildi ekranlarda özel animasyonlar. oluşturma göstermiş burada bağlantımızı. bu farklı bir sekmede açalım yine düğme. anahtarını anlama ve kullanma ki biz. projemizde butonları kullanıyor olacağız. aşağıya doğru indiğinizde birçok farklı. projeyi görüyorsunuz biz hemen ilk. açtığımızda girelim Buradan da sayfayı. bu Türkiye değiştirelim. bu sayfamız çevirdiğimizde en başta. kullanılan malzemeleri görüyoruz proje. iki kullanılan malzemeler satın almak. istersek yan tarafındaki satın alma. butonuna tıklayabilirsiniz onuda. göstereyim Mardin yolu Eğer Arduino. noktası ile almak istersek ten 23 dolar. gibi bir fiyat söylüyor bize Tabi daha. diğer Hepsiburada GittiGidiyor en11 veya. AliExpress gibi sitelerde daha uygun. fiyatlara alabiliriz. bu malzemelerimiz verdikten sonra. bu kullandığınız uygulamaları söylemiş. Aha sonra projeyi bize anlatmış proje.

Anlattıktan sonra devre şemasını kodları. hepsini Teker teker burada bize verilmiş. bizde bu konuları kullanarak bu projeyi. burada anlatılan şekilde uygulayabiliriz. bu videomuzda burada kalın bir sonraki. dersimizde Arduino ile programını. bilgisayarımıza nasıl indiririz nasıl. kurarız. biz buna bakalım aynı zamanda. projelerimize de başlayalım bir sonraki. videomuzda görüşmek üzere. Evet arkadaşlar Merhaba Bu videomuzda. arduino'yu Arduino ideyi bilgisayarımıza. indirip kuracağız ve birazcık kuracağız. müdüründen ve arayüzü neler var bunlara. bakacağız arıyor bilgisayarınıza. indirmek için Arda yönü kendi sitesine. gitmemiz gerekiyor ardından o da sisiar. diyorum Kendi sitesidir sizde arama. motorunuza yazarak bu siteye. ulaşabilirsiniz ardiyona sitesine. girdikten sonra sofraya bölümünden. o dolapta tıklarsak.

Abone ol. bu sağ tarafta bize hangi Platformu. indireceğim izi sorduğunu görürüz. buradan kendi platformunun seçip are you. platforma indirebilirsiniz Ben Windows. kullanıyorum Bu yüzden Windows Zip fal. yazan Müzik dosyasını indirip. Bilgisayarımı atacağım bu dosya kurulum. gerektirmeyen Bir dosya indirdiğiniz. zaman doğru da arduino'ya gelişmiş. oluyorsunuz 1004 kullanıcıları. isterlerse 1004 uygulama marketinden de. arduino'yu bilgisayarlarına. indirebilirler bir dost Zip payda. tıkladıktan sonra gelen sitede bize. diyor ki Arduino ile destek olabilirsin. diyor Biz destek olmak istemiyoruz yani. bağış yapmak istemiyoruz Bu yüzden yat. dola bir yere kardiyoyu ücretsiz bir. şekilde bilgisayarımıza indiriyoruz. 392 megabaytlık. Bu bir olsaymış indirmem için videomuza. devam edelim. bu indirmemiz tamamlandı. bu dosya alalım masaüstünüzü atalım daha.

Sonra dosyamızı biz ipten çıkaralım. klasörünüze klasöre çıkartalım. o müzikten çıkarma işlemi bittikten. sonra Harun Yavuz bilgisayarımıza. kurulmuş olacak cidden çıkarma işlemimiz. bitti Zip dosyasını silebilirsiniz. onunla bir işimiz kalmadı klasörünü. açtığımızda abi nokta egze basmamız. Artvin bize başlatacaktır Ben. masaüstünde bulunmasını istiyorum bu. yüzden bunu kısayolunu oluşturacağım ve. daha sonra da oluşan kısayolu masaüstü. atıp burada kapatacağım Eğer klasörün. masaüstünüzde durmasını istemiyorsanız. bilgisayarda istediğimiz herhangi bir. yere taşıyabilirsiniz Biz kısa yolumuza. tıkladığımızda Arduino programımız. açılacaktır radyoyu de açıldığında. programımız açıldığında karşımıza iki. tane bölüm çıktığını görüyoruz bunlar bu. işe tak ve boyutluluk bizde kodlarımızı. Bu ikisini yazarak yazılım larımızı.

Oluşturacağız projelerimiz oluşturacağız. Peki nedir bu mu hiç etap. Evet arkadaşlar biz bir kez çalışmasını. istediğimiz kodları oy kitap bölümünü ve. tekrar tekrar arka arkaya tekrarlamasını. istediğimiz kodları da voltluk bölümünde. yazıyor olacağız bunun bir örneğini Az. sonra uygulama üzerinden hemen. göstereceğim ama önce şu Plajı açıklayıp. eğer biz yazdığımız konuda bir açıklama. eklemek istiyorsak çift ilaç kullanarak. bunu yapabiliriz hardiyo bunu koz olarak. algılanacak ve sadece bu yorum satırı. olarak kalacaktır yine. Bu nasıl aşk olduktan sonra Yıldız. ekleyerek yazdığımız her şeyde kardiyo. açıklama satılık olarak kullanılır. Ve arkasından da bunu kendisi zaten. otomatik kapattı entere tıkladığımda. yıldızlaştığı kapatırsa kardiyo bunu. yine koz olarak görmeyecek ve bu. açıklama satıyorum satır olarak burada.

Kalacaktır şimdi gelin ardına üzerinden. bir tane örneğe bakalım. bu örneğe bakmadan önce bir şey daha. göstereyim Biz yaptığımız yazılımları. kartımıza yüklemek için Yukarıdaki. menülerden araçlar bölümüne gelip önce. kartımızı seçmeliyiz daha sonra da. Arda'yı bilgisayarımıza bağladığımız. Porto seçmeliyiz Bunun arkasından. yükleye basarsak. bu programı ardiyo yüklenmiş olacaktır. yan tarafında bulunan bölüm ise. yazdığımız kodun doğru çalışıp. çalışmadığını kontrol etmemizi sağlayan. bölümdür. Evet şimdi gelin dosya örnekler diyelim. O bizim çok Örneğin verildiğini. görüyoruz ücretsiz Play sensör kontrol. analogdijital basit gibi biz başına. tıklayıp linke tıklarsak bir tane bilet. yakma ve söndürme yazılımını hazır. olarak bize gelmiş olduğunu göreceğiz. bakın buraya bir açıklama eklemiş yorum. eklemiş bunu kaldıralım bunla bir işimiz.

Yok yine buraya bir açıklama eklemiş. açıklamaları silelim. abone ol. abone ol. abone ol. tüm Bu açıklamalar da sildikten sonra. sadece bizim elimizde yazılımımız. kalıyor şimdi biz birbirine Çıkış vermek. istiyorsak ki bunların detaylarını. projelerimizde deyince değildi daha. güzel bir şekilde kullanmayı öğreneceğiz. Bu bir model komutunu kullanmamız. gerekiyor kim o'da komutu ofisine çıkış. verecektir ve buraya birimize hangi. pilavı alacağımızı yazmamız gerekiyor. bu birbirine çıkış verdikten sonra bugün. vasıtasıyla projemize güç gitmesini. istiyorsak da dijital Right komutunu. kullanabiliriz. bu dijital Right komutunu yazdıktan. sonra beynimize girelim çıkış verdiğimiz. bin'e girelim ve bugün Ah yine. tanımlamasını yaptığımızda Pine 5. wattlık güç gidecektir. var ya bu şekilde aslında bağladığımızda. yanlış olacaktır alt tarafta yer alan.

Bile komutu ise milisaniye cinsinden ne. kadar süre bu şekilde çalışsın Aslında. bu dile komutuyla Bunu söylüyoruz. milisaniye cinsinden olduğu için bir. saniye Yani bir saniye protein yanık. almasını istediğimizi Bir yazılım. hastasıyla programımıza belirtiyoruz. la lo komutu ise dediğimizi. söndürecektir miniş binli saniye Yani. bir saniye bunu sönük almasını. istediğimizi söyleyebiliriz E peki. elimizde ardiyo ya da diğer araçlar. Yoksa bu kodu nerede deneyebiliriz şimdi. diğer dersimizde de burada ineceğiz. var bunun için kullandığımız iki tane. uygulama var var çünkü ülke politik. bunları da diğer dersimizde Dinin ve. hatta şu yazdığımız konuda bu ırk. üzerinden ve polisin üzerine. çalıştırmayı öğrenelim simülasyonlu. Bu bir sonraki videomuzda görüşmek üzere. Evet arkadaşlar Merhaba Bu videomuzda. tinkercad kullanmayı a104 kullanırız.

Simülasyon nasıl başlatırız dikkat nedir. bu gibi konulara değineceğiz bu. videomuzda şirketi tanımış oldun. ilerleyen projelerimizde de ardiyo. simülasyon larımızı önceki kötü. üzerinden yapacağız şimdi tükettiği. anlatırsak en başta kendi sitesi geliyor. bu tinkercad.com A girdiğimizde de bizim. böyle bir sayfa karşılıyor tinkercad ne. için kullanılır önce bunu bahsedeyim. elimizde ardiyo ve devre hazırlayacak. parçaları olmayabilir bunların satın. almamış olabilirsiniz Çünkü alınması. gereken parçalar özellikle proje yapmak. için elimizde olması gereken parçalar. uygulamada görmek istiyorsanız İyi ben. elimde parça yok nerede göreceğiz bu. uygulamaları nerede kullanacağım nasıl. döneceğim şimdi önce tinkercad de bu. projeleri yapacağız daha sonra bu. simülasyonu çalıştırdıktan sonra. simülasyonu Muz da hata Yoksa bunu.

Bu devre üzerinde o uygulayarak. o uygulamasında görmüş olacağız biz tek. harekete ilk girdiğimizde sayfa. Evet bu şekilde görünüyor dedik yukarıda. Galeri bölümünden daha önce yapılmış. uygulamaları görebilirsiniz bırak. bölümünden sizde görüşmeler edebilir. veya belirtilen görüşlerin. da okuyabilirsiniz öğrenmek ve öğretmek. adlı iki tane bölüm var Eğer öğrenmek. istiyorsanız 1040et öğreten videoları. buradan ulaşabilirsiniz ve. öğretebilirsiniz de kayıt olmak için. hemen katıl butonuna basmanız gerekiyor. bundan sonra kişisel hesap mı. oluşturacaksınız öğrenci misiniz. eğitimde misiniz bunu soruyor kişisel. hesap oluşturmaya bastığımızda da. epostayla Kay Yok Google'da oturum aç. yapıldı oturum aç seçenekleri var yine. diye oturum açma seçenekleri dedi. Microsoft ve Facebook görüyoruz aslında. bunları açıklamamız işimizi.

Kolaylaştıracaktır ama biz epostayı. tıkladığımızda da bizden Öncelikle. ülkemizi istiyor hangi ülkede. yaşadığımızı soruyor birkaç tane bilgi. buraya da rastgele Ayları günleri. Gelecek olursak. bir sonraki dediğimizde bunu kaydediyor. kullanıcı adı a parola ebeveyn epostası. girdikten sonra hesabımızı. oluşturabiliriz eposta adresimiz. üzerinden Şimdi benim zaten hesabım. olduğu için ya ben Google'da giriş. yapmak istediğim için. bu oradan Google'a tıklayıp. ne olacak devam yeterli artık hesap diye. sormadı Benim buraya bağlı olan hesabımı. sildim Şimdi giriş yaptıktan sonra 3D. tasarımlar bölümü var biz bu bölüm. ilgilendirmiyor Biz burada yer alan. sirküs bölümünden. ve elektronik devreler oluşturacağız. burada Arzu'yu kullanabiliyoruz yeniden. oluştur dediğimizde. O bize tinkercad kendisi devre. elemanlarını açtığı bir sayfaya.

Bağlayacak şimdi buradan. ve istediğimiz parçayı tutarak bu tarafa. atabiliriz Arda yuttum. bu fotoğrafa sürükledin Eğer parçayı yan. tarafta göremiyorsanız arama bölümünden. parça yaratabilirsiniz isimle. verebilirsiniz buna tutup attıktan sonra. biz Ardını diyelim Bunun ismi abi olsun. bu daha sonra bizim işimize yarayacak. olan parçalardan bir tanesi de. ve en özel küçükler Yani biraz borç. olarak isimlendirilen devre. projelerimizde bu Tinker Cat. uygulamasını çokça kullanacağız. yaptığımız her proje burada model deyip. daha sonra. o uygulanmayacak kez. O geçen ders bir tane LED. Ya yazma uygulamasının kodlarını. girmişti kedimizin rengini ve ismini. değiştirebiliriz bizim Şimdilik aynı. kalsın ve Led yakma uygulaması için. olmazsa olmazımız direncimiz. bu geldiğimizde buraya koyalım eksi. bacağına ve direncin değerini soruyor.

Bize arkadaşlar buna Önümüzdeki derste. Polislikten sonra da buna bilmiyor. olacağız neden dirençte mesela 220. kullandım neden 320 kullanmadım ya da. neden 10000 kullanmadım bunlara. bakacağız şimdi bizim ihtiyacımız olan. Led yakma uygulaması için ihtiyacımız. olan parçası bu kadar Aslında şimdi. bunları yaptıktan sonra bakın şuradan. bir sürelik vererek mesela parça. çevirmek istediğimizde istediğimiz. tarafa da bunu çevirebiliriz. bu ve. da herhangi bir boşluğa girip bu boşluğa. tıkladığımızda bizim için kablo çizmeye. başlayacaktır Tinker Cat. E tabi bitirdiğimizde tekrardan takmamız. gerekiyor aynı şekilde tıklayıp ilerle. dirsek her tıkladığımızda bunu bırakıp. çevirecektir bizim için. bu şöyle çevirelim. ne arıyor gene bağlayalım. Ben buradan Yine kablo omuzunda rengini. istediğimiz gibi seçebiliriz. oynayabiliriz.

Da bu şekilde güzel bir uygulama güzel. bir kullanım alanı sunuyor bize. diğerleri müzede geçen dersimizde ne. demiştik. 16 bile vermiştik yine 6000 olsun. bu kablo muzun Rengi de siyah olsun. arkadaşlar bu şekilde kalsın şimdi. devrimizin kurduktan sonra da. simülasyonu başlat diyerek simülasyonu. başlata biliyoruz ama daha öncesinde. kodda yazabiliyoruz o gün kol bölümüne. tıkladığınızda bize bloklar halinde. kodları bir Aslında bu bloklar işimizi. çok kolaylaştırıyor hani çok daha kolay. anlamamızı sağlıyor yeşil 22/7 yüksek. olarak ayarla yani yerleşik dedi yap. yerleşkede alçak olarak ayarlayan neydi. söndür oluyor ama biz. Bu sadece metinden oluşan kollar yazmak. istiyor zaten bu şekilde buna gelmemiz. lazım Hatta bakın burada kendisine. 13'üncü gününe çıkış vermiş Biz bunu. altı yapmıştık altı yapalım alt olarak.

Değiştirelim altı güne bağladığımız için. kablolu tekrar oynamayalım konumuzda bu. şekilde yazdıktan sonra istersek burayı. blok artı Metin Yani hem bloke metin. olarak da görebiliriz kol bölümünü Bize. şu anda lazım olan Kısmetin. bu konu bölümünde de gerekli. ayarlamaları yaptıktan sonra simülasyonu. başlat dediğinizde o uygulama sizin için. çalışıyor olacak bir simülasyonu. başlatmadan şu kablo muzla düzeltelim. abone ol. Evet şu Ben tablomuz da da sinirim silme. tuşuna bastığımızda kabloyu siler. simülasyonu başlat dediğimizde de şimdi. rasyonu başlaya bu şekilde yazdığımız. konuda geçenler görmüştük kurdu. dediğimiz bir saniye yanıyor Bir saniye. söylüyor bakın ne demiştik geçen. dersimizde tekrar edecek olursak kimod. komutu hangi final. bu girişmi verecek çıkış mı vereceğiz. bunu ayarlamamızı sağlar demiştik.

Dijital olarak komutu giriş veya çıkış. olarak ayarladığımız film durumunu. belirtmenizi sağlayan komik demiştik Biz. bunu hak vererek burada Lambayı. yapmasını söylüyoruz gelen komutu. milisaniye cinsinden burada yazdığımız. işlemi ne kadar süre kalacağını söylüyor. Biz bin milisaniye demiştik bakalım mili. saniyede burada Yani bir saniye. dizimizin yanı kalmasını istiyoruz Nail. şekilde dijital bırak yazarak çıkış. bildiğimiz pinim Burunu doğal olarak. görebiliyoruz Bu da dediğimizi. söndürecektir Dilek diyerek bilmeni. saniye ekleyerek. O bir saniye dediğin sürü kalmasını. istiyoruz ve bunu boyutlu bölümüne. yazdığımız içinde bu sürekli tekrarlayan. bir işlem oluyor o işe tat bölümünde bir. defada bitiyordu bu işten Biz Eğer. buradan beni Selim. da biraz duralım. 2000'li film m500 yaşasaydım ne olurdu. Ben ona bakalım.

Evet şimdi başlatalım simülasyonu muzu. Bu gördüğünüz millet daha hızlı Yani. bunu Düşündükçe daha hızlı yanıp sönmeye. devam edeceksin bunu yükselttikçe de. daha yavaş yanıp sönmeye devam edecektir. bunların detaylarını projelerimizde. bakarız Şimdi bu simülasyonu muzu. aklımıza bulunduralım bunu tekrar tekrar. alacağız. o simülasyon durduralım bu videoyu. burada bitirelim bir sonraki videomuzda. görelim gördükten sonra da artık şu. elektronik bölümünde anlattıktan sonra. bu projeyi uygulama olarak. bu bizzat atar diye öyle görelim. uygulama olarak bu dersimiz burada. bitirelim arkadaşlar diğer videolarımız. da diğer videomuzda görüşürüz arkadaşlar. Merhaba Bu videomuzda da politik. uygulamasını tanıyıp göreceğiz ve nasıl. kullanıldığını anlatacağım Öncelikle. bilgisayarınıza indirmek için Google'a. politik yazdığımızda Bizi kendi sitesine.

Yönlendirecek bir zaten x tıklıyoruz. polisince buradan dolap bölümüne. tıkladığımızda. a blazing indirmek için 8 euro gibi bir. ücret istediğini göreceksiniz Tabi ben. daha önceden indir kurduğum için. ve tekrar indireceğim ama siz bu ödemeyi. yaptıktan sonra indirebilirsiniz ya da. internette çeşitli sitelerde ücretsiz. versiyonları varsa bunları. indirebilirsiniz fighting önceden. ücretsiz bir uygulamaydı Ama şu anda. diyor ki bize bize destek olmak için 8. euro gibi bir ücret ödeyebilirsin bundan. sonra da protein ki kullanabilirsin. diyor Şimdi biz uygulamamızı indirip. kurduğumuz varsayalım zaten indirmesine. kurması diğer programlarda olduğu gibi. çok basit Siz indiriyorsunuz. tıklıyorsunuz kuruluyor bir politika. açtığımızda. O bizim öyle bir arayüz karşılıyor önce. Hoş geldin ekranı daha sonra yan tarafta.

Devre Şehmuz oluşturabileceğimiz bölüm. de vries şemasını oluşturduktan sonra bu. shamone elektrik bağlantılarını. gördüğümüz şematik görünümü baskı devre. bölümü ve kodlarımızı yazdığımız kot. bölümü bulunuyor Siz indirip açtıktan. sonra uygulama İngilizce olarak. gelebilir burada düzenli değiştir. bölümünden tercihlere tıklarsanız. buradan istediğiniz gibi. ayarlayabilirsiniz yukarıda yer alan. menüde yine Diğer ayarları da diğer. tercihlerinizde buradan. değiştirebilirsiniz bizim kuracağımız. bir şey yok yeri geldiğinde uygulamayı. da kullanacağız örnek olması açısından. bir tane. bu devre oluşturalım ardından da şunlar. yakma devresi buradan oluşturalım yan. tarafta bizim kullanacağımız. malzemelerin şemasını görüyoruz. malzemenin üstüne geldiğimizde aşağıda. özelliklerini yazan özellikleri yazan. bir menü açılıyor yukarıdan.

Aratabilirsiniz yada buradan yan. taraftan tıklayarak buraya tıklayarak. aratabilirsiniz arama bölümüne ya da. buradan elektrikli olarak kullanacağınız. basitce mallar varsa zaten bilindik. yükledik yük bir şeyler varsa bunlar da. kullanabilirsiniz buradan ardunio Uno. modelimizi seçelim daha sonra bunu. getirelim Fırat borcunuzun. bu şöyle üstüne yerleştirelim şimdi. geçen. bu internet uygulaması videosunda. dersimizde biraz kullanmıştık direncimiz. de getirdim şöyle rastgele yerleştirelim. ve yine bakın aşağıdan yan taraftan. direncin özellikleri var demiştik. buradan direncin kaç O hemen ya da kaç. kilo Oh ne olması gerektiğine göre Siz. seçimleriniz yapabiliyorsunuz zaten 220. o hemen olarak için geldiği için ben şu. anda değiştiriyorum Bize bir tane led. lazım Neyimize alalım. bu edilen eksi ayağı direncimiz de.

Gelecek şekilde bırakalım Şimdi bundan. sonrası kabloları oluşturmaya bağlı. kablo oluşturmakta aynı tinkercad de. olduğu gibi. bu tutuyorsunuz. e basılı tutarak istediğimiz yere bağlı. canlı şekilde çekiyorsunuz. bu bırakıyorsunuz daha sonra biz ne. yapmıştık altıncı Filo bağlamıştı kart. ayağımızda aynı şekilde tutalım ve 6. film izle. da bırakalım bu şekilde bağlantınızı. yapmış olduk artık kol bölümünde bunun. kodunu yazdığımız da onun içinde ne. demiştik Bu id setup. bu daha sonra arkasından kim o'da. komutuyla bir model yazarak demiştik. hangisine çıkış verdiğimizi söylememiz. gerekiyor ya da giriş verdiğimizi. söylememiz gerekiyor bir çıkış. verdiğimizi nohut yazıyoruz bu şekilde. çıkış vereceğimizi belirtiyoruz yine. arkasından boid ruh bölümümüz geliyor. bize bu bölümü nedeni yazıyorduk Digital. konuştuğumuzda da bu bina güç.

Gönderebiliyorum şimdilik. bu kodumuzu yazmayalım Filiz. uygulamamızı tanımış olduk yine yeri. geldiğinde bu uygulamayı kullanırken de. daha detaylı bir şekilde göreceğiz Biz. şematik bölümünde bakalım kurduğumuz. devrenin şemasını burada görüyorsunuz. hangi bağlantıları yaptığımızı buradan. inceleyebilirsiniz yine bağlantılarınızı. burada detaylı olarak gösteriyor bize. bir diğer videomuzda artık bu led yakma. projemizi. bu gerçek hayatta uygulamalı olarak. gördüğü doğrudan ardı üzerinde bir. sonraki videomuzda görüşmek üzere Gerçi. o videodan önce şu direnç renklerine. göre belirliyoruz biraz elektronik. konulara gideceğiz çok kısa detaya. girmediğimiz bir video olacak bir. sonraki videomuzda görüşmek üzere. Herkese merhaba arkadaşlar bugünkü. videomuzda da irenç Bolt What ve direnç. renk kodları nedir Bunları da ince ve.

Direnç Arduino için özellikle direnç. renk kodları nasıl buluruz Diren şehrin. nasıl buluruz bunlara bak burada Yardım. almak için Mehmet doğru nokta com. adresine gittiğimizde direnç renkleri. bölümünü toplayabiliriz burada bir kısa. özetlemek açısından yazı yazdım. İstediğiniz zaman buradan yardım. alabilirsiniz çok uzun bir konu. olmayacak çok detaya girmeyeceğiz. elektroniğin çok fazla detayına inmeye. gerek yok ağrıyo için projelerimizde. kullanacağımız kadarıyla bilmemiz. gerekenleri burada anlattım ve. projelerde farklı bir konuyu Eğer. karşımıza çıkacak olursa da bunu da yine. burada. bu yazıya eklenmiş bir şekilde. paylaşıyor olacak sürekli güncellenecek. Yani bu yazı karıştırdığımız yerde. buraya girip bakabilirsiniz Şimdi. öncelikle bizim bilmemiz gereken şey. amper yani elektrik akımı birimi a aynı. gösterilir Eğer bir yerde a harfi.

Görüyorsanız denklem kurarken de ı harfi. ile ifade edilir Bu denklemi falan Sonra. göreceğiz. ve bu harfleri görüyorsanız bir iki bu. amperdir tek Alper nedir. ve bu Daniel Park geri demek ki. sonucunda iletken bir madde üzerinde. elektrik yüklerinin hareketi olarak. tanımlayabiliriz biz amperli şimdi bu. kadar diyelim çok fazla bir dediğim gibi. ayrıntı yine gerek yok anlamanıza Gerek. yok Çok fazla çünkü ampiri yani. kullanmayacağız görüşmeyeceğiz Bu kaç. amper miş bu neymiş diye ölmeyeceğiz. bizim işimize yarayan kısım da. gerektiğinde küçük bir Google aramasıyla. da istediğiniz sonucu elde edebiliriz. What elektriksel güç anlamına geliyor. diğer tüm fiziksel bilimlerde olduğu. gibi Elektrikler de güç Birim zamanda. yapılan enerji miktarını ifade eder bunu. bilimine baktı Birim zamanda yapılan. enerji miktarını What diyoruz gücü çok.

Basit şekilde devrimizin çektiği akımı. ve gerilimi çarparak bulabiliriz diyoruz. ve güç Az önce söylemiştik akım ve. gerilim ifade ediyor Bu üçüncü çarparak. Biz Batı bulabiliriz bu denklem. sayesinde eşittir uçak ve denklemi. sayesinde güç itirazı. doğum günün ve bizi açılıp. bilgilendirecek bölüm olan direnci. gelelim direnç bölümü ve o Hmm yasası. şimdi bunun sembolü lazım bize Çünkü. kullandığımız simülasyonlar da Tinker. Cat olsun poliklinik olsun bu sembolü. görüyoruz büyük Omega bunu sembolü ve. tekrar kender r harfi ile ifade ediliyor. arkadaşlar direnç ne işe yarıyor. derseniz de direnç akımın fazla geldiği. yerde o akımın gereksiz kısmını. engelleyerek devrimizin zarar görmesini. engelliyor Yani az sonra bu videodan. sonra kuracağımız devrede dilediğimiz. dediğimiz yapmamız için bir direnç. bağlayacağız ve bu bağladığımız Diren.

Sayesinde ligimize gelen akım lerimizin. patlamasını. bu ölecek Nedim izin görevini. yitirmesini Öncelikle dinimizin sadece. ihtiyaç olan ki bu 0,0 sıfır amper gibi. birşey olması lazım sadece bu gücü. almasını sağlayacak şimdi eğer siz ben. hangi Devreye ne kadar güç vereceğim. diye merak ediyorsanız Ne yapıyorsunuz. gerilim eşittir akım çarpı. Bu akım çarpı direnç formülü bunu. bulabiliyorsunuz gerilimi akımı. hesaplayan makineler var ama bunların. hiçbirisi bizim ardinoda kullanacağımız. makineler değil ha detaylarında. kullanıyoruz mesela bazı videolarımız da. kullanırız Ama küçük bir Google. aramasıyla bulunabilecek şey bir. makineyle ölçmekte tabi ne kadar gerekli. Burası da tartışılır şimdi bizim burada. ihtiyacımız ayıracak şey şu. Bu bir devre kurduk ve bu devreye net. ekledik veya başka bir devre kurduk bu.

Devreye bir tane buton ekledik ya da E. potansiyometre zaten kendisi bildiren. potansiyometre olmaz ya da mesela. Bluetooth modülü falan etmedik. telefonumuzdan Bluetooth cihazını ardiyo. Veli göndereceğiz Bunlar da mesela. Bluetooth cihazına hangi mi. o renklerde direnç kullanacağız ya da. ampul yandan Bak koyduğumuzda bu damlaya. hangi direnci koyacağız bunu bulmak için. mesela çizgimiz videomuzda 220 Ohm. direnç kullandık bunu hesaplama mız. lazım ya küçük bir hesapla bulabiliriz. Bu tabloyu ben Google'da küçük yaratma. ile buldum sizde İstediğiniz zaman bu. kadar atmasıyla bulabilirsiniz şimdi. önümüzde İki seçenek var Mesela dedi ki. siz de ikisi de videoda 220 o hemen. zaten videoda Biz bunu renklerini. göstereceğiz Zaten çok fazla kullanılan. renk çeşidi yok Bunları aklınızda. tutmakta zorluk çekmeyeceksiniz ama.

Bulmak isterseniz d220 o h&m direnç. lazım Ve bunun renklerini bulmak. istiyorsak da Arkadaşlar bunun ilk. harfini ya 22 harfine Aynen alıyorsunuz. ve bakın burada sayı bölümüne verilmiş. bize iki iki iki tane kırmızı renk. yazıyorsunuz iki tane kırmızı var. menümüzde var üçüncüde 22 ile Neyi. çarparsak. 320 elde edelim Hani 220 o hemen dedik. ya 22 ile 13 atmam gerekiyor on Burada. nerede 10151 eşittir on demişiz on. burada o Hangi rengi denk geliyor. kahverengi yani bize ne lazım da iki. tane 22 amirliğinde kırmızı kırmızı. kırmızı bir tane de on çarpı 10 üzeri. bir bir tane Oo burada kahverengi. kırmızı kırmızı kahverengi renkleri. bizim ihtiyacımızı karşılayacak Bir de. onkaya bakalım ya da 20 kaydı. bakabiliriz Buka dediğimiz olay zaten. sosyal medya platformlarından. kullanıyorsanız özellikle Ayşe. nasılsınız Iğdır son zamanlarda bayağı.

Şu kadar K takipçi bilmem ne diye. söyleniyor e 3 tane sıfıra ifade ediyor. Yani bizim 10K dediğim için on yanına üç. tane de sıfır yazdığımızda 10000 oluyor. 10000 Şimdi biz ne yapıyorduk 10K 2 k. harfi aynı al. 11 harfli onun birinci birinci rakamı 1. 2 rakamlı sıfır kahverengi siyah bulduk. bulduk bu sonra üç tane sıfır. ekleyeceğiz yani Bize lazım olan değerli. 10 üzeri 3 Bu da hangisi turuncu bize. hangi renkler lazımmış kahverengi siyah. turuncu diyelim ve. Ne dersiniz burada bitirelim diğer. dersimizde Tinker Cat üzerinde bu. dirençleri birazcık daha detaylı. görebiliriz ya da şuradan dakika tititi. şuradan herkese girelim şimdi bu şekilde. hesaplayabilirsiniz dedik Çünkü ncap'ten. bakabilirsiniz ya da Google'a. kullanacağınız malzeme Neyse bunun için. hangi direnci kullanmam lazım diye. aratıp. ve o direnci de bulabilirsiniz ya da 220.

O h m plan şehitlerin merak ediyorsanız. bu şekilde arka tarafta bulabilirsiniz. kırmızı kırmızı kahverengi olarak. görsellerde direk karşınıza çıkacaktır. şuradan bakalım bu devre geçen. dersimizde hazırladığımız devrede Tinker. Cat dersimizde de hemen şuradan. geliyorum Bakın bu ne kadarlık bir. direnç olmasını istiyorsak bunun üstüne. tıkladığımızda. ve kendisine ait bilgi ekranı. açılacaktır Biz Oh anne olmasını. istiyoruz buraya 220 yazdığımda bugün. renkler ne oldu kırmızı kırmızı. kahverengi adam bu devreyi çalıştırmak. için 330 da yazabilir miyim yazarım ama. Nedim'in şu ışığımın parlaklığı. azalacaktır başlatalım bunu örnekle. göreceksiniz şimdi. da bu şekilde kutumuz ayarladığımız için. hazır çalışıyor 140 yazdık mesela. o simülasyon Dur dur diyelim 440 dedik. rengi değişti ve parlaklık azaldı şimdi. nasyon dur dur diyelim 500 olsun.

O her direncin ayrı rengi var bakın. parlaklık biraz daha azaldı buraya 700. yazalım. bu parlaklık biraz daha zaman Hatta. İnelim bir yazalım 1K olsun simülasyonu. başlattığı parlaklığını iyice azaldı Bu. şekilde sizde direnç renkleri ne buradan. bakabilirsiniz bin kaldık bir kaldık. direncin renkleri de burada çıkıyor. karşınıza eğer biz direnç kullanmazsak. ne oluyordu trench kullanmazsak da. ve bu direnci ortadan çıkardığımız için. direnç şu anda sıfır olarak gözüktüğü. için yani renk yok gibi gözüküyor bakın. ampulün ampul üstünde bir tane ünlem. işareti yanıyor ve diyor ki bu hafta şu. anda güç çok fazla geliyor bu ampul genç. kullanılmazsa patlar bu ampul işlemini. kaybeden Neden Çünkü kendisine. gerekenden çok daha fazla elektrik akımı. gücü geldiği için bu ampulün işlevini. yitirmesine sebep olacaktır diyelim.

Burada kalalım diğer dersimizde artı. kardiyoda led yakma uygulamamızı hayata. geçirelim. ve diğer dersimizde görüşmek üzere. Evet arkadaşlar merhaba artık uygulama. yapmak için hazır et bu uygulamalarda. yaptığımız tüm şemaları ve kodları. www.memethol.com adresinde. bulabilirsiniz Hadi gelin hemen ardından. öyle İlk uygulamamız olacak olan Led. yapma uygulamasına geçelim önce şemanızı. çizelim kodumuzu yazalım daha sonra. ardından uzatıp çevremizi kuralım. ilk öncelikle then köfte girelim. bu firkete giriş yaptıktan sonra. bu daha önce yaptığımız hiçbir tasarımı. kullanacağız Bu da daha önceden Devri. oluşturmuştur yeniden oluşturarak. başlayacağız. en yeni devrimci oluşturmak için yeniden. oluştura tıklayalım daha sonra Kendimiz. için lazım olacak parçaları alalım tabi. en başta Ardın yol lazım olacak ardiyeye.

Alalım koyalım daha sonra Brad borcumuz. alalım koyalım. var bunun arkasından Bize bir tane. çok irenç lazım direncimizi alalım. rastgele yerleştirelim dediğimiz lazım. dediğimizi alalım koyalım Şimdilik bu. kadar bu devletimizden direncimiz et200. 20 O hemen olacak şekilde ayarlayalım. zamanımızın atmamız için direncimizi de. lambamız ın eksi ayağını yerleştireceğiz. anot katot vardır Burada bir tane 8 bir. tanesi artı anlamına gelir onu katodu. detaylarında hepsi tende Mehmet org.com. paylaşıyor olacak Bunu yaptıktan sonra. bize eksi ayaktan gelen direnci. Bu arada yüzlerinde gene de yani. aranıyordaki topraklama İsa'ya. bağlayacağız artı ayakta giden. kalktığımızda Hangi filme bağlamak. istiyorsan ona bağlayacağız ve yazılım. da da o bina eski Biz bugün çıkış. veriyoruz senin Elimizi bugünden. gönderdiğin güç aracılığıyla yapacaksın.

Biz 6'ya bağlayalım kapılarımızın. renginde oynamaya gerek yok bölümüne. gelelim mkop bölümünde Metin seçelim. Evet şu anda 13. filmde ayarlı olarak. gözüküyor artık kol yazma işlerine. başladığımızda göre biz burada farklı. tanımlamalar farklı komutlarda öğrenelim. ilk öğreneceğimiz komuta ilk komutu. olsun ilk komutu bizim. 11 Pin Up farklı bir isim vermemizi. sağlayan komutlardan bir tanesi Tabii bu. benim tam sayı ifade edecek Tam sayı. nedir eksi bir artı bir artı on egzoz. Bunların hepsi tam sayıdır ardı yosi. yazılım dilini kullandığı için bu. yazılım dili ile aynıdır ilk komutunu. kullanılışı ve sahiplerinde detaylı. olarak yine Mehmet duru.com da. paylaşıyor olacağım videonun da. açıklamalarda kaynaklar kısmında yazıyor. olacak ilk ama bunu yazdıktan sonra biz. buraya hangi renkle bağladık kırmızı Bık. kırmızı olsunlar kirmizi let yazdık Ve.

Arkasından yapacağımız işlem buraya eşittir koymak işitir koyduktan sonra karşısına hangi birini yazarsak O filin adı artık o kim değil kırmızı nettir Yani biz buraya 13 yazarsak artık 13 filmin ismi 13. değil Kırmızı nedir Evet şimdi hangi girişe bağlamış tık ne denizin altı girişi O yüzden ben bunu 6'ya işitecek ilimizin et eşittir altı Şimdi bunu define ya da yapabilirdim Fakat onun daha sonraki kodlarda görelim güzellik ne yapacağız Normalde buraya altı yazmanız gerekiyordu biz altı yazacağız neydi altıncı filmin ismi Kimimiz ile eşittir koyduğumuzda eşittirin sağındaki değeri sonundaki değeri atılmış oluyoruz Yani artık 6.

Filmin ismi Kırmızı led oluyor bak. buraya Samet'le yazabilirsiniz turuncu. ve yazabilirsiniz buraya yazdığınızı. önemi yok Önemli olan artık 6000 yerine. bu ismi kullanıyor olmanız ki bu da. diyelim polisinin 13'ünde doldurduğunuz. Aralık girişlerde doldurduğunuz ve bu. durumda 1516 dan 20 tane led elde. ettiğimiz her birinin Rengi farklı bir. Siz karıştırmamak istiyorsunuz Ne. yapacaksınız hangi neydi hangisine. bağladığınız onun üstünde buraya. verebilirsiniz Bu. bu şekilde kullanabilirsiniz yine buraya. gelelim. bu kimizi net yazalım. bu burada kırmızı Merkez Alan kirmizi. ile Eh artık yazılımımız hazır Şimdi bu. noktada şurada inelim o işe tatlı 7 tek. bir kez çalışmasını istediğim kodlar. boyut nokta sürekli döngüler olmasını. istediğim kodları yazdım bölümde. buradaki pirmoda ifadesi. ve istediğimiz bina giriş veya çıkış.

Verebildiğimiz ifade edip bir mod. yazdıktan sonra bir modla beraber hangi. dedi Bi giriş ol giriş ve çıkış olarak. ayarlayacağım ımızı seçebiliriz ki Biz. şu anda bu whetten bu Şehit gitmesini. istiyoruz ki bunu çıkış olarak ayarladık. yine dijital renk komutuyla da ne. yapıyorduk 17 gücünü açıyor muyuz yoksa. öğretmen gücü kesiyoruz bunu. ayarlayabiliyor dileğiyle Play'de. arkadaşlar milisaniye cinsinden ne kadar. yalnız ne istediğimizi söylüyorum şimdi. kodumuz yazdık hepsini ayarladık artık. simülasyonu başlat dediğimde nedenimiz. yanıp sönmeye başladı Bir tane Hata var. diyor ve bu hata da diyor ki burada. açıklamanın sonunda noktalı virgül. koymamışsın diyor orduyu her yazdığımız. komutunu sana noktalı virgül mutlaka. koyun Yoksa bu şekilde hata alırsınız. simülasyonu başlat diyelim ve artık. şimdi. mı başladın edemeyiz yanıp sönüyor şimdi.

Gelin bunu uygulamaya dökelim. ilk öncelikle şu kodumuzu buradan alalım. kontrol ciğer yapalım şuradan arıyoruz. açalım. bu ve bu kodu ardiy omuza yapıştıralım. arıyoruz da yapıştırdıktan sonra. doğruluğunu kontrol edelim bize bir de. bunu kaydetmek istermisiniz diyor bu da. ne olsun net yapma uygulaması bu. şekildedir sitede paylaşırız hayal. ettiğim. bu çalışmamız devren de şu anda tuşuna. bastığımda arıyorum bayrağı bağladı. tuşuna bastığımda kodu Mardin olacaktır. Ama bunun için öncelikle Hadi. gelinlikler ve beraber kuralım. Arkadaşlar öncelikle alüminyumu. Bilgisayarımı bağlıyorum ve Bilgisayarım. daha önce yazdığım kodu yükle butonuna. basarak ardiyona istiyorum Daha sonra. dediğimi alıyorum Nedim'in eksi ve artı. bacaklarına dikkat ediyorum Kısabacak. eksi uzun olacak artıdır borcumuz her. hangi bir yerine takıyor Daha sonra 220.

O Hemen alıp 7nx bacağını takıyorum. bu video tarafınıda platformumuz. üzerindeki eksiği ölümüne takıyorum ve. daha sonra bilet vurdun eksi bölümünden. kablolu alıp Adıyaman üzerindeki genelde. girişine daha sonra arıyorsun altıncı. filmi de denedim ii artı ayağına. iş bakıyorum. ne yaptın. abone ol. bu ve bu şekilde devrimiz grup ilk. uygulamamızı tamamlamış oluyoruz çok. basit bir devre başlangıç açısından çok. önemli ama şimdi konumuza birkaç komut. ekleyip burada bu tane ekleyerek. butonuna bastığımızda butona. bastığımızda yanmasını sağlayalım. geldiğimizi bir sonraki videomuzda. görüşmek üzere Arkadaşlar merhaba Bu. videomuzda Ağrı ile İrfan sonuçlarını. kullanmayı detaylı bir şekilde. öğreneceğiz sonrasında bu Komutları. kullanarak buton adet yapacağız videoda. kullandığım simülasyonu devrelerinde. devre oluşturmalarını sadece en son.

Hallerini unutmaz oluşturduğum kısaca. anlattım oluşturma aşamasını detaylı. olarak izlemek isteyen arkadaşlar. açıklama kısmından hep sistemin adresini. bulabilirler www.org.com adresinden de. bu detaylı anlatımı erişebilirler yine. isteyenler için video başla simülasyon. daha sonra uygulama Daha sonra da kod. aşamasından gerçekleşiyor Açıklama. kısmında yer alan dakikalarda. istediğiniz bölümü gidebilirsiniz iyisin. Evet arkadaşlar devrimiz bu şekilde. kurduk bu devrenin kuruluşunu Yani uzun. uzun böyle teker teker bunları çekip. buraya getir işimizi kuruluşunu izlemek. için Mehmet org.com adresini ziyaret. edebilirsiniz açıklamada linki ekliyor. olacağım açıklamadan da doğrudan. tıklayarak ulaşabilirsiniz buraya ne. yaptık hemen kısaca anlatalım. netlerimizi koyduk netlerimizi koyduktan. sonra direnç lerimizi koydu.

Kuvvetlerimizin zarar görmemesi için 220. o hemen Lig direnç daha sonra ne yaptık. lerimizin artık bacağından Hatta bakın. anot katot yazıyor bunların detaylarını. web sitemde paylaştığım artık. bacaklarından anlat bacağında tuttu. Mardin yoma kavramı çektim bunların Bunu. zaten Bir önceki videomuzda dersimizde. de yapma dersimizde görmüştük neden. yaptığımızı Daha sonra düğmelerimi aldım. butonları mı aldım ve bu şekilde koydum. dört bacaklı olduğu için tam ortaya. geldim Eğer iki bacaklı olsaydı. istediğim gibi yine yerleşim. yapabilirdim ve. Ya sorma güç gelmesi için ne yaptın bu. durumda artı bacağına Grup bilet. borcunun artık kısmına bir tane kablo. Çektim ki ardından çıkan 5.3.4 bunun. artısı aracılığıyla butonuna ulaşsın. daha sonra buraya bir direnç koydun. neden direnç koydum çünkü ben buradan. eksik ocağını İğrenç değil de kablo.

Çekseydim bu durumda butonuna bastığımda. da elektrik kolay yolu tercih edip eksi. bacağından dışarıya kaçacaktı yani. dilediğimizi ulaşacaktır dediğimiz. yanmayacak tığı Ayrıca bu şekilde. yapsaydık yani eksi bacağı na kabuğu. çekmeden bu bacağını boş bırakıp. doğrudan dediğimiz gibi ardiyye bağlamış. olsaydık ta bu durumda da elektriksel. gürültü dediğimiz bir kavram olacaktı ve. dediğimiz düğünümüze basmazsak bile. yapabilme ihtimali olan bir sistem. haline bir devre haline dönüşecekti bu. devrimiz buradaki de öğrencimizin. değerini on kaldık bir direnç bunu da. bir. Allah korusun da izleyebilirsiniz şimdi. kodumuzu yazalım uygulamamızı yapalım. bu şöyle yakınlaştırma kameraya. abone ol. mi Evet bu şekilde çalışıyor diyebiliriz. Şimdi hemen bir de kısaca anlatalım ne. yaptığımızı bunu da da kesip. YouTube'daki videoyu koyarız şimdi ne.

Yaptık arkadaşlar Aynen uygulamada. yaptığımız gibi İdil etlerimizi koyduk. netlerimizi daha koyduktan sonra. gözlerimizden hemen hepsi bacaklarından. direnç lerimizi 220 o hemen gençlerimizi. aşağıya doğru çektik bu dirençleri. çektikten sonra dertlerimizin diğer. ayaklarından çıkan kabloyu arzumuz da ki. ilgili girişlere bağladık sonra buton. larımızı koyduk elektrik gürültüsü. olayını engellemek içindir etlerimizi. koyduk Ayrıca bu turumuz dan elektrik. açısını yani eksi üzerine elektrik. kaçmasını önlemek için sonra bu. dolarımız diğer bacaklarından da. kablonuzu ardından ilgili girişlerini. Biz 2 ve 3 yapmıştık onları çektik ve. sonuçta devrimci tamamlamış olduk. yazılımınızı Bir bize yazılımınızı. bilgisayarımız. O yüzden Ardın yoğumuzu Aktepe devrimci. tamamladık artık butonuna bastığımızda. ha yanıp sönecek veya.

Bu sırayla yanıp sönecektir Burada. sadece tek yaptığımız şey bir tane dedim. izin rengini uygulamada yeşil ayarlamış. hız Biz burada yeşil dedim olmadığı için. sabret koydum ama bu şekilde bunun. çalıştığını görebilirsiniz yine dediğim. gibi detaylar için Açıklama kısmında. verdiğim web sitesini bunun tamamının. nasıl kurulduğunu tek tek nasıl. kurulduğunu görmek için orayı ziyaret. edebilirsiniz Arkadaşlar ben bu şekilde. hazır olarak verdim çünkü zaten şeması. falan her şeyi hazır aynı bağlantıları. Buradan yapıyorum. bu internette yaptığım simülasyonun. ekran görüntüsünü internet üzerinde. indirebiliyorsunuz bende indirdim. bilgisayarımı açtım Normalde kodumuzu. indirdik üzerinden yazıp simülasyonda. görebilirdik Ben tüketimi kapatmadım. kodumun burada yazdım yeterli olarak. anlattığım detaylı anlatımı açıklamalar.

Bölümünden ulaşacağınız websitesinde. görebilirsiniz koydum tek tek yazımını. yaptığımız hataları Hepsini orada. bulabilirsiniz şimdi ben ne yaptığımızı. kısaca anlatacağım yoksa çok uzun bir. video olacaktı o yüzden bunu yapmak. zorunda kaldım yaptık arkadaşlar ilk. komutuyla dedik bir önceki videomuzda. let yapma uygulamamızda söylemiştik bunu. istediğimiz girişi istediğimiz ismi. atabiliriz istediğimiz girişi. istediğimiz üstü verebiliriz pies.com. bir film izin ledc dedik bu ne anlama. geliyor led kırmızı Red anlamına geliyor. etme mavi that lead diye yeşil led. anlamına geliyor Daha sonra aynı şey bu. torunlarımız için ne yapmamız lazım. bu ne dedik bu bir ismini verdik hangi. girişe bağlamışım 3. girişi hangi girişe. bağlanmışız diğerini iki girişi bu tiki. ismini verdik Şimdi şu kısmı anlatacağım. bu kısmı Şimdilik geçiyorum Bu etap.

Bölümünden attık defterimizi çıkış. verdik Çünkü etlerimiz buradan çıkış. alıp bir sonuç görecekler butonları mıza. da girdi verir neden girdi verdik Çünkü. buton larımız Bir de yer alacak bu. değeri kaybedecek daha sonra bu. kaydettiği değer kaybettiği şey. gerçekleştiyse bunu Armine gönderecek. hardiyo da bunu dediğimizde iletip. yediğimizi yakıp söndürecek bu şekilde. olacak o yüzden butonları mızı yaptık. girdi verdik giriş verdik bunu da kodu. paylaşırken yan taraflarına açıklama. şeklinde yazarım şu bölümüne geçiyorum. Öncelikle ilk kutumuz anlatayım araç. ördük arkadaşlar. çok az alışkanlığı çocuklar diyorum. derslerden kalma arkadaşlar. bu ardinoda Sitesi yazılımı ile üzerine. geliştirildiği için ilk komutu şey ile. aynıdır Aslında ilk ne demekse sağ gibi. koşullu ifadeler içeriyor ne anlama. geliyor Eğer şöyle ise bunu yap biz ilk.

Yazdığımız yere Eğer böyle ise bunu yap. diye Emir veriyoruz ve ilk den sonra. parantez içine yazdığımız Eğer böyle ise. ifadesi gerçekleşirse ilk komutunun. altına yazdığımız kodlar Bir. çalışacaktır teker teker çalışacaktır. neden süslü parantez Koyduk Biz buraya. bir tane ifade yapsaydık Bakın şu. ikisini silip sadece bunu yazmış. olsaydık sadece üsttekini yazmış. olsaydık O zaman bu süslü parantez iki. olmanıza gerek yoktu ama ilk kendinden. sonra gelen sadece ilk satırdaki kodu. okuduğu için süslü parantez açarak. tamamını okumasını sağlıyoruz ve daha. sonra ilk den sonra gelen bütün ifadeler. edeb. bu burada üçüncü bu turumuz dördüncü. kutumuz olsaydı onları da ittikten sonra. koyacağımız için Elif kullanarak. tamamlıyoruz nedir e ziffer ilk de. yazılan durum gerçekleşmediyse. ve sen o zaman buradaki duruma bak.

Buradaki durumu yap biz Eğer birinci. kutuna basma Duysak ne diyoruz bakın. buton 2. ya Hayır yani buradan ikiye bastıysam. ben birinci butona basma duysam o zaman. bunun altında çalışan kodları. çalıştırıyoruz hardiyo ya bu ifade ile. Şimdi şubedeki neden yazdığımız. açıklayacağım hemen ezildi açıklayayım. ifadelerin En sonuna Eğer Yukarıda. yazılan durumların hiçbiri gerçekleşmez. sene olacağını da yazmamız gerekiyor. Bunu da nasıl yazıyoruz elde ifadesiyle. gördüğünüz gibi evden sonra falan test. vesaire kullanılmıyor doğrudan hangi. komutu çalıştırmak istiyorsak hangi. kodları çalıştırmak istiyorsak onu. yazıyoruz neydi bize ifadesiyle Eğer. birinci butonuna açılmadıysa ikinci. kutuna basılmadı ysa o zaman 3 dedi de. yakma gelmiş olduk bu şekilde hiçbir. butona basılmadı durumda 3 dediğimizde. yapmayacaktır Şimdi gelelim şu dijital.

Fiyat konusuna arkadaşlar işte rahat. komutu arıyorum uzun butonlardan gelen. verileri okunmasını sağlayan komut. ama biz dijital rahatla butonlardan. gelen verileri okutuyoruz butonlardan. neresi gelir basılı veya basılmadı. verisi kedi arıyorum bu değerleri. kodlarla çalıştırması için bir yere. kaydetmesi lazım Bakın bu şekilde siz. alışverişe çıkacaksınız örnek yanlış. olabilir yanlış olsa bile anlamanız. açısından iyi bir örnek size alışverişe. çıkacaksınız eşiniz size Alışveriş. listesi söylüyor Siz ne yapıyorsunuz. bunları unutmamak için bir yere. kaybediyorsunuz daha sonra bunları. çalıştırmak için Kaydettiğiniz yerden bu. listeyi çıkarıyorsunuz telefonunuz olur. elinize bir kalıp ya da not defterine. yazmış olursunuz ve bakıyorsunuz ki işte. şu alınacakmış şunu alayım bu. alınacakmış bunu alayım diyorsunuz.

Ardında aynen bu şekilde dijital Beat. komutuyla Biz aslında eşinizden. alışveriş listesini alıyoruz dijital de. yatıyoruz buton birden sen bu konuda al. daha sonra bunu nereye kaldı ve demir. isimli bir değişkeni bu değişken. yukarıda oluşturmamız ın sebebi bu de. bir isim. bu oluşturuyoruz Herhangi bir adama. yapmıyoruz Çünkü ve D1 ve D2 aşağıda. kullanacağız. 3D devre Kaydet bu be diye kaydettiğin. veriyi de aşağıda gerekli komuta göre. çalıştır Şimdi ben de birine verirsin. kaydetti buton birden gelen değil Biz ne. dedik burada de de bir. bu Hadise yani butona basıldı ysan O. zaman bunları çalıştır yoksa değilse. bunları çalıştır koyduğumuzda bu şekilde. yazmış olduk hemen buradan kodunu. kopyalayıp simülasyonu açıyorum şimdi. rasyonda çok bölümüne geldim kodumun. yapıştırdı simülasyonu başlat dediğimde. Bu gördüğünüz gibi birinciye bastığında.

Üç dediğimde yanıyor Bakın şimdi. yapabilirdik Biz ikinci butona. bastığınızda dertlerim sırayla yanlış. oluyor. O ne dedik dijital Right komutunu. koyduktan sonra bir incelediğimiz yaktık. 250 milisaniye beklettik Eğer. bekletmezsek birliğimizin yanıp. söndüğünü göremezdik çok hızlı olduğu. için daha sonra hacdan rahipleri kletka. kırmızı dediğimizi söndür mavi lerimizi. yap 250.000 saniye bekle mavi Elimizi. söndür yeşil dediğimiz yok 250 Mini. saniye bekle daha sonra yeşil dediğimizi. söndür bu şekilde de bu pop sürekli önce. için devamlı çalışmaya devam ediyor. ikinci bu turumuza bastığımızda Biz ne. yapabilirdik şuraya simülasyonu muz. durduralım bir dileği perdesi koyu 250. milisaniye beklemesini söyleyeyim Daha. sonra bunların hepsine. I love verip de. bu hücre Love ediyorum şu. abone ol. ve yeniden 250 milisaniye bekletiyorum.

E tabi noktalı bir günlerini unutmayın. Yoksa koydunuz çalışacaktır şimdi. simülasyonu başlat diyelim Bu şekilde. bakın artık Dertlerimiz sürekli yanıp. sönüyor hepimiz 250 verdiğimiz için çok. hızlı yanıp sönüyor bunlara. bu simülasyonu muz Dur dur diyelim. abone ol. biz bunları 500'de verebilirsiniz. arkadaşlar ya da bir ne verebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir şey. Evet şimdi daha yavaş bir şekilde yanıp. söndüğünü görüyorsunuz ve bunu artık. uygulama aşamasına geçirebiliriz. o uygulamada görüşmek üzere. şu an devrimiz vurmaya başlayalım. Arkadaşlar bu tuvalet yapma uygulaması. için yeniden oluştur diyorum ve gerekli. malzemeleri mi alıyorum bize ne lazım. abi lazım. ve hatta bunu büyüğünü alalım bunu. silelim. abone ol. bu elimizdeki büyük olsun iyi olur Bunu. aldıktan sonra biz ne yapacağız led. kullanacağız.

Bu ne denizi Ben bu şekilde. yerleştiriyorum Siz farklı yerlerde. yerleştirebilirsiniz bu defa tekrar et. kullanmıyorum üç tane net kullanalım. hangi renk olsun mavi olsun. her yerde ne olsun iş olsun. bu dertlerimize eksi bacaklarından. tutarak bir gençlerimizi ekleyelim. direnç lerimiz kaç Oha ne olacak 220 o. hemen. ve hemen hepsine yapıyorum aynı şeyi. abone ol. abone ol. Bu arada 220 hem yaptın bize ne lazım. düğme lazım buton lazım dört bacaklı. olduğu için tam Bulut borcumuz şu. şekilde ortasına gelecek şekilde. yerleştiriyorum ilinizdeki de iki. bacaklı olabilir Bunlar da rastgele. yerleştirebilirsiniz iki tane alıyorum. bundan da örnekle çeşitlilik olması. açısından. Evet şimdi. Ya biz ne yapmıştık kablo mu buradan bu. bacaktan doğrudan arduinonun beş vakit. yerine de girişine bağlamıştı keklikkoca. olduğu için genelde girişine bağlamış.

Tık şimdi öyle yapmayalım zaten biz. direnç vasıtasıyla iki bacağına bağladık. bile sigorta da doğrudan bilet. borcumuzdan tutup Arda yumurta. istediğimiz yere. Biz bunu yerleştirebiliriz. Biz bunu. Ama gene de bağlıyorum. ve diğer bacaklarından çıkan kabloyu. Ardında istediğim bir işe bağlıyorum. bunların renklerini Dertlerimiz de aynı. yapalım. abone ol. Biz bunu değiştirilmiş yeşil olsun ha. zaten rengimiz içilmiş değiştirmenize. gerek yok şimdi. ve durumunuza Gülün gelmesi için bu. turumuzda 5 kasa bağlamamız gerekiyor. bir bacağını yine diğer bacağında eksik. ocağına bağlamamız gerekiyor Bunun. sebebini de anlatacağım Öncelikle. şuradan artı bacağından arıyorum uzun. beş vakit girişinde bir bağlantı yapalım. Biz bunu yaptıktan sonra bu durum buzdan. da butonları mızdan daha doğrusu her. ikisinden de Blade ordumuzun üzerindeki.

Artık bölümüne kablonuzu çekelim. evet hadi artı mızın daha net görülmesi. için şu kabloları şöyle Çapraz. açtırabiliriz. ve Etkin artık eksilerde görünüyor neyin. ne olduğunu görünce yaptığında Şimdi. arkadaşlar. ama biz bu bacaktan çıkan kabloları. istediğimiz yere bağlayabiliriz ama bunu. yapmadan önce. ve elektriksel gürültü dediğimiz bir. olay var bunu ödememiz lazım Hatta önce. biz kablolarınızı bağlayalım daha sonra. ve elektriksel gürültü hakkında. konuşalım. Evet Şimdi arkadaşlar burada bu. bağlantılar da yaptıktan sonra. bu bahsetmemiz gereken elektriksel. gürültü denilen bir kavram var Nedir bu. elektriksel gürültü aynı görüntüdeki. gibi mesela gürültü istenmeyen ortamlara. gidiyor istenmeyen ortamlarda bulunmaya. elektriğimiz de bu gibi biz düğünümüze. basmadan ne denizi yapabilir aralardan. bir yerden geçer gider Ne denizi.

Yapabilir İşte bu elektriksel gürültü. engellemek için bizim Aslında yapmamız. gereken şey ne yediğimizin Bir ayağından. tutup eksiye doğru bir kablo çekmek. Lakin bu şekilde bağlantımız Tamam. oluyor mu Hayır bu şekilde bağlandığımız. Tamam olmuyor Hadi Arda'yı da. bağlayacağız bu turumuzu ama biz bu. turumuzda ağrıya bağlasak bile bu. şekilde bırakırsak bu durumda da biz. Neyimize bastığımızda ışığımız yine. yapmayacaktır Çünkü elektrik kolay yolu. tercih edip eksi bacağından doğrudan. kaçacaktır işte bunu önlemek için biz. buradan elimize direnç bak direnç. bağlayacağız ki. bu Pardon bu durumda direnç bağlayacağız. ki bu tonumuz. bu basıldığında elektrik herhangi bir. yere kaçmasın Bu turumuza bastığımızda. da lerimiz yansın Şimdi olayını. tekrardan anlatacağız şutu gençlerimizde. bağlayalım kullanacağımız dirençler on.

Kaldık diye olacak artık burayı O hemen. yapmıyorum bunu da on kalıp iğrenç. kullanacağız aynı bağlantı şunu. yapıyorum şu Moon kalarak kaydediyorum. ve daha sonra diğer bacaklarından da da. hemen üst tarafından çekebilirsiniz. isterseniz farklı bir yerden de. çekebilirsiniz hiç fark etmez nereden. olduğu. bu şöyle aradan alalım. da istediğiniz gelişe bağlayabilirsiniz. 13. bu ve. 12 tercih edelim hangisi olduğu. farketmez bunların renkleriyle oynayalım. madem. Ne diyorsun hem dost güzel olur şunlar. da de işlerim var da renklerine. da Gri olsun. Ama şu da moroz öyle rengarenk olsun. Güzel olsun Şimdi ne demiştik bakın. burada sistem şöyle çalışıyor bu. turumuzda güç nereden geliyor Arda. oyunumuzun beş vakit girişinden geliyor. buradan bu turumuzu ulaşıp Bakın şu. kaldığı takip ediyor burada borcumuzun. artı bölümü takip ederek şu kablo.

Aracılığıyla butonu muza ulaşıyor bu. durumumuza ulaştıktan sonra burnumuzdan. çıkan şu kablo Arda 27 komut gönderiyor. Gönderiyor ve diyor ki arkadaşım bana. basıldı sen artık bir yapacaksın Sana. emir veriyor bunu dedikten sonra arzumuz. ilgili gidişlerle de elektrik göndererek. neden izin yanmasını sağlıyor eğer biz. buraya direnç koyma Sadık ne oluyordu ya. da bir buradan. ve eksi bacağını direnci bağlama Saydım. ne olacaktı iki durum olacaktı Harry. elektriksel görüntü dediğimiz bir durum. neyle elektriksel gürültü Biz düğünümüze. basmazsak bile bir şekilde elektrik. dediğimizi yapabiliyordu Bu da. istenmeyen bir durumda iki durum da. değil arkadaşlar. ama biz Düğünümüz ebasak Player direnci. koyma saydık büyümemize bastığımız anda. 5 fark girişinden gelen şu. bu kablo aracılığı bu turumuza gelen. elektrik kolay yolu tercih edip eksi.

Bacağından yeniden kaçacaktı ve yine. dediğimiz yanmayacak tış şimdi devrimci. tamamladık artık konumuz yazmaya. geçebiliriz. Ama bu anlatmasını bekleyelim burada. sistem nasıl çalışacak 5 Vatan ardından. uzun 5 bak girişinden gelen güç Artı. bacağıyla bu turumuzda ulaşacak Biz. butona bastığınız durumda bu durum uzun. şu kablosu aracılığıyla bu kablo. aracılığı ile araya giren koyduğumuz. için eksi bacağın dışarı kaçmayı bu. kablo aracılığıyla Arda Yavuz'a kutumuz. da bir tane Emir gidecek arkadaşım sen. ilgili dedi yapmak zorundasın ben sana. emir veriyorum değil Bunu dedikten sonra. da arzumuz ilgili giriş aracılığıyla. dediğimiz elektrik Gönderip ne demek. yanlış olacak. bu Tinker Cat üzerinden kurduğum. devrenin ekran görüntüsünü indirdim. resim olarak açtım yan tarafına da. Arduino programını koydum bu defa Tinker.

Cat üzerinden değil ardından kodumuz. yazıp daha sonra kopyalayıp kim. hareketten simülasyonu muzu çalıştırırız. bu kodumun geçen videomuzda led yaparken. Böyle basit bir kol yazmıştık şimdi bu. kodu Yuşa bölümlerini silelim aslında. silmenize gerek yok aynı komutu dijital. Right dileği komutların tekrardan. yazacağız Lakin yazarken daha detaylı. şekilde görmüş oluruz bunu silmenize. gerek yok bakın gecen dersimizde. öğrenmiştik yine ilk komutuyla eşitlerin. karşısında yazdığımız değeri artık. istediğimiz ismi atabiliyoruz demiştik. ve altıncı filmin ismi artık 6 değil de. demiştik bunu da her yerde bu şekilde. tanımlayacağız demiştik biz şimdi ne. yapalım üç tane dediğimiz olduğu için 37. müzede ayrı değerler atalım ve bunları. bağladığımız pinlere eşit diyelim Ne. olsun letgo olsun eşittir bakın kırmızı. dedim Hangi filmi bağlamışım 11'e.

Bağlamışım 11 diyelim noktalı bir. gülümüzü koyduktan sonra yeniden altta. int led maviymiş rengim ilk etme oluşumu. da. o mavi anlamında 10. final girişe. bağlamışım yine aynı şekilde İlk. olduktan sonra led Neymiş yeşil ye olsun. bunu da eşittir dokuz deyim.ve gülümüzü. koyalım dertlerimizi bu şekilde. tanımladık Şimdi bir de bu defa buradan. kullandığımız için buton larımızı. tanımlamamız gerekiyor Bunu nasıl. yapacağız aynı şekilde yapacağız. Arkadaşlar bu bir olsun ismi Siz farklı. bir şey de koyabilirsiniz Ne oldu Fark. etmez. 13. girişimi bağlamışım yine aynısını. alıp burada bu iki eşittir kaça. bağlamışım ikiye bağlamışım bakın. noktalı virgül koymayı unuttuk. Muhtemelen kodumuzu çalışırsak da oradan. hata verecekti diyecekti ki sen buraya. noktalı virgül koymadın bu kısımda. tanımlamaları mı Tamam ama bizim bir.

Değişken oluşturmamız gerekiyor yine. değişken oluştururken de aynı komutu. kullanıyoruz zaten bu oluşturduğumuz da. aslında 11. bir de letka değil değişken. atıyoruz gibi bir şey oluyor değişken. bu oluşturur neden. abone ol. abone ol. Evet şu anda tanımlamaları mı Tamam. var ama kodu bu şekilde bırakırsak ve. buraya başka bir şey yazmazsak. Muhtemelen sistemimiz çalışmayacaktır Bu. ilk etapta uydu bölümünde yazdıktan. sonra böyle olursa Çünkü bizim buraya. yeniden bir değişken oluşturmamız. gerekiyor ve bu değişkene butonların. durumunun kaydedilmesi gerekiyor Bunu. boyutluluk bölümünü doldurduktan sonra. orada anlatacağım orada. dinleyebilirsiniz şu anda değişken. lerimizi atalım ve geçelim değişkenleri. mizde bu tonların durumu olacağı için ne. yapabiliriz. şu buton durumu bir olsun Bir tane de. işlerimizin ismi yerde işlerimizin ismi.

De buton durumu iki olsun bu şekilde. bırakıyoruz arkadaşlar bizim iki tane bu. turumuz olduğu için iki buton içinde. işlemimizi buraya atıyoruz buraya az. sonra arıyoruz butondan okunan bilgileri. kaydedecek o yüzden aradık yine. detaylarını anlatıyor olacağız bu. easysetup bölümünde de pinewood. komutuyla bakın Hiç Etap neydi Onu hemen. tekrar açıklayalım tek bir kez çalışacak. olan kodları buraya yazıyorduk Birmot. koduyla da da ardına Omuzdaki şu. girişlere bu giriş veya çıkış aynı. yanındakilere giriş veya çıkış ve de. biliyorduk. ve bu giriş ve çıkışa göre de Arnavut. hareket ediyordu Biz renklerimize çıkış. vereceğiz Çünkü dertlerimizden sonuç. görmek istiyoruz Bu torunlarımıza da. giriş vereceğiz Çünkü bu torunlarımıza. da elektrik geliyor ve komut gönderiyor. bir girdi aldığı için hemen bu ki modu. akla kopyalayın ben şöyle yapalım.

35 tane kopyaladım neydi letka LED. var yani Deli etme. Bu dert ye yedikten sonra artık ile. değişim kalmadın elimi siliyorum bu. yazmışız Bu bir Hemen altındakine de bu. iki yazıyorum ama dedim ya butonları ma. girdi vereceğim diye. bu imported vermek Vermeliyim Çünkü. butonların bir kodu alıp ardına yemeği. gönderecek şimdi buradan ayıralım. Evet bu da günlerimiz giriş olarak atmış. olduk bu şekilde bunu da yaptıktan sonra. artık boyutlu bölümüne geçebiliriz. boyutlu bölümüne geçtiğimizde şimdi. çok az önceki dediğim okuma işlemini bu. damlarımıza bizim yaptırmamız gerekiyor. ve okuduğu değerleri de bu tanrımızın. buraya kaydetmesi gerekiyor bunu şöyle. düşünebilirsiniz bir alışverişe. gideceksiniz bakın örnek yanlış olabilir. örnek yanlış olabilir ama. Ama artık voltluk bölümüne geçebiliriz. boyutlu bölümünde bizim butonları mızın.

Durumlarımı oku tutmamız gerekiyor ve. abin yok bu okuduğu değerleri de şurada. attığımız değişkenlere kaydedecek bu ne. olarak düşünebilirsiniz buradaki. değişken lerimiz bizim alışverişe. çıktığımızda oluşturduğumuz listemiz. bunu kaybetmişiz bir kenara unutmuyoruz. Arıyor musun bu alışveriş listesini. oluşturması içinde değerden okuyabilmesi. lazım okuduktan sonra bunları buraya. kaydediyor bu şekilde işliyor Biz. Değerdir Hadi Pamuklu okuturuz. bir yerden okutmak için için yazacağız. komuta dijital Renault olacak Arkadaşlar. şu şekilde yazıyoruz daha sonra. arkasında parantez içip hangi ki. Sen hangi butonun değerini okutmak. istediğimizi söylüyoruz biri için ayrı. ayrı yapacağız Lakin bu şekilde. bırakamayız bir de bunu kaydetmesi için. şuraya kaydettiği bunu söylememiz. gerekiyor bunda ne yapacağız ve t1p.

Eşittir dedikten sonra artık bu tonumuz. dijital de yaptım. abone ol. var ya. yok artık abi yok dijital Ve hakkımda. okuduğu değerleri verdiler kaydedecek ve. bu şekilde listesini oluşturacak örnek. yanlış olabilir ama anlamanız açısından. bu şekilde anlatmak istedim hemen. aynısını BT değilmiş de değilmiş bu. arada Dere yapmışız neden beter. olacaktık aklımda kalmış Bilmiyorum yine. aynısını yapıyoruz dijital reyat. yazdıktan sonra bu defa da dede. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. gel buraya kadar her şey tamam artık. boyutlu bölümüne geçebiliriz bu et. bölümünde ilk önce yapmamız gereken. işlem şurada kaydettiğimiz değişkenleri. burada kardeşim okudun değerleri bunlara. yaz diye arıyoruz da söylemek olacak. bunu nasıl yapacağız Hani bunu şöyle. anlatabiliriz Bir örnekle anlatmak. gerekirse Ama öncelikle komutanımızı.

Yazalım tabiat yazdıktan sonra hangi. Burnumuzun diğerini okumasını istediğini. yazıyoruz en başına da bunu nereye. kaydettik hangi değişkene kaydettik. burada Ne yazmıştık dd11 deyip eşittir. koyduğumuzda Bu şekilde halledebiliriz. Şimdi arkadaşlar şöyle oluyor bu. arıyorum uzun Alışveriş listesi markete. giderken bu listeyi çıkarıp yanına. bununla unutmasını sağlıyor bu alışveriş. listesini oluşturması içinde ardına. omuzun bu konuda okuması gerekiyor buton. birden gelen veriyi okuması gerekiyor ya. da buton 2'den gelenleri okuması. gerekiyor bizim ya. İyi güle güle bizdedir roastie buton. birden okuduğun değerler ve devre. kaydedilecektir bunu bu şekilde. hallediyoruz aynısını ikincisi içinde. yapalım Bu ikinci kutumuz içinde. abone ol. Bu ikinci bu tanımın içine bunu. yaptıktan sonra artık beklediğimiz yere. gelebiliriz ilk komutuna gelebiliriz.

Arkadaşlar ilk s sağ anlamında kuşu. ifadesini içeriyor ve bizim parantez. içine Yazı yazdığımız komut. gerçekleştiği durumda çalışan bir ifade. haline geliyor Eğer parantez içine. yazdığımız komik gerçekleşmezse bakın s. kullandık Eğer kullandık Bunların hepsi. ilk ya kullanılan kavramlardır. gerçekleşmesinde buradaki altına. yazdığımız komik çalışmıyor parantez. içine ne yazıyoruz Biz şöyle ise şunu. yap böyle ise bunu yok şimdi gelin şöyle. ise yazalım bizim burada istediğimiz. durum ne butonu muza basılmış ise bu. Donumuza basılmış ise Neydi bu turumuz. but. bu dut bir olarak kaydetmişim göremedim. onu bir evet bu bir bu turumuzda basılma. durumu nasıl ifade ediyorduk şık bu. şekilde ifade edildi kayıt ifadesini. ifade ediyordu a buraya bunu yazmayı Bir. de yapabiliriz Fark etmez İkisi de aynı. şeydir bu durumda başladıysa bu durumda.

Güç geldiyse anlamını kullanıyor ama şu. anda yine koyduğumuz çalışmayacaktır. Neden Çünkü arkadaşlar sil yazılım. dilinde böyledir hakim olan. arkadaşlarımız da bilir en basit. kavramlardan ilk öğrenilen komutlardan. bir tanesidir çeşittir ifadesi Birileri. bir şey anlatmak için kullanılır 11. artık led Power eşittir ifadesi. koyduğumuzda 11'e Biz yazdığımız. istediğimiz yazıyı atabiliriz ama biz. burada eşittir kullanmayacağız ne. kullanacağız ister anlamına gelen çift. eşittir eşit eşit halper buton bile. basılmış ise şimdi buraya kadar yaz. Bu ikinci bir nokta dirsek noktalı. virgül koyacağımızı söyledik ilk. komutlarını sonu noktalı virgül konulmaz. buradan sonrası Aslında koydum uzun aynı. olacak dediğimizi yakmasını söyleyeceğiz. dediğimizi neydi Hangi komutla. yaptırıyor duk dijital garip komutuyla. değil mi dijital dijital Right komutunu.

Yazdıktan sonra yazıp bir koyup Bu açık. mı kapalı mı yani buna güç gelsin mi. gelmesin mi Hayır piyano ile Bunu ifade. ediyorduk Şimdi biz bu şekilde. yazdığımızda artık çalıştırdığımızda. birinci butonuna bastığımızda kırmızı. net yanacaktır Buraya kadar bir sıkıntı. yok ama biz birinci butonuna. bastığımızda diyelim ki kırmızı ve mavi. renkte yeşil led'i üçünün bir yanmasını. istiyoruz o zaman ne yapacağız. Ben bunu kop yapacağız biz kontrolü. yaptım şu mi iki tane daha. yapıştırıyorum bundan. abone ol. o mavi büyük harfleri küçük harfle. bu ve yeşil olduğunu söylüyor şimdi. üçünü bir yapacaktır Lakin ilk komutunda. şöyle bir durumda var ilk komutu. kendinden sonra gelen sadece birinci. bu satır bir satırdaki kutu çalıştırır. 2. satıra geçtiğinde bu konu çalıştırmaz. ve bu şekilde bir programı kaydedersek. bize hata verecektir kaybetmeyecek bunu.

Önlemek için ne yapacağız İlk komutunun. altındaki her şeyi çalıştırmak için. altına yazdığımız bütün kodları. çalıştırmak için ilk komutundan sonra. yazacağımız kodları süslü parantez içine. almak olacaktır bu şekilde süslü. parantez içine aldığımızda artık ilk. kutumuz üçünü beraber çalıştırılacaktır. kendinden sonra üçünü beraber Şimdi. gelelim de buton 2. Evet arkadaşlar ikinci butonu. çalıştırmak için bakın ilk dedik sese. ifadesi kullanılıyor ama ilk bir defa. yazılabilen bir şey yani biz ilk. komutunu bir kere kullandıktan sonra. kendinden sonra gelen komut ilk olamıyor. biz bu yüzden de kullanacağız bize verip. komutunu kullanacağız elif'te şu anlama. geliyor Biz diyoruz ki eğer buton bire. basılmış ise bunu yap hücrelerde ya. bu Eğer bu Olmadıysa Yani ilk komutu bu. komutun içerisine yazdığımız şey. olmadıysa Yani birinci butonu basılmadı.

Ysan şunu yap. Bu buraya beş tane buton koyacak 10 tane. buton koysak Hepsini ezikte. tanımlayabiliriz şu şekilde aynı şeyi. yazıyoruz bu iki diğer butonu muzun ismi. eşit eşit koyduktan sonra arabası. aldıysa dedim Bakın halk basıldı ysa. basmak anlamına geliyordu Eğer ikinci. butonuna basıldı ysa şunları. Yaptıracağım Şimdi altın şöyle oluyor. Hemen tekrar edelim buraya hemen tekrar. edelim ilk komutuna başlayacak dedik. şunu yap Eğer buraya hemen şu şekilde. tekrar edebiliriz. Bu ip sesi anlamına geliyor dedik ve. eğer bu gerçekleştiyse birinci bu durum. açıldıysa üçünü beraber yaptık şimdi Ne. yazdık Eğer bu gerçekleşmediyse Yani. yukarıda yazdığım ifade de ilk komutunun. içerisinde yazdım ifade gerçekleşmediyse. şunları yap yazacağız şimdi yine dedik. noktalı virgül koymuyoruz dedik ama şunu. fark ettim şimil komutundan sonra.

Noktalı virgül koymayı zaten. bu ipin içerisinde süslü parantez. yazdığımız değerlerin altında noktalı. virgül koymak zorundayız yine birkaç. tane kot yapacağımız için burada süslü. parantez imizi açalım şu an yanımızda. şöyle biraz yüksek iyi olacak sanki. ve burada süslü parantez imizi açtık. ve Hatta şöyle yapalım şöyle biraz. ortadan sın Şimdi burada süslü parantez. imizi açtıktan sonra bu defa Ne yapalım. arkadaşlar bu defa da biletleri sırayla. yapalım birincil et yansın Daha sonra. bir sönsün. Bu ikinci yansında son iki söz'ün üçüncü. liderimiz yansın bunu da nasıl yapacağız. da yine aynı şekilde digitalwrite. komutuyla dedikten sonra parantez imiz. açıyoruz ve Biz ne dedik birincilerimiz. netka yansın dedik O zaman bunun. komutunu yazıyoruz birinci dediğimiz. yandı şimdi Birinci dediğimiz yandıktan. sonra bir süre bekleyip ikincisine.

Geçmesi gerekiyor Bu. Bak şimdi biz neyiz. Evet şu anda birinci dediğimizi yaptık. biz ne istiyorduk birinci dediğimiz. yansın daha sonra arkasından bir. sözcüğün ikinci yapsın bunu yapmak için. ne yapıyoruz birinci bir süre. bekletmeniz gerekiyor Bakın aynı. yukarıda yazdı Bir önceki dersimizde. yazdığımız komutu kullanıyoruz Dilek. komutuyla bunu ne kadar süre bekletmek. istiyoruz 250 mikro Sıkıntı milisaniye. olsun 250 mili saniye beklesin daha. sonra yine edeceğiz aynı şey diyeceğiz. dijital Buraya yazdım şimdi ne istiyorum. Ben şu istiyorum bilet. Bu kaydı değil mi kanka letgo'da artık. sönsün detaylı işim kalmadı atta Bunu. direkt kopyalayın veririm. Sağ üstteki koyarsak daha kolay olur. bizim için plaka sönsün ve ikinci. dediğimiz yansın let me yansın bunu. dedikten sonra. ve yine bile komutuyla. Biz bunu sağlıyorum şimdi dile komutunu.

Neden kullandığımız anlamayan. arkadaşlarımızı olabilir arkadaşlar bile. komutunu yüzden kullandık Biz gideyim. komutu koymada latika Halit işte. ikinciye log' dersek arada o kadar hızlı. yanıp söner kabuk Siz bunun yanıp. söndüğünü fark etmezsiniz direkt. komutunu silip bakabilirsiniz dediğin. yarım söndürme uygulamasında hani biz. bir önceki dersimizde Derya'nın. söndürmeye uygulaması yapmıştık ya orada. dileği komutunu sil bakın ışık yanıyor. mu söylüyorum siz bunu fark edemezsiniz. Arda'yı çok hızlı bir şekilde bunu yapar. bunu seni haberleşmede görebiliriz seni. haberleşmeyi detaylı olarak göreceğiz. seri haberleşme dersimizde Kalplere. eklerim Oradan bakabilirsiniz şimdi. istiyorum ben. 12 yaktık artık C'ye dijital bırak komut. kullanarak aynı şeyi düşüncelerimizi de. yapabilirim nasıl yapacağım led ne. dedikten sonra bir bölümü koyacağım bunu.

Söndüreceğim bunu Söndürdüm. bu daha sonra yine aynı komutu. kullanıyorum değiller rahip hangilerinin. yanmasını istiyorum net yeni yanmasını. istiyorum artık burada da büyük Orta. yazarsak doğru olacaktır bırakıp. diyebiliriz bu şekilde. bu adamı gelmiş oluyorum arkadaşlar ve. yanıp sönme işlemini tamamlamış oluyorum. ama bizim incelediğimizde söndürme miz. lazım Böyle yaparsan 3. üzerinde yanıp. kalacaktır. bu dijital Right but koyalım deli hayır. aytolun tamam Yiğit Alp Right komutunu. pardon. ama biz burada ne yapmak istiyorduk. bu konumuz buraya kadar tamam 3.. dediğimiz yeşil dediğimizde yaptık yeşil. dediğimizi de. bu söndürüp tekrar başa dönmesini. istiyoruz komutu bunun için ne yapacağız. yine dileği komutuyla 250 olsun 250. milisaniye bekletelim komutuyla da. o yeşil lerimizi söndürelim yeşil. dediğimizi söndürelim dedik Şimdi.

Bunların hepsini sonra noktalı virgül. koymayı unutmuşuz bu noktalı virgül. lerimizi de koyalım. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. bu noktada bilgilerimiz de koyduk şu. köşeli parantez lerimizi artık. yakınlaştırma biliriz şu şekilde. kodumuzu kapatmış oluyoruz ve bu kodumuz. bu kadar mı hayır arkadaşlar ilk. kullandığınız yerde kodu bitiminde Bir. de mutlaka Elif ifadesini kullanmanız. gerekiyor Evet ifadesi şu anlama geliyor. buton Bir de buton ikiye de basılmadı. ise ne olsun Biz bunu tamamladık mı. tanımlamak butonu Olmadıysa ne olsun. istiyoruz 3 dediğimizde yanması Geçmiş. olsun esip adresinden sonra herhangi bir. parantez açmamız gerek yok doğru da. yazacağımız ifadeyi yazabiliriz tabi ne. ile süslü parantez ile süslü parantez. imizi açtıktan sonra biz ne istiyoruz de. ücretimiz üçüde sürüsünü istiyoruz.

Şunları da o yaparız birazdan şuraya. yapıştıralım. şu Şunların içinde ne yapacağım. bu ve olayımız burada bitmiş olacak. abone ol. Evet şu anda kodumuz hazır Arkadaşlar bu. şekilde çalışacağını zannediyorum. 1128 kaldığını zannetmiyorum Bu konu. buradan kopyalayıp. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. bu kodumuz bu şekilde tamamladık. koyduğumuz bu şekilde tamamladıktan. sonra doğruluğunu kontrol etmek için. çalışmamızı de ekleyebiliriz dememiz. tamamlandı Eğer ki bir mantık hatası. yapmadıysak simülasyonu kopyaladığımız. da bu kodumuz çalışacaktır bir hemen. şuradan. ve asimilasyonu başlat demeyecektim. Çünkü kod yazmadık hemen şöyle kodumuzu. yapıştıralım şimdi simülasyonu başlat. dediğimde çalışması lazım ve çalışmadı. bir yerde hata yapmışım Demek ki. simülasyonu durduruyorum tekrardan. konuma dönüyorum ve nerede yanlış.

Yaptığımı bulmaya çalışıyorum evet. Yanlış yaptığım yerde gördüm arkadaşlar. nerede yanlış yapmışım. Bu yazılımın ilk ifadesinden sonra. yazdığım ifadesinde Biz ne demiştik. dijital veyahut oyun dijital triad. komutuyla abi Yavuz buton 2'den. gelenleri okuyacak buton 2'den gelen. değeri de d2b de bir isimli değişken. lerimizi kaybedecek ve biz burada. butonları değil bu değişkenleri. kullanacağız bakın o zaman buraya Ne. yazacağız dd11 yani biz bir butonu muzun. durumuna göre. bu hareket edeceğiz diyorum ki biz Ardın. yolumuza Sen dijital Hayat butonuyla. butonun birinci butonun durumunu oku. diyorum ki eğer ki birinci kutunun. durumunu buraya kaydettiğim durum buraya. kaydettiğim durumu. bu butona basılmış ise butona basılmış. durumu ise halkla söylüyoruz Bunu o. zaman ne ya Bunları yapıyoruz burada da. aynısını yapalım bd2 yazalım tekrardan.

simülasyonu muz a kodumuzu yapıştıralım. bu simülasyonu muz Durmuş şuraya. tıklıyorum bunu silip yeni kodumun. yapıştırıyorum ve simülasyonu. başlatıyorum. Bu gördüğünüz gibi 3 dediğimizde yandı. ikinciye bastığımızda da gördüğünüz gibi. sırayla birikmiş içinde Bunlar yanıp. sönüyor ve bu şekilde kodumun tamamlamış. oluyoruz Şimdi bunun uygulamasını. yapabiliriz arkadaşlar tabii şimdi ben. YouTube için tekrardan Bu durum şurada. burada silip yüzdesini çekeceğim bunu. kodunu burada sileyim hemen YouTube'a. atmak için de asimilasyon durmadan. silinmiyor. o uygulama bölümünde görüşürüz

All Devices iOS Android Chromecast