ŞİMDİ OYNA

12.05.2024 Arduino'ya Giriş Dersleri #1 : Arduino Nedir? - Çağan Çelik


� � 
LIVE � �  � � 


12.05.2024

Robotkutusu ncom katkılarıyla. Merhaba arkadaşlar size sürpriz bir. seriyle geri döneceğimi söylemiştim ve o. Seriye Bugün başlıyoruz birlikte ardino. la çılgın Pro yapacağız ama çılgın. projelere geçmeden önce size arduino'yu. nasıl kullanacağınızı gösterdiğim ve. temel bilgiler verdiğim videolar. çekeceğim nedir bu ardino ardino kısaca. elektronik bir beyin diyebiliriz beyin. diyorum Çünkü beynimizin. gerçekleştirdiğine benzer işlevleri var. teknik tanımı bir mikrokontrolcü Aslında. arduinoya bağlayacağınız bileşenlerle. ona istediğiniz Hemen her şeyi. yaptırabilirsiniz Tek ihtiyacınız olan. birazcık programlama biraz da elektronik. bilgisi yapabileceklerinin sınırı. Gerçekten hayal gücünüz birkaç örnek. vereyim isterseniz engelleri fark edip. yolunu değiştiren ve kendi kendine. hareket eden robotlardan tutun saksını.

Daki çiçeğin toprağının kuruduğunu fark. ederek onu sulayan sistemlere ve evinize. birisi girdiğinde bunu en ufak hareketi. ve sesi algılayabilen sensörlerle fark. edip wifi aracılığıyla internete. bağlanıp Size email gönderen sessiz. hırsız alarmların kadar bizim. insanımızda da çok vardır bu tür icat. çıkarma durumları Hani hep Kafamızda. kurgular Ya aslında şöyle bir alet. olacak şunu olduğunda şu olacak bu. olacak falan diye işte Artık böyle uçuk. kaçık fikirlerinizi ardino ile tam. anlamıyla hayata geçirebilirsiniz ardino. her birimize adeta çılgın bir profesör. olma ehliyeti veriyor ardino aslında son. zamanlarda uçuşa geçen Açık Kaynak. donanım akımının bir sonucu Açık Kaynak. donanım demek telif ya da patent engeli. olmadan üretilen dağıtılan ve çoğaltılan. donanım demek açık kaynak donanım ticari. kaygılar ön planda tutulmadan daha fazla.

Insanın teknolojiye ulaşmasını ve. programlama elektronik gibi alanlarla. tanışmasını sağlayan ve inovasyonu. artıran bir felsefe bir kapalı kaynak. donam ürettiğiniz cihazda kullanmaya. kalkarsanız üreticiye Para ödemek. zorundasınızdır ancak ardino ile. ürettiğiniz ticari ya da bireysel. projeleri arduino'yu yapan şirkete. hiçbir telif ödemeden kullanabilirsiniz. Üstelik arduino'yu ardino yapan her şey. ki buna şematik ve kullanılan elektronik. bileşenlerin bilgisi de dahil olmak. üzere arduino'yu üreten şirketin resmi. internet sitesine yayınlanmaktadır ve. isteyen herkes buradan faydalanarak. kendi Ard osu sıfırdan üretebilir ve. hatta bunu satabilir de arduinonun. ardındaki felsefeyi öğrendikten sonra. İsterseniz gelin onu fiziksel olarak. biraz daha yakından tanıyalım yaklaşık. 50 liraya satın alabileceğiniz Arduino.

Bu minik Kutularda. geliyor ve içinden çeşitli bilgilerin. yer aldığı katlanmış bir. kağıt bir adet çıkartma kağıdı Ve tabii. ki de ardino kendisi çıkıyor Türkiye'de. arduino'yu ve onunla kullan iniz. bileşenleri temin edebileceğiniz birçok. robotik sitesi var Çin alışveriş. sitelerinden Türkiye'de bulunmayan pek. çok parçayı uygun fiyata getirtebiliriz. ancak uyarmam gerekir Kargo süresi bir. ayı geçiyor ve garanti Türkiye'deki. kadar iyi değil. arduino'da şu an en yaygın olarak. kullanılan Uno modelinin r3 revizyonu. bulunuyor ardunya ilk baktığımızda. gözümüze çarpan şey ya da aklımıza gelen. ilk soru ona nasıl güç vereceğimiz. olabilir Bunun iki yolu var ya USB. üzerinden ya da adaptörle ikisini aynı. anda takmanı gerek yok tabii ki adaptör. olarak 7 ile 12 volt aralığında gerilim. verenleri seçmeniz tavsiye ediliyor.

Isterseniz mobil projeleriniz için uygun. aparatıyla 9 voltluk pillerin arduino'ya. güç vermek için de. kullanabilirsiniz görmekte olduğunuz bu. büyük parça arduino'ya güç veren atmea. at 328 adında bir Entegre 16 MHz hızında. çalışıyor ve 2 KB belleğe sahip. bazılarınızı Duyar gibi oluyorum Oho. benim cep telefonumun bile bilmem kaç. GHz hızında 4 çekirdekli işlemcisi var. 16 MHz neymiş diyebilirsiniz Zaten. arkadaşlar sizden bu aletle Cris 3 falan. çalıştırmanız beklenmiyor yapacağınız. şey basit elektronik devreleri kontrol. etmek ve bunun için 16 megz yeterli. Hatta fazla bile incelemeye devam. ettiğimizde numaralandırılmış şu siyah. giriş çıkış pinlerine Gözümüz çarpıyor. beyin analojisi devam edersek bu pinler. Arduino sinirleri diyebiliriz Yani nasıl. bizim gözler Kulaklarımız el ve. ayaklarımız beynimize sinirler.

Aracılığıyla bağlıysa ardino dış. dünyayla iletişimine de bu pinler. sağlıyor bu pinler le kontrol. edebileceğiniz sayısız sensör motor Işık. buton ekran ve modül var bu pinleri. kontrol etmek için ardino USB. aracılığıyla bilgisayara bağlayıp. programlıyor ve Neyi nasıl ne zaman. yapacağımızı bu yolla Ona söylemiş. oluyoruz arduinonun üzerinde Ayrıca. birkaç led ışık da bulunur Bunlardan. ilki arduinonun açık olduğunu gösteren. 10 etiketli ledir diğeri L etiketli ve. işlevini tamamen sizin belirleyebilecek. bir ledir geriye kalan iki led ise RX ve. TX etiketli LED'ler bu LED'ler ardino. ile bilgisayarınız arasında iletişim. olduğunda seri bir şekilde yanıp. sönerler RX İngilizcedeki receive. kelimesinden türetilmiştir ve alım. anlamına gelir TX ise transmit. kelimesinden gelir ve gönderim anlamına. gelir ve son olarak USB girişinin hemen.

Yanında minik bir buton görüyorsunuz Bu. buton da arduino'yu yeniden başlatmanızı. yarar fiziksel incelememiz burada sona. erdiğine göre vakit kaybetmeden gelin. arduino'yu nasıl. programlayıcı bilgisayarınıza bağlamak. için bir USB kablosu ediniyoruz ardından. www.arduino.cc sitesine giderek ardino. yazılımını indirip bilgisayarımıza. kuruyoruz yazılımı başlattıktan sonra. Tools menüsünden Board seçeneğine. geliyoruz oradan bilgisayarımıza. taktığımız ardino modelini seçiyoruz. benimkisi Uno olduğu için ben Uno. modelini seçiyorum bu kadarını halletti. iseniz artık ilk ardino programlama. dersinize hazırsınız demektir ardino. programlama dili c+ Plus'tan devşirme. bir dilidir ve ardino pek çok. Kütüphanesi de c+ plus'la yazılmıştır Bu. sebeple halihazırda c+ Plus tecrübeniz. olması sizin için iyi olacaktır hiç.

Programlama tecrübesi olmayan arkadaşlar. korkmayın öğrenmesi o kadar da zor değil. Şimdi file menüsünden examples menüsüne. Oradan da basic' gelin ve blink. seçeneğine tıklayın görmüş olduğunuz bu. kod ardino yapımcıları tarafından. hazırlanmış olup arduino'yu. programlamayı öğrenmeniz içindir ve. yapacağı şey ardun üzerindeki ledlerden. birini yakıp söndürmek birlikte satır. satır inceleyelim isterseniz görmüş. olduğunuz bu gri yazılar bilgilendirme. amaçlı açıklamalardır şu işaretleri. kullanarak başladığınız tüm yazılar. açıklama sayılacaktır ve kod olarak. gözükmeyecek O yüzden kodun void setupla. başladığını söyleyebiliriz Arduino. kodları iki temel kısımdan oluşur void. setup ve void Loop void setup kısmı. arduino'ya pinleri ne amaçla. kullanacağınızı Söylediğiniz bir nevi. tanımlama aşamasıdır void Loop kısmında.

Ardino sürekli tekrar etmesini. istediğimiz eylemleri yazarız void set. up'ın kapsamı açtığınız köşeli parantez. kapatılınca kadardır aynı şey void toop. için de geçerlidir Tabii ki bir satır. aşağıya indiğimizde gördüğümüz pin Mode. komutuyla ardun üzerindeki pinlerin. giriş mi yoksa çıkış pinleri mi. olacağına karar veririz bu komutu. kullanımı İsa şöyledir pin Mode. yazdıktan sonra bir parantez açarız pin. numarasını yazarız ve virgül koyarız. Eğer pin çıkış olacaksa output giriş. olacaksa input yazarız Peki giriş olunca. ne oluyor çıkış olunca ne oluyor. farkları ne bir pinen dışarıya komut ya. da güç vereceğiniz zaman tercih etmeniz. gereken seçenek çıkış pintir Eğer bir. bileşenden o Pine geri bildirim almak. istiyorsanız O halde kullanacağınız pini. giriş olarak ayarlamanız gerekiyor örnek. vereyim diyelim bir led ışık yakacaksın.

O halde onu bağlayacağınız ini çıkış. olarak belirlemeniz gerekiyor ya da. diyelim elinizde ortamın sıcaklığını. ölçen bir sensör var ve bu sensörün. ölçümlerini almak istiyorsunuz O halde. sensörün bağlanacağı pini giriş moduna. ayarlıyorsunuz sanırım anlaşılmıştır. void Loop kısmına baktığımızda Digital. Wi komutunu görüyoruz parantez açılıp 13. yazılmış ve virgül konulup High yani. yüksek denmiş bunun tercümesi 13 Pine. güç verilmesidir alt satırda gördüğünüz. delay komutunun işlevi ise beklemededir. ardino par içinde Yazdığınız süre kadar. bekleyecektir ve süre dolduktan sonra. bir alt satırdaki komutu yerine. getirecektir burada süre Mini saniye. cinsinden yazılmıştır yani 1000. milisaniye bir saniyeye denktir ardından. tekrar Digital Wi komutunu görüyoruz. Ancak bu sefer low yani düşük yazılmış. bu da 13 Pine verilen gücün kesileceği.

Anlamına geliyor 13 pinin seçilmesinin. amacı Ardina üzerindeki L etiketli ledin. 13 Pine bağlı olmasıdır kodumuz. sonrasında bir saniye daha bekliyor ve. tekrar başa dönüp aynı şeyleri yapmaya. devam ediyor dediğim gibi void Loop. kısmında yazdıklarımız sürekli tekrar. eder isterseniz kodumuzu ardunya. yükleyip çalışıp çalışmadığına. bakalım ve gördüğünüz gibi ledim birer. saniye aralıklarla yanıp sönüyor Peki. ben şimdi bu USB kablosu çıkarsam ve. arduino'yu adaptör ya da pille. çalıştırsam ne olacak gelin birlikte. bakalım gördüğünüz gibi ışık yanıp. sönmeye devam ediyor kodu arduino'ya bir. kere yükledikten sonra siz onu kaldırana. kadar hep orada kalır Bu arada Digital. write' yanı sıra Bir de Digital read. analog write ve analog read Komutları. var ama önce analog ve Dijital. arasındaki farktan biraz bahsetmem.

Gerekiyor sanırım dijital sinyaller Evet. ya da hayır gibi Sade sadece kesin iki. sonuç verebilir Yani diyelim çalışma. gerilim 5 volt bu durumda dijital. sinyallerin verebileceği ya 5 volt ya da. 0 volt olur Bu durumun arduinoya. yansımasını dijital sinyalleri. kullandığımızda sadece High ve low. yazmak zorunda olarak görebiliyoruz bu. komutlar bazı durumlarda Örneğin bir LED. ışığı yakarken gayet kullanışlı ve. pratik High yazarsınız led yanar low. yazarsınız söner ancak bir motoru % 60. güçte çalıştırmak isteyebiliriz bazen ya. da bir LED ışığı duruma göre yarı yarıya. kısmak ya da % 110 yakmak isteyebiliriz. bunun için 5 ile 0 arasında bir değerde. güç vermemiz gerekiyor işte böyle. durumlarda yardımımıza analog sinyal. koşuyor analog sinyallerin de sınırları. hala 5 ile 0 volt arasında olmasına. karşın bir analog sinyal bu iki değer.

Arasındaki sınırsız sayıdaki değere. sahip olabilir daha net açıklamam. gerekirse 3.58 3.05 3.23 gibi mesela. Arduino Uno Aslında analog sinyal çıkışı. sağlayamaz da pbm adı verilen bir. yöntemle analog sinyalleri taklit eden. dijital sinyaller gönderebiliyor Bunu. sadece belirli pinler yapabiliyor ama. bunlar 3 5 6 9 10 ve 11 pinler bu pinler. analog Wi komutunu kullanabilir ve pvm. dalgası gönderebilirsiniz analog sinyal. değeri 0 la 255 arasında olmak. zorundadır Örneğin şu komutu. yazdığınızda 3 Pine % 10000 güç verirken. onun yarısı olan 127 % güç verir bu. sayısal değerleri kullanarak bileşenlere. değiş miktarlarda güç verebilirsiniz. Digital read ve analog read ise. bileşenlerden gelen gücü okumanızı. sağlar Örneğin bir ışık sensörü. ortamdaki ışığı algılar ve analog. değerlerde rapor eder Biz de analog read.

komutuyla bu değerleri okuruz bu. videomuzda ardino ve ardaki felsefeyi. tanıdık arduino'ya ilk kodumuzu birlikte. yükleyip çalıştırdık analog ve Digital. arasındaki farkı pvm konseptini gördük. sıradaki videomuzda Om kanunu dirençleri. ve ardino ile proje üretebilmek için. olmazsa olmaz bileşenleri iş diyeceğiz. Bu temel eğitim videolarımızın ardından. uzaktan kumandalı Tank ve hoverbot. hırsız alarmı masaüstü akıllı içecek. soğutucusu ve otomatik devreye giren. masa lambası gibi çılgın projeler. bizleri. bekliyor. i

All Devices iOS Android Chromecast