ŞİMDİ OYNA

12.05.2024 ANAKART USB GİRİŞ-PORT ARIZA TAMİRİ/USB ÇALIŞMIYOR-USB ALGILAMIYOR-USB GÖRMÜYOR


� � 
LIVE � �  � � 


12.05.2024

Herkese merhaba arkadaşlar bu anakartın. arka panel USB leri arızalı. ve bu 4 adet USB girişi arızalı ancak ön. panel USB girişleri Sağlam. Bu haliyle burada klavye ve Mouse bağlı. ve bu arka paneldeki USB lerde voltaj. yok veri giriş ve çıkışları sağlam buna. sıkıntı yok Bu bir arıza şimdi biraz USB. şemasından bahsedeyim. Bu gördüğünüz gibi bu şamada sizlere. basitce anlatmaya çalıştım. bu husus bide 4 adet pim vardır Bu. pillerin. 15 taraftakiler eksi ya da artıdır yani. voltaj olarak ortadaki iki tane pin veri. taşı ya da veri girişidir artı ve eksi. enerji girişleri takdir herhangi bir USB. cihazına gelmiyorsa haliyle veri çıkış. ve veri girişi olmayacaktır sorun. yaratacaktır. var ya da artı olan bu voltaj artı. voltajı düşük olursa yine USB Cihazımız. çalışmayacaktır aygıtınız. çalışmayacaktır Bunu basitçe size.

Göstereyim şimdi elimize şöyle bir basit. bir USB cihazı var aygıtı var bunu. takıyorum Ali ile masaüstünde aygıt. yöneticisinde açık takıyorum bakalım ne. olacak Bak şimdi gördüğünüz gibi USB. aygıtına algıladı ancak şurada. gördüğünüz dedi var rap yanmıyor voltaj. yok haliyle okuyamıyor Bu bir sorun. diğer USB girişleri Dalga mı deneyelim. da taktık. Bu gördüğünüz gibi daha rızalık şimdi. normal. da herhangi bir USB Flash belleği. takalım. abone ol. o diğeri hiç görmedi. 16 takalım. abone ol. abone ol. ki bunda da ses soluk yok bu tarafa. takalım. mı Hiçbir şey yok Yani kısacası bu USB. çıkış larımız arızalı şimdi bunun. tamirini yapacağım ama tabi geçici bir. çözüm olacak. Evet şimdi nasıl yaptığıma hep birlikte. bakalım. Evet şimdi bu anakart bu hale nasıl. gelmiştir onda Kısaca anlatayım Bu arka. tarafa takılan USB aygıtlar dan herhangi.

Birisi Eğer bu şamada gösterdim artı ve. eksi Kutup ve USB aygıtında kısa devre. SP şu artı ve eksi Kutup kısa devresi. bunu taktığınız anda buraya kısa devre. olduğu için buradaki komponentleri küçük. mikro parçaları yakacaktır Çünkü üretici. firmaları anakart üretirken. kullanıcıların bu tür sorunlar. çıkaracağını bildikleri için burada. küçük parçalar vardır bunlar aslında. sigorta vazifesi yapar Bunlar yanarki. diğer komponentleri zarar vermesin diye. Şimdi bunu anlamışsınızdır umarım Bizim. burada değiştireceğimiz ya da üzerinde. oynama yapacağımız parçalar var Şu. de bir tane 8 bacaklı küçük regülatör ya. da direnç görev yapan parçalar İki tane. al şu bu parçalar emziren çam regülatör. görev yapıyor 5 oldu alıyor direkt. vasıtasıyla Beşyol çıkış veriyor O. esprilere haliyle bu anakartı kullanan. kullanıcı kısa devreli USB cihazı aygıtı.

Kullandığı için bu anakartın buradaki bu. küçük parçalarına yakmış ya da işlevsiz. hale getirmiş şimdi bunları bu şekilde. mücadelemiz çok küçük parçalar bunlar. mikro parçalar ben ne yaptım onuda. göstereyim. bu anakartın arka tarafındaki beş of. girişlerini şuna beşok girişidir Bu da. Beşyol Girişi 5 volt girişlerinin ortak. olarak aldım kabloyla getirdim getirdim. bunun ana besleyici yeri Şuradaki diyor. Evet şu diyor 530 çıkışını veriyor. kabloyu kabloyu buraya lehim dediğimde. eu eskilerimiz çalış arkadaşlar ama bu. şekilde kabloyla bu iş olmaz bu basit. bir anlatım biz bu parçaları. kullanabilecek miyiz ya da bunun üzerine. modifiye edebilecek miyiz bunu. göstermeye çalışacağım nasıl yaptığımı. dikkatli Bakın şimdi ben bu. kondansatörleri niye söktüm bunu. sorabilirsiniz Ben önce bu arızanın. şu an şoför sorunu olabileceğini tahmin.

Ettim ama maalesef öyle değilmiş bu. yüzden kondansatör yani Ocak Ondan sonra. duruyor söküp daha kaliteli kondansatör. tatmıştım Ama tabi sonuç alamamıştım. tekrar bu orijinal olan kondansatörleri. Şimdi tekrar yerine takacağım. değineceğim arkadaşlar ama aynı zamanda. burada alan yani yapacağımız işlem için. alan kazanmam için bu kondansatörlü. sökmem gerekecektir söktüm Şimdi bu. görmüş olduğunuz dirençler biz buraya bu. dirençleri kullanılan parçaların üzerine. modifiye edeceğiz bunları ne yiyeceğiz. bu dirençler aynı zamanda rezistör. görevi yapar yani bunlardan direkt geçiş. vardır sigorta işlemi görecektir. herhangi bir kısıtlama yoktur bu. dirençlerde ama kısa devre olduğunda. yanmaya müsait dirençler dir. Evet bu da bir nevi ölmem olmuş olacak. bizim için bunları şimdi buradaki komple. düzenleyelim Bu arada bu dirençlerin.

Değerlerinde size göstereyim ölçücü. aletimiz iyot konumuna getiriyorum. Bu gördüğünüz gibi direkt geçiş olan bir. direnç. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. abone ol. bu Amin. abone ol. Evet şimdi bu parçaları lehimleme. işlemini tamamladık size yakından bakın. abone ol. bu iki adet direnci bu küçük mikro. parçalara vereyim dedim Tabi bu iş çok. ince bir işçilik bunu buraya lehimlemek. çok zor bir olay onuda belirteyim öyle. görüldüğü gibi basit değiştiril son. olarak kondansatörlere takmadan önce bir. de kısa devre ölçümü yapalım baktınız. parçalarda kısa devre var mı diye. bu giriş bacakları bunlar. var yani size bahsettiğim buradaki. diyordun giriş bacağı burada. görüyorsunuz. da buralarda yani direncin diğer tarafı. çıkış bacağı oluyor yani USB ye çıkış. maca voltajı.

Ne yapıyorsun bu Tamam şimdi bu daha göz. sökmüş olduğum kondansatörleri orjinal. kondansatörleri takalım yerine Ama artık. bu TL ihtiyacımız kalmadı bu tel. dökebiliriz o Evet bu işlem tamam bu işi. bitirdik diki tane direnç taktık Şu. var ya da resistör de taktik diyebiliriz. Ama bunlar sigorta vazifesi yapacak bu. küçük mikro parçaların üzerinde. abone ol. Evet şimdi bu şekilde bu anakartı test. etmeye hazır arkadaşlar bakalım Az önce. çalışmayan USB çıkışlar çalışacak mı. abone ol. Şu ana kartımızı çalıştırdık şu anda. bu Aygıt yöneticisi açık Az önce bunun. led yanmıyor Arkadaşlar şimdi tekrar. test edelim bakalım Çalıştıra bilmiş. İzmit amire'de bilmişiz mi takıyorum. Evet yandı. bu ve USB aygıtınızı gördü Arkadaşlar. gördüğünüz gibi yediğimiz Yanıyor bu. Tamam üstüne geçelim şime Evet bunu da. gördüm. Ben bunu da sorun yok.

Ve diğer iki tanesine bakalım Az önce bu. flash belleği takmıştım hiçbir şey yoktu. ses soluk yoktu bakıyorum Evet bunu da. gördü Arkadaşlar bunu tamam. abone ol. ve diğer o takalım. abone ol. işte burada gördüm. abone ol. Ne yani biz bu işi. ve başardık arkadaşlar Hallettik Bu. temel bir bilgili basit bir bilgisi bu. küçük parçaları devre dışı bırakıp. dirençlerle geçiş yapmış olduk haliyle. dirençlerle bir sigorta vazifesi. görecektir bu usb flash bellekte kısa. devre olursa ya da kısa devreli herhangi. bir yaz takarsak buna yine anakartı. geçiş yapmadan buradaki dirençler. yanacaktır yine belirteyim Bu sadece. sizin pratik yapmanız için benim. gösterdiğim arızalardan birisi Biliyorum. bu şekilde USB arzusu olan anakart çok. haliyle bunları uğraşan da yok Onu da. biliyorum Umarım bu bilgiler size fayda. sağlıyordu Bir de son olarak biz Az önce.

Freud panelden USB mouse ve klavye müzik. kullanmıştık çıkartalım bunu bunu da. çıkartalım. bu klavyenizi takalım bu Evet. kalemimizin işi yan dış masum da takalım. şu MEV et. o masum uza çalıştı bu işi de başarıyla. tamamladım arkadaşlar beni izlediğiniz. ve takip ettiğiniz için hepinize. teşekkür ederim Hepiniz Allah'a emanet. olun o. o o. abone ol. abone ol

All Devices iOS Android Chromecast