ŞİMDİ OYNA

12.05.2024 3 Autodesk Inventor Professional Kalıp Giriş ve Yolluk Tasarımı


� � 
LIVE � �  � � 


12.05.2024

Merhabalar ben Altar teknolojiden. Yıldıran Demir daha önceki eğitim videom. videolarımız Bu parça için tasarım. aşamasında cor cavity en son uygulamıştı. ve parçamız erkek ve dişi yaramını. oluşturmuştur. belirlememiz. gerekecek Gate location kısmına buradan. tıklıyoruz belirlememiz için. tıkladıkça parçayı karşımıza getirdi. Şimdi plastik parçamızı biraz incelersek. buradaki tasarım kısmında şu tırnakların. arka kapak için bir montaj unsuru. oluşturduğu Yani bir tırnaklama opsiyonu. oluşturduğu için genelde giriş kısmımız. verilebilecek Bu parça üzerindeki yani. Mantıklı yerleri olarak durmuyor tuş. kombinasyonları ve ekran üzerlerinden de. genelde Gate giriş kısmı pek verilmesi. tavsiye edilmez bunun için tasarım. aşamasında ya Bir tünel yolluk ya da bir. dışarıdan bir giriş için e Şu aşamada en. sağlıklı kısım parçamız şu alt kısmı.

Gibi gözüküyor giriş kısmı E tabii bunun. için analiz yazılımları Mev. parçaların en optimal giriş Gate. lokasyonları için mflow gibi plastik. kalıp akış analiz programları mevcut. onlarla. bunları mühendislikle sağlayıp analiz. mühendisliğiyle. sağlayıp oradan yola çıkarak tasarım. yapmamız çok daha sağlıklı ve kalıp. tasarımı ve sonrası için çok daha. kaliteli sonuçlar verecektir Biz. şimdilik bu alt kısmı belirleyelim ve Şu. alttaki beyaz ışığı yanan kenara. tıklayalım pram bizden bir rady e verdi. bu radyo deği bu seçtiğimiz Az önce. beyaz ışığı yanan kenarın e yakınsama. mesafesi gibi düşünebilirsiniz yani ben. buraya 0.8 yazdığım anda şu sağ kenardan. burayı program Sanki şu beyaz kısmı. hayali 5'e bölmüş ve onun beşte oranında. yana kaymış Gibi düşünebilirsiniz Onun. için ben buraya 05 dediğim anda buradaki.

Gate location ratyo değeri 05 dediğim. anda otomatikman Şuradaki parçam tam. orta noktasına g alacak ve daha sağlıklı. bir durum olacak Bunun için ben bu. şekilde değeri yazdıktan sonra apply. Diyorum onaylıyorum bu. kısmı vey. çıkalım dikkat ederseniz burada artık. sarı bir tane potim mevcut artık program. için Gate bu kısım oldu Şuradaki sarı. Point bir sonraki aşamam şimdi bir Run. tasarım yapacağız. ama önce bizim bunun bir Sketch çizmemiz. gerekecek Onun için ben burada Runner. için olan otomatik Runner Sketch ve. manuel skech opsiyonları var bu parçamız. da manuel Sketch üzerinden gideceğim E. daha sonraki örneklerimiz de de Auto. Runner Sketch üzerinden de bir örnek. yapacağız manuel Sketch opsiyonuna. tıklıyorum burada programım şu an dikkat. ederseniz Mouse'un sağ alt kısm bir artı. işareti var benden bir yüzey seçmemi.

Istiyor ve bu yapacağım opsiyonun bir. Runner Sketch mi yoksa bir cooling. Sketch mi oldu yani bir soğutma kanalı. skci mi bu çizdiğiniz çizim olacak yoksa. bir dağıtım kanalı skci mi olacak. bizimkisi Run skch bir oluşturacağım. yüzeyi seçiyorum ve paramın ayır attında. bulan Şuradaki yüzeyi seçiyorum Çünkü. ben girişimi şu yüzey üzerinden. Vereceğim şu kısmından şu Gate Doğru. onun için geldim yüzeyi seçtim ve ok. dedim dikkat ederseniz biraz pasifize et. görüntüyü Şuradaki T düzleme tıklayalım. tasarım yapacağım burada sadece bir tane. yol çizeceğim Aslında tasarımdan ziyade. şöyle belirtelim. şöyle bir yolumuz. olsun bunu da. şuraya göre bir ölçeklendirme yaparsak. şunu sabitledim Şuradaki Gate potim. oraya göre çünkü bir ölçü vermek. istiyorum şöyle. buraya 2 mm. diyelim 2 mm açtıktan sonra buradaki. Line dikkat ederseniz hareket halinde da.

Buradaki poin imiz de aynı doğrultuda. yapalım tamam Şu an gate için bizim bir. doğrultu verdiğimiz sağlıklı oldu belki. 14 mm ölçüsü çok yakın kalacak tekrardan. bunu Optimize edebiliriz şu 2 milim. ölçüsü vereceğim e Gate ölçüsü kanal. yarıçapı 6 olacağı için buradaki kafa. 3 olacağı için çok sağlıklı bir. durum arz etmez Onun için ben Burak 2. miktarını yarıçapı da düşünerek. 3 2 Mim giriş mesafesi 5 mm olarak. tanımlıyorum yani ben burada bir yarım. daire yuvarl için biraz sonra G 3 mm bir. Yarıçap olacağı için buradaki Gate kısm. arasak kalacak mesafesi 2 mm olacak bu. da çok fazla sağlıklı bir durum arz. etmez bunun için Burak mesi 5 Şuradaki. kısm. düşürür daha sağlıklı bir yolluk. tasarımı. olacaktır çizimi bitirdikten sonra. Finish Sketch. diyorum Tekrar hala opsiyonda tutuyor. beni return. diyorum ve Buradan çıkıyorum.

Artık dikkat ederseniz Şu an buradayım. Ve bana Runner olarak atadığı bir. opsiyon var ve bu benim için bir Runner. skim mevcut diyor şimdi Runner. tasarımına girelim şu an skim mevcut ama. nasıl bir yolluk olacağı Henüz belli. değil o da burada genel dikkat ederseniz. Runner sekmem altında tıklıyorum runnera. şimdi programı bizden ilk istediği e. Runner tasarımı yaparken Runner. tasarımımızı nasıl bir yoluş tipimiz. olacağı circ mı yarım daire mi tam daire. mi yoksa bir trapez mi u şeklinde bir. trapez mi yoksa White trapez mi ya da. hexagon mu genelde plastiklerin akışı. için olabildiği kadar tam daire kesiti. sağlıklı bir şekilde seçilir bunun. yarısı kor kısmında yarısı Kavi kısmında. mantıklıdır olabildiği kadar plastik. akışında Keskin köşe istenmeye için. Çünkü Keskin köşe plastik akışını her. zaman yavaşlatır ve soğuma opsiyonlarını.

Fazlalaştırır bunun için biz de burada. e Semi circle yani yarım daire. opsiyonunu. kullanacağız ve çapımız burada Yarım. daire çapımız dikkat ederseniz 4 mm. olarak tanımlanmış Biz buradaki çap. miktarımız 4 değil de 3 olarak. belirleyelim. bir tıklayalım bir görelim şekildeki. durumu p olarak bu kısma. tıkladıkları böyle bir p opsiyonu verdi. şimdi programa bunu belirttikten sonra. Yarıçap 3 olan opsiyonu belir. sonra haliyle buradaki yuvarlatma. kısmını ön tarafa vermiş oldu ama bizim. bu yuvarlatma kısmını diğer tarafta. olmasını istiyoruz ve bizim buradaki CL. SL position kısmının Aslında başlangıçta. olması istiyoruz Çünkü yön değişikliği. başlangıçta olması gerekiyor burada ve. CL slock L kısmı dikkat ederseniz bu. kısım için pek geçerli değil bu genelde. 4 gözlü kalıplarda Örneğin plastiğin. dağılımı yapıldıktan sonra kafada biraz.

Soğuma miktarları kal oradan plastik. akışı için orada bir soğuma mesafesi. vermektir e tasarım için ben şu an. burada direkt giriş yaptığım için bir CL. SL L ölçüsü vermiyorum böyle bir. tasarımımı bitirdikten sonra 10 mm. mesafede Şuradaki yarı çapımız ölçümüz 3. ve şurada 2 metrelik bir mesafemiz. kalmış olacak haliyle ve bunu apply. diyerek. Onaylıyorum ve d diyorum. şimdi dikkat ederseniz şöyle bir durum. var ben bunun tasarımını yaptıktan sonra. bunun tasarım kısmı erkek kısmında kaldı. K kısmında kaldı ama ben bunu Kavi. kısmın üzerinden vermek. istiyordum bunun. için tasarımda kor kısmında kaldığı için. burada bir erkek kısmında kalmasından. dolayı benim bu tekrar kabi kısmına. döndüremem lazım buradaki yolluk. kısmının girişini daha önceki. bahsettiğimiz videolarda da oldu ki. özelliğinden bahsettik yaptığımız bir.

Opsiyonda herhangi bir editleme. seçeneğimiz mevcut Buradan Bakın sol. taraf unsur aracımızda Runner Channel. Runner Sketch opsiyon var Biz buradan. runal Channel üzerine Sağ tuş edit. feature dediğimiz zaman bizim tekrar bu. opsiyon umuzu istediğimiz bir şekilde. yönlendirmeden burada cor site. seçeneğimiz içerisinde bunun. oluşturulacak Runner corun üzerinde. oluşturulacağı belirtilmiş Ama ben bunu. cavity üzerinde oluşturm. otomatik olarak program Run sekizi. yukarı doğru yani cavity tarafına doğru. aldı ve bu şekilde ok. dedik Tamam şu an dikkat ederseniz kavit. kısmını almış durumda buradaki. sekmem Şuradaki mesafemiz. için biraz daha sağlıklı duruyor şimdi. Şuradaki 10 mesafesi bana biraz çok az. geldi bir. y giriş ekeceğim bu tam üzer oturtmak. istiyorum şur 10 için Burak runch şur. kısm 10 mesafemiz artıralım.

14 yapalım bunu. ve ve tekelim buran and yaptığımız. oluşturdu. e yaptı ama henüz bunu Runner skage. editledim halde Runner ske. yansıtmadığını bir yıldırım işareti gibi. düşünebilirsiniz bunu Aslında bunun. henüz program. yaptırılmadan anlamda tekrar edit. feature diyerek bunu okeyli ve tekrar. program Kendi bulunduğu skç göre bunu. tekrar editleyerek düzeltiyor. Gate opsiyon umuz da bittikten sonra. şimdi bir sonraki yapacağımız işlem. parçamız için bir giriş tasarımı İşte bu. giriş için daha çok Bu yolluktan plastik. parçamız içerisine akış yolunu. belirttiği işte tünel yolluk muz yolluk. konik E işte daralarak kapanan üçgen e. gibi çeşitli yolluk girişlerim var Bunu. da programda Gate kısmından hallediyoruz. opsiyon olarak Gate kısmına şimdi. tıklıyorum. açılan pencerede burada çeşitli Gate. tipler. mevcut işte H dikdörtgen kapanarak devam.

Eden bir H fen var bu üst üstten aşağı. doğru daralarak geliyor pin Point. Kik Daralan Kik tünel yolluk yine. herkesin en çok kullandıklarından bir. tanesi spro direkt yukarıdan verdiğimiz. ölçü miktarında verdiğimiz boy miktarı. kadar direkt olduğu gibi konik geçiş. sağlıyor biz bu parça için agei. kullanalım ilk opsiyonu görelim sonraki. diğer videolarda da tünel ve diğer. yollukları. Göreceğiz şimdi bizim burada şimdi. sormak istediği konu şu Eee bizim. lokasyon olarak. e Tasarım yaparken programda şöyle bir. opsiyonu mevcut olacak eee bir nokta. üzerinden mi yolluk tasarım yapacağız ya. da iki nokta arasında mı yolluk tasarım. olacak Çünkü bizim buradaki yolluk poin. imiz Gate noktamız Burası ama yolluk. içindeki olan kısım Burası Yani biz bu. ikisi arasında bir giriş Gate tasarımı. yapacağız onun için Biz buradaki.

Placement sekmesinden to Point. seçeneğini seçiyoruz ve to point'i. seçtiğimiz zaman programın bizden iki. tane parametre değeri talep ediyor. birincisi Gate location diye dikkat Ediz. şu an bizden bunu istiyor ve geliyorum. burada Gate location olarak bu kısma. tıklıyorum ve End Point bu Gate location. başladığım point'ten bitiş noktam yani. yani Şuradaki şu Point noktamı. bitireceğim noktayı bana program soruyor. Burası da benim için biraz önce. bahsettiğim Gate Runner mın skch noktası. çizdikten sonra böyle bir Absürt. parametre görebilirsiniz şimdi Çünkü. buradaki değerler henüz çok Absürt. değerler içeriyor Şimdi biz Bunları. istediğimiz oranlarda ve ölçülerde. düzelteceğiz Ondan sonra Gate tasarımını. bitireceğiz E şimdi gelelim bunu. belirtmeye şimdi öncelikle bizim Gate. imizi program playin altında oluşturdu.

Ama bizim bu playin üstümüzde olmaması. gerek dikkat ederseniz Bir önceki. yaptığımız operasyonda da oluşturduğumuz. runner'ı Core kısmında oluşturmuştu. Burada da aynı mantık düşüneceksiniz Ben. bunu up kısmını tuşunu kullanarak yukarı. kısma çekiyorum ve şimdi buradaki. gelelim giriş parametrelerini. düzeltmeye buradaki V1. parametri 6 mm olsun Çünkü buradaki. yarım dairenin e 3 mm vermiştik r3. çapıyla aynı oranda. olsun H1 parametri Şuradaki. H1 R1 V1 ölçümüz yarıçapının yarısı. olması lazım 3. mm V2 dediğimiz parametre de genelde H1. parametresi aynı oranda süreklilik arz. ediyor H2 paramiz Yukarıdaki Şuradaki. yükseklik paramet de genelde V2 ölçümüz. 1 mm küçük olmay olabilir 1 1 mm bunu da. 1,5. mm dersek. Bu şekilde bir giriş tasarımımız. olabilir geri kalan pasif değerler zaten. programın kendi içerisinde aldığı.

değerler bunlar onun için çok fazla. karışmam gerek yok Onun için bunu. opsiyonlar parametreleri ayarladıktan. sonra apply. deyip ve di programdaki. opsiyonunu da Eee tasarım aşamasında. unsur harcımı eklemiş oluyorum

All Devices iOS Android Chromecast